Yükleniyor...

Trump Bitcoin’i Yasaklayabilir mi?

Bitcoin (BTC), Cuma günü yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonlarının sona ermesi ile birlikte, nispeten sakin bir hafta geçirdi diyebiliriz.

trump bitcoin

Bitcoin (BTC), Cuma günü yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonlarının sona ermesi ile birlikte, nispeten sakin bir hafta geçirdi diyebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yakın gelecekte küresel sermayenin ‘milenyumlular’ tarafından yönetileceği birçok araştırma doğrultusunda bilinen bir gerçek. Bu kuşak üzerinde yapılan bir anket sonuçlarına göre, %44’ü önümüzdeki beş yıl içerisinde Bitcoin alacaklarını belirtirken, %47’si ise Bitcoin’e bankalardan daha çok güvendiklerini belirtti. Ancak Jim Rogers gibi geleneksel yatırımcılar, hükümetlerin kripto paraların hayatta kalmasına izin vermeceklerini ve Bitcoin ile tüm kripto paraların sonunda sıfıra ulaşacağına inanıyor.

Donal Trump’ın da Bitcoin için hoşgörüsüzlüğü bir sır değil ancak yasaklama konusuna gelince, bu durum çok da olası görünmüyor. Çünkü 1933 yılında ABD’de Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin azalması sonucu, halka altın alım ve satımı yasaklanmış, mevcut altınlar piyasadan toplanmıştı. Uzun bir süre devam eden bu yasaklar sonucunda halkın büyük tepkisi çekilmişti.

Bitcoin severler, lider kripto paranın altın ile olan benzerliklerini dile getirmeyi severler. Ancak bu sefer altına göre daha şanslı olabilirler, çünkü Trump’ın halkın tepkisine rağmen böyle bir yasağa gitmesi durumunda, çevrimiçi ademi merkeziyetçilik sayesinde, kullanıcılar varlıklarını dünyanın dört bir yanına kolayca aktarabilir ve ayrıca borsa dışı işlemler de izlenemez durumda gerçekleştirilebilir.

Bu hafta Salı günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesi ” Para ve Ödemelerin Sayısallaştırılması” başlıklı sanal bir duruşma gerçekleştirecek. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı ve Dijital Dolar Projesi’nin kurucusu Chris Giancarlo, kripto paraların finans üzerindeki önemini vurgulayan bir konuşma yapacak.

Bu tür komitelerde Bitcoin ve diğer kripto paraların bir şekilde dile getirilmesi, kripto paraların geleceği açısından oldukça önem arz ediyor. Savunulan görüş her ne olursa olsun, geleneksel finans sisteminin karşısında bir güç olduğunun bilinmesi, kripto topluluğu açısından çok değerli.