Yükleniyor...

VEGA Coin Nedir? VEGA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Merkezsiz finansın büyümesi (DeFi) son yıllarda geleneksel finans piyasalarının dışında birçok kişi için alternatifler oluşturmuştur.

VEGA

Merkezsiz finansın büyümesi (DeFi) son yıllarda geleneksel finans piyasalarının dışında birçok kişi için alternatifler oluşturmuştur. Bu, yüksek ücretler, üçüncü taraf aracılar, sansürler ve finansal piyasaları yıllardır rahatsız eden daha fazlasının zorluklarından artık kaçınılabileceği anlamına geliyor. Birçok platform, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla çeşitli finansal ürünler ve hizmetler sunan DeFi trendine atladı. Vega platformu ile VEGA token bunlardan biridir. Platform, blok zincirini finans ve ticaret dünyasına bağlayan merkezi olmayan bir köprüdür.

VEGA Coin Nedir?

Vega, finansal ürünlerin yürütülmesini ve ticaretini kolaylaştıran merkezi olmayan bir protokoldür. Halka açık ağlarda tam otomatik ticaret için oluşturulmuş bir hisse ağının kanıtıdır. Merkezsiz pazarlar oluşturmak için herkes protokolü kullanabilir. Ancak protokolün uygulanması ancak ağın omurgasını oluşturan nodeler arasında dağıtılmış bir şekilde yapılabilir. Her node, Proof of Stake (PoS) mekanizması aracılığıyla ağa katılır ve tam güvenliği sağlamak için tüm düğümler bir Bizans konsensüs protokolü çalıştırır.

Vega blok zinciri, Tendermint üzerine kuruludur ve bu, merkezileştirilmiş borsalar gibi benzer deneyim ve yeteneklere sahip merkezi olmayan ağında türevlerin ticaretini mümkün kılar. Ayrıca platform, merkezi olmayan ticaret için optimize edilmiştir.

Her tür karmaşık pazarın ve ürünün zincir üzerinde oluşturulmasını sağlayan teknik bir katmandır. Geliştiriciler, traderlar ve pazar yaratıcıları dahil olmak üzere herkes için bir platformdur. Platformun amacı, DeFi sisteminin temel altyapılarından biri olmaktır ve misyonu, herkes için ticaret yapma özgürlüğü sağlayacak araçlar geliştirmektir.

Vega’nın Yenilikçi Yaklaşımı

Platform, piyasa yapıcı kaynakları çekmek ve tahsis etmek için dinamik likidite piyasasından yararlanan yenilikçi bir yaklaşım kullanır. Bu yerleşik likidite teşvikleri, protokolün herhangi bir finansal üründe traderlar ve piyasa yapıcılarla eşleşmesini sağlar. Platformda yeniliği teşvik etmek için Vega, Akıllı Ürünler olarak bilinen bir özelliği dahil etti. Kullanıcıların yeni ürünler oluşturmasına ve yeni pazarlar başlatmasına olanak tanır.

Kapsamlı bir ekonomik temeller ve ürün özellikleri paketi, katılımcıların nakit akışları ve ödemelerle ilgili tüm talimatları belirlemelerini sağlar. Platform, karmaşık enstrümanların güvenli ticaretini sağlamak için merkezi olmayan risk yönetimi standartlarına göre de çalışır.

VEGA1

Vega Pazar Ağı

Vega Ağı, piyasalar, katılımcılar, yönetişim eylemleri ve ürünler gibi çerçevesinin diğer bileşenlerinin üzerine oturduğu temeldir. Ağdaki piyasalar, belirli bir alım satım türü için tasarlanmış alım satımı yapılabilen enstrümanları çağrıştırır. Piyasaların, enstrüman yaşam döngüsü aşamasına ve herhangi bir işlemin ticareti etkileyip etkilemediğine bağlı olarak farklı türleri vardır. Bunlar önerilen, aktif, askıya alınmış ve kapalıdır. Genel olarak, piyasalar iki kategoriye ayrılır:

Açık Piyasalar: Takas için yeterli teminatı olan katılımcılara açıktır. Bunlar, hisse senetleri, forex vb. için halka açık piyasalara benzer. Ayrıca, zaman zaman başka modları da kullansalar da, çoğunlukla limit emir defterini kullanarak işlem yaparlar.

Geçici veya OTC Piyasaları: Bir katılımcı tarafından, çevrimdışı olarak kabul edilen fiyatlara dayalı bir ticaret başlatmak veya fiyat keşif sürecini etkinleştirmek için Vega protokolünü kullanmak gibi belirli bir amaç için oluşturulurlar.

Vega’nın Teminat Yönetimi

Güvenli ticaret, Vega ağının önemli bir parçasıdır. Bunu garanti altına almak için, halka açık bir Vega ağındaki her ticaret yeterli teminatlandırmaya tabidir. Aksi takdirde, bunlar kapatılacaktır. Bu nedenle ağ, Vega ağı ile kripto varlığı için ana zincir arasında basit bir para yatırma/çekme protokolü arayüzü ile kolay yönetime izin veren merkezi olmayan bir sistem kullanarak tüm varlıklarda teminat tutar. Bu, gerektiğinde varlık eklemeyi sağlar. Ev sahibi zincirin performansı, para yatırma ve çekme hızını belirleyecektir. Ancak varlıkların Vega Network’e yatırılmasından sonra, Vega Altyapıları tahsis, uzlaşma, serbest bırakma veya transfer hızını belirler.

Teminat olarak nitelendirilen bir varlığın kriteri, Vega ağının onu yönetme kabiliyetidir ve bu dört kritere bağlıdır. Şu anda yalnızca blok zinciri tabanlı kripto para birimleri ve dijital token’lar bu kriterleri karşılamaktadır.

Vega’da Ticaret ve Uzlaşma

Alım satım talimatlarından nihai takasa kadar tüm işlemlerin her nodede deterministik bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için alım satım ve takas Vega ağında tamamen otomatiktir. Bu, piyasadaki her katılımcının her eylem için aynı sonucu görmesini sağlamak için merkezsizlik gereksinimleriyle uyumludur.

Vega ağında bulunan altı ticaret modu veya yeni ticaret oluşturma yöntemi vardır. Bunlar sürekli ticaret, ayrık ticaret, açık artırmalar, askıya alınmış piyasalar, fiyat teklifi talepleri (RFQ) ve eşleşen işlemlerdir. Çeşitli koşullarda uygulanabilirler ve pazarın ihtiyaçlarını karşılarken adalet ve esneklik standartlarını karşılarlar. Öte yandan, uzlaştırma piyasası, traderların hesaplarının, bir ticaretin yaşam döngüsünde belirtilen noktalarda doğru bir şekilde alacak ve borçlandırılmasını sağlar.

VEGA

VEGA Token Hakkında

Vega’nın yerel kripto para birimi VEGA tokendir. VEGA, bir ERC-20 tokenidir, yani Ethereum ile uyumludur ve bir Ethereum-Vega köprüsü aracılığıyla Vega blok zinciri ile etkileşime girer. Token bir yönetim belirteci olarak hizmet eder ve sahiplerinin platformda oy hakları vardır. Tokenin bir kısmı zaten ICO aracılığıyla tahsis edildi. Kilitli kalsalar da, sahipleri ağ canlı olduğunda belirteci stake edebilir ve devredebilir. Bu, token sahiplerinin doğrulayıcıya tokenler atayarak ve yeni pazarlar ve platformun yönetimi gibi konularda öneride bulunarak ve oy vererek ağa katılabilecekleri anlamına gelir. Sahipler tokeni payladığında veya devrettiğinde, altyapı ücretinin bir yüzdesi şeklinde ve zincir üstü hazineden ödüller alacaklardır.

Vega token’ın toplam arzı 64.999.723’tür.

2 Haziran – 3 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında Vega ICO CoinList’te gerçekleşti. Orada, 59.750,00 dolar değerinde 4 milyondan fazla token sattı. Kalan satılmayan tokenler, topluluk ve teşvikler için yapılan harcamalara gidecek. Başka bir deyişle, Vega, protokolün daha da geliştirilmesi için ek fon yaratma veya diğer girişimleri finanse etmede gelecekte kullanılmak üzere küçük bir hazine tutmaya devam edecek.

ICO

Vega ICO, 2 Haziran – 3 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında CoinList’te gerçekleşti. Orada Vega, 59.750,00 dolar değerinde 4 milyondan fazla token sattı. ICO’nun üç fiyat kategorisi vardı ve tokenler bazı kriterlere bağlı olarak 5$, 10$ veya 15$’a çıkıyordu. Özellikle, 5 dolarlık token’ların 12 aylık bir kilitlenme süresi vardır ve bundan sonra 12 aylık bir serbest bırakma süresi, maksimum 1.000 dolardır. Ayrıca, 10 dolarlık token’ların 6 aylık bir kilitlenme süresi vardır ve bundan sonra 6 aylık bir serbest bırakma süresi, maksimum 2.500 ABD dolarıdır. Son olarak, 15 dolarlık token, maksimum 10.000 dolarlık olmak üzere 90 günlük bir kilitlenmeden sonra serbestçe işlem görecektir.

ICO, Vega protokolü için büyük bir başarıydı.

VEGA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Vega protokolünün, tıpkı Ethereum gibi, merkezsiz finansın temel altyapılarından biri olma gibi yüksek bir hedefi vardır. Ticaret özgürlüğünü garanti eden araçlar oluşturmayı ve bu özgürlüğü dünyadaki herkes için erişilebilir hale getirmeyi amaçlar. Bunu başarıp başaramayacağını söylemek için henüz erken. Bununla birlikte, protokol, onu izlemeye değer bir proje yapan birkaç yenilikçi yaklaşıma sahiptir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner