Yükleniyor...

Üçüncü Bitcoin Halving’e (Yarılanma) 53.046 Blok Kaldı!

Bitcoin, yakın geçmişe kıyasla günümüzde daha fazla insan tarafından biliniyor ve Bitcoin taraftarları tam 12 ay içinde gerçekleşecek olan en dikkat çekici olaylardan birine tanıklık edecekler.

Bitcoin Halving Yarılanma

Bitcoin, yakın geçmişe kıyasla günümüzde daha fazla insan tarafından biliniyor ve Bitcoin taraftarları tam 12 ay içinde gerçekleşecek olan en dikkat çekici olaylardan birine tanıklık edecekler.

Bitcoin Blok Ödülü Düşecek

12 ay içinde herhangi bir müzakere veya görüşme olmadan, kimsenin seçilmesine veya seçilmemesine bakılmaksızın Bitcoin’in kodu arz miktarını otomatik olarak yönetecek ve düşürecek.

Bitcoin ağının 630.000 numaralı bloğu çıkarıldığında yıllık enflasyon cari yüzde 4’ten yüzde 2’ye düşürülecek. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, madencilere verilen blok ödülü yarı yarıya düşecek. Şu anda 12.5 Bitcoin (BTC) olan madencilik ödülü yarılanma sonrası 6.25 Bitcoin’e (BTC) düşecek.

Madenciler tarafından günlük çıkarılan Bitcoin miktarı şu anda 1.800 adet. Yarılanmayla bu miktar 900’e düşürülecek ve bu konuda hiç kimse bir şey yapamaz. Süreç geleneksel para piyasalarında olduğu gibi bir merkez bankasının veya hükümetin para politikasını yönetmesine benzemiyor.

Önceki Yarılanmalar

Bitcoin ağında daha önce iki kez yarılanma gerçekleşti. İlki 2012 yılında oldu ve madencilik ödülü 50 Bitcoin’den (BTC) 25 Bitcoin’e (BTC) düşürüldü. İlk yarılanmayı takip eden aylarda Bitcoin fiyatı oldukça yükseldi. 2013 yılının Mart ayında 270 dolar civarında olan Bitcoin fiyatı Kasım ayında 1.000 dolara çıktı.

İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti. Her on dakikada bir verilen blok ödülü 25 Bitcoin’den (BTC) 12.5 Bitcoin’e (BTC) düşürüldü. Bu ikinci yarılanmayı takip eden aylarda, 2017’nin son döneminde Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen üçüncü yarılanma için de kripto topluluğu oldukça umutlu. Üçüncü yarılanma sonrası Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları da aşması bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x