Yükleniyor...

TCAP Coin Nedir? Total Crypto Market Cap Token Güncel Rehberi

2021'de Cryptex Finance tarafından başlatılan TCAP, tüm kripto para piyasasının değerini takip ediyor.

Total

2021’de Cryptex Finance tarafından başlatılan TCAP, tüm kripto para piyasasının değerini takip ediyor.

Total Crypto Market Cap Token (TCAP), geniş bir kripto varlığı yelpazesine maruz kalma sağlayan büyüyen bir kripto finansal ürünleri dalgasının bir parçasıdır. TCAP, binlerce kripto varlığını içeren bir endeks olan toplam piyasa kapitalizasyonunun değerini izleyen bir token olarak işlev görür. TCAP ve daha geniş Cryptex Protokolü, değişiklikleri önermek ve oylamak için kullanılan CTX token tarafından yönetilir.

Total Crypto Market Cap Token (TCAP) Nedir?

Total Crypto Market Cap (TCAP), yerleşik kripto veri sağlayıcıları tarafından listelenen tüm kripto para birimlerinin ve token’ların toplam piyasa kapitalizasyonunu simgeleyen bir Ethereum akıllı sözleşmesidir. Bir kripto para biriminin piyasa değeri, dolaşımdaki token sayısının tek bir token fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır. TCAP tokeni, tüm kripto pazarının piyasa değerini temsil eder.

TCAP gibi endeks tokenları, merkezsiz finans (DeFi) ortamının büyüyen bir sektörüdür. TCAP, yatırımcılara, bu bireysel varlıklara sahip olmanın getirdiği tam risk olmaksızın binlerce kripto varlığını temsil eden bir endeksi izleyerek daha geniş kripto piyasasına maruz kalma olanağı sağlar. Bireysel para birimleri oynaklığa eğilimli olabilirken, TCAP ortalamalar yasasında istikrar sunar. Bu şekilde, TCAP, geleneksel finanstaki bir borsada işlem gören fona (ETF) veya endeks fonuna benzer olarak düşünülebilir.

TCAP, eski yatırım yöneticisi Joseph Sticco, Ethereum geliştiricisi Preston Van Loon ve Thomas Matzner tarafından kurulan Cryptex Finance tarafından geliştirildi. TCAP, Ethereum üzerine kurulmuş bir dizi akıllı sözleşme olan Cryptex protokolü aracılığıyla üretilir. Cryptex protokolü, bir ERC-20 yönetişim tokenı olan CTX aracılığıyla yönetilir.

TCAP ile Toplam Kripto Piyasa Değerini Takip Edin

TCAP’nin fiyatı basit bir metrikle hesaplanır. Birkaç bin kripto para biriminin toplam piyasa kapitalizasyonunu alır, ardından 10 milyara bölünür. Bu nedenle, TCAP token endeksinin toplam kripto piyasası değeri 350 milyar ABD Doları ise, TCAP’nin fiyatı 35 ABD Doları olacaktır. TCAP, toplam piyasa değerinin fiyatını takip eden bir sabit para gibi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. USD Coin (USDC) gibi dolara sabitlenen ve katı bir şekilde istikrarlı bir fiyat sağlayan fiat destekli sabit paraların aksine, TCAP’nin değeri daha geniş kripto pazarındaki eğilimlerle dalgalanıyor.

TCAP’nin fiyatını bildiren veriler, oracles aracılığıyla Cryptex akıllı sözleşmesine çeşitli kaynaklardan fiyat verileri sağlayan merkezsiz bir ağ olan Chainlink aracılığıyla elde edilir.

TCAP, MakerDAO’nun DAI’sine benzer bir mekanizma olan aşırı teminatlandırma yoluyla sabitlenmesini sürdürüyor. Token’ı %200 teminatla desteklemek için bir kasa akıllı sözleşmesine yeterli miktarda ether (ETH) veya DAI yatırarak TCAP’yi basabilirsiniz. Değerini bu oranın üzerinde tutmak için teminatınızı manuel olarak yönetmelisiniz, aksi takdirde teminatınızın nakde çevrilmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Daha sonra yakılacak olan ödünç alınan TCAP’yi geri ödeyerek teminatınızı geri alabilirsiniz. Yazma işlemine, protokol geliştirmeye tahsis edilen bir ücret eklenir.

Total 1

CTX Token

TCAP Token, kendi CTX Token’ı ile entegre olan Cryptex Finance tarafından üretilen bir kripto finansal aracıdır. CTX, sahiplerine Cryptex Finance tarafından geliştirilen gelecekteki ürünlere ek olarak TCAP için protokol güncellemelerine oy verme hakkı veren bir ERC-20 token’ıdır. CTX, Cryptex Finance ekibi, proje danışmanları, bir protokol hazinesi ve topluluk üyeleri arasında bölünen 10 milyon token arzıyla başlatıldı. CTX, SushiSwap gibi belirli merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) TCAP için likidite sağlayarak da kazanılabilir.

Cryptex yönetişimi şu şekilde çalışır: 100.000’den fazla CTX tokenınız varsa Cryptex protokolünde değişiklik önerebilirsiniz. Ayrıca CTX’inizi sizin adınıza oy verebilecek başka bir kullanıcıya devredebilirsiniz. Bu, yeni Cryptex ürünlerinin ve temel kodundaki değişikliklerin, kullanıcı topluluğundan yaygın destek gerektireceği anlamına gelir. Ancak, Cryptex protokolü tamamen merkezsiz değildir. Cryptex Finance ekibi, bir hata veya hack durumunda mevduatları ve TCAP basımını duraklatmak için kullanılabilecek “koruyucu anahtarlara” (çok imzalı yönetici anahtarlarına) sahiptir. Bu anahtarların kullanılması, kullanıcıların teminatlarını geri çekmelerini engellemez.

TCAP ile Cryptex Finance, kripto yatırımcılarının olgunlaşmaya devam ederken daha geniş kripto pazarına maruz kalma sağlayan finansal ürünlere yönelik artan iştahını tatmin etmeyi hedefliyor. Bunu yaparken TCAP, Base Protocol’ün BASE’i, Synthetix’in sDEFI’si, DeFi Pulse’s Index (DPI) ve PieDAO’nun çeşitli endeks tokenları gibi rakipleri içeren hızlı büyüyen bir sektöre giriyor. Bu gelişen kripto türevi varlık sektörünün sonucu, daha geniş piyasa istikrarını ve uzun vadeli kripto piyasası olgunluğunu pekiştiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner