Yükleniyor...

Tron Coin Nedir? Tron (TRX) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Tron veya TRX adı verilen kendi kripto para birimine sahip blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir dijital platformdur.

tron

Tron veya TRX adı verilen kendi kripto para birimine sahip blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir dijital platformdur. Peki tam olarak Tron (TRX) Coin nedir? Ne işe yarar?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

2017’de piyasaya sürüldüğünde, Tron kripto, kripto veya blok zinciri teknolojisinde herhangi bir yeni ilerleme getirmedi. Bunun yerine proje, mevcut platformların çeşitli unsurlarını içeriyor. Amaç: akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için platformu aracılığıyla merkezi olmayan bir internet oluşturmak.

Tron (TRX) Coin Nedir?

Tron, Tronix veya TRX adı verilen kendi kripto para birimine sahip blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir dijital platformdur. 2017 yılında Singapur’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tron Foundation tarafından kurulan Tron, dijital içeriğin uygun maliyetli paylaşımı için küresel bir eğlence sistemine ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

Başlangıçta öncelikle Asya’da pazarlanan Tron, artık küreselleşmişti. Platformun Ağustos 2021 itibariyle 50 milyondan fazla hesabı vardı.

Şimdi CEO’su olan Justin Sun tarafından kurulan Tron’un Singapur ve San Francisco’da ofisleri var. 1990 doğumlu Sun, aynı zamanda dosya paylaşım programı BitTorrent’in CEO’sudur.

Tron, öncelikle eğlence uygulamalarına ev sahipliği yapan blok zinciri tabanlı bir dijital platformdur.

Tronix veya TRX adı verilen kendi kurum içi kripto para birimine sahiptir.

TRX, piyasa değerinde kripto para birimleri arasında 31. sırada yer alıyor.

Tron’un (TRX) Kurucu Kimdir?

Tron, Forbes Asia’nın 30 yaşın altındaki en iyi girişimcilerin yer aldığı “30 yaş altı 30” listesinde yer alma onurunu iki kez kazanan Justin Sun adlı bir adam tarafından yaratıldı.

Sun, XRP kripto para birimini yaratan şirket olan Ripple için çalıştı. Sun, 2017 yılında The Tron Foundation’ı kurmadan önce Sun’ın geçmişi ve itibarı, önde gelen birkaç yatırımcı ve girişimciyi cezbetti ve bu, Tron’un Eylül 2017’deki ilk madeni para arzının (ICO) milyonlarca kripto para birimi toplamasına yol açtı.

Tron (TRX) Nasıl Çalışır?

Tron, üçüncü taraf sağlayıcılara çok az güvenerek veya hiç güven duymadan yeni, merkezi olmayan bir internet yaratmayı hedefliyor.

Mevcut durumunda, internet, aslan payını veri, web barındırma ve reklamcılık payını kontrol eden birkaç büyük şirket tarafından yoğun bir şekilde domine edilmektedir. Pek çok insan bunu bir sorun olarak görüyor, çünkü bu, az sayıda insanın internetin nasıl çalıştığı üzerinde orantısız bir kontrole sahip olduğu anlamına geliyor.

Tron, çeşitli şekillerde “interneti iyileştirmeyi” amaçlamaktadır:

• Verileri ücretsiz ve kontrolsüz hale getirerek

• Kullanıcıları doğrudan içerik paylaşmaları için ödüllendiren bir içerik ekosistemi oluşturarak

• Oyunlar ve pazar tahmini gibi şeyler dahil olmak üzere dijital varlıkların merkezi olmayan bir şekilde değiş tokuşunu sağlayacak çevrimiçi altyapı oluşturarak

Tron’un ekosistemi, verilerini pazarlamacılara satmak için kullanmak yerine (modern sosyal ağ sitelerinin yaptığı gibi) insanları içerikleri için ödüllendiren dApp’ler için tasarlanmıştır.

trx

Tron Mimarisi

Tron blok zinciri, bilgiyi üç ana katman üzerinden yönlendirir. Bunlar şunları içerir:

Depolama katmanı: blok zincirinde depolanan verileri (geçmişinin bir kaydı) ve blok zincirinin durum verilerini (akıllı sözleşmelerinin durumu) bölümlere ayırmak için tasarlanmıştır.

Uygulama katmanı: geliştiriciler tarafından, tarafından desteklenen uygulamalar ve cüzdanlar oluşturmak için kullanılır. TRX kriptosu

Çekirdek katman: Bu katman, Java programlama dilinde veya Solidity olarak adlandırılan Ethereum için yazılmış özel bir dilde yazılmış talimatları işler. Talimatlar daha sonra programların yürütüldüğü Tron Sanal Makinesine gönderilir.

Temsil Edilen Proof-of-stake Konsensüs Mekanizması

Tron, diğer birçok kripto para birimi türü tarafından kullanılan geleneksel iş kanıtı veya hisse kanıtı yöntemleri yerine, defteri üzerinde fikir birliğine varmak için devredilen hisse kanıtı adı verilen bir şey kullanır (konsensüs, tüm tarafların üzerinde anlaşmaya varma sürecidir). Dağıtılmış bir blok zinciri, işlemlerin geçerli olduğunu kabul eder ve bunların kaydını tutar).

Tron, fikir birliğine varmak için 27 “süper temsilci” içeren bir sistem kullanıyor. Temsilciler düzenli olarak döner ve her altı saatte bir yenileri seçilir. Seçilenler, protokol tarafından oluşturulan yeni TRX para birimini kazanma yeteneği kazanır (tıpkı madencilerin Bitcoin gibi bir iş kanıtı blok zincirinde yeni basılmış paraları kazanma şansına sahip olmaları gibi).

Tron blok zincirine bloklar nispeten hızlı eklenir ve her 3 saniyede bir yeni bir blok oluşturulur (bitcoin’in 10 dakikasına kıyasla). Süper temsilciler, geçerli bir blok ürettikleri her defasında 32 yeni TRX jetonu ile ödüllendirilir.

Kullanıcıların Tron blok zincirinde çalıştırabileceği üç tür node vardır. Bunlar, tanık düğümleri, tam node’lar ve sağlamlık node’larıdır. Bu düğümler aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

• Tanık node’lar, protokolde değişiklik yapan yeni kararları oylayabilir.

• Tam node’lar blokları ve işlemleri yayınlar.

• Sağlamlık node’lar, uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ve tam düğümlerden gelen eşitleme blokları sağlar.

TRX Staking

Tron kullanıcıları, ağın süper temsilcileri olmak istediklerine oy verirler. Bunu yapmak için “Tron Gücü” denen bir şeye ihtiyaçları var.

Kripto parasını harcaması engellenen bir hesapta TRX tokenlerini kilitlerken (stake ederken), kullanıcılar eşit miktarda Tron Power alırlar. Bir kullanıcı TRX’ini serbest bırakırsa, ilgili Tron Gücünü ve süper temsilciler için oy kullanma yeteneğini kaybeder. Tron Power, TRX gibi takas edilebilir bir varlık değildir.

Bu stake etme süreci, Cosmos veya Tezos gibi diğer Proof-of-Stake blok zincirlerininkine benzer.

Tron Kripto Ne İçin Kullanılır?

TRX kripto, Tron blok zincirinde çalışan programlara güç sağlar. Konsept, Ether (ETH) belirtecinin Ethereum blok zincirindeki programlara güç verdiği Ethereum’a benzer.

TRX para birimi, Tron ağında çalışan programlara güç sağlamak için kullanılır. Bu tür teknolojinin en çok aranan kullanımlarından biri, kullanıcıları doğrudan içerik oluşturma ve iyileştirme için ödüllendiren sosyal platformlar oluşturmaktır.

TRX ayrıca spekülatif amaçlar için kullanılır. Tüccarlar, kar elde etmek için daha sonra daha yüksek bir fiyata satmayı umarak jetonları düşük bir fiyata satın almaya çalışırlar.

Tron Coin Yorum

Bu, yatırımcıların nihayetinde kendileri için cevaplamak zorunda kalacakları bir sorudur. Altcoinler, yaygın olarak yüksek riskli spekülatif yatırımlar olarak kabul edilir ve risk ve oynaklığa karşı yüksek toleransı olan yatırımcılar tarafından çok sevilir.

TRX kripto madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi olmadığı için ekonomisi büyük ölçüde tokenlerin kilitlenmesine bağlıdır. Jetonlar, Tron Vakfı tarafından ve Tron’un merkezi olmayan finans platformuna katılan kullanıcılar tarafından (temsil edilen hisse kanıtı ile ilgili bölümde belirtildiği gibi) stake etmeyi seçen sahipler tarafından kilitlenir.

18 Aralık 2017’de Justin Sun, Tron Vakfı’nın o sırada Ocak 2020 tarihine kadar yaklaşık 34 milyar dolar değerinde TRX’i kilitlediğini söyledi.

2020 yılının Eylül ayında, 5 milyar TRX jetonunun Tron’un JustSwap adlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformunda kilitlenmesinden sonra TRX’in fiyatı kısa bir sürede iki katına çıktı. JustSwap merkezi olmayan değişim (DEX), birçok yönden Ethereum’un Uniswap’ına benzer. Her ikisi de, kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf aracı olmadan kripto para ticareti yapmaları için bir platform sağlar.

TRX’e olan talep sabit kalırsa veya artarsa ​​ve tokenlerin kilitlenmesi nedeniyle arz kısıtlı kalırsa, Tron kripto teorik olarak ileriye dönük fiyat artışlarını görebilir. Ama bunun olup olmayacağını bilmenin bir yolu yok.

Belirli bir madalyonun belirli bir şekilde performans göstereceğini iddia eden kripto yatırım ipuçları sunan hiç kimse dürüst değil. Herhangi bir yatırımcının yapabileceği en iyi şey, o sırada mevcut olan bilgilere dayanarak eğitimli bir tahminde bulunmaktır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x