Yükleniyor...

Wall Street’in Kurdu Jordan Belfort Kimdir?

The Wolf of Wall Street filminin ilham alındığı kişi olan Jordan Belfort, bu sefer de kripto para sektörüne kancayı taktı.

Jordan Belfort

The Wolf of Wall Street filminin ilham alındığı kişi olan Jordan Belfort, bu sefer de kripto para sektörüne kancayı taktı.

Jordan Belfort Kimdir?

Finans dünyasındaki çok az kişi Wall Street’in açgözlü, kalpsiz bir yer olarak ünü üzerinde Jordan Belfort kadar etkili olduğunu iddia edebilir. 1999’da Belfort, borsa manipülasyonu ve kuruşluk hisse senetlerini içeren uzun vadeli bir dolandırıcılığın yürütülmesiyle ilgili sayısız yasadışı faaliyetten suçlu bulundu.

Belfort, hapis cezasının ardından iki anı yazdı: ilki, The Wolf of Wall Street, Martin Scorsese’nin yönettiği ve aktör Leonardo DiCaprio’nun oynadığı 2013 film uyarlamasında popüler hale getirildi.

2017’de Belfort, Way of the Wolf adlı bir kendi kendine yardım kitabı olan başka bir anı yayınladı. Belfort, kurbanları hiçbir şey alamazken masum insanlardan para çalma hikayesinden yararlandığı için eleştiri aldı.

Skandallar ve menkul kıymet dolandırıcılığı nedeniyle hapiste kaldıktan sonra, Belfort kendini motivasyon konuşmacısı olarak yeniden icat etti. Ve ana konularından biri, Wall Street’teki açgözlülük, hırs ve tutku arasındaki ayrımdır.

Belfort eleştirmenleri genellikle onun suç geçmişine işaret ediyor ve bu noktada işlerini meşru bir şekilde yürütüp yürütmediğini soruyor.

Jordan Belfort.

Erken yaşam ve kariyer

Jordan Belfort (1962 doğumlu) Queens, NY’de büyüdü ve erken yaşlardan itibaren iş dünyasını anladığını gösterdi. The Wolf of Wall Street adlı anısına göre, Belfort, çocukluk evinin yakınındaki bir plajda ucuz strafor soğutuculardan İtalyan su buzlu tatlılar satmak için bir arkadaşıyla çalıştı. Lise ve üniversite arasındaki yaz aylarında Belfort ve ortağı 20.000 dolar kazandı.

Önemli Noktalar

  • Jordan Belfort, borsa manipülasyonuyla ilgili suçlardan suçlu bulunan eski bir Wall Street tüccarıdır.
  • Belfort, iki anı yazan ünlü bir halk figürüdür: ilki, The Wolf of Wall Street ve Way of the Wolf, ilki gişe rekorları kıran bir filme dönüştürüldü.
  • Belfort, beyaz yakalı suçlarının hikayesinden çıkar sağlamakla suçlanıyor.
  • Tutuklandığında yönettiği şirket olan Stratton Oakmont’un kurucusu olan Belfort, dolandırıcılık suçunu kabul etti, dört yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak serbest bırakılmadan önce 22 ay görev yaptı.

Belfort, önceki girişiminden biriktirdiği parayı kullanarak dişhekimliği okuluna kaydolmayı planlayan Amerikan Üniversitesi’nde biyoloji okudu. Ancak, Maryland Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanı ilk gün öğrencileri diş hekimliğinin finansal başarıya giden bir yol olmadığı konusunda uyardığında, Belfort okulu bıraktı.

Dişhekimliği okulundaki kısa görevinden sonra Belfort’un ilk girişimlerinden biri Long Island’da kapı kapı dolaşan bir satış elemanı olarak çalışmaktı. Girişimin başarılı olduğunu ve işi, her hafta iki tondan fazla ürünü (bu durumda et ve deniz ürünleri) taşıyabilen birkaç işçiden oluşan bir ekibe sahip olduğu noktaya kadar büyütebildiğini söyledi. 25 yaşına geldiğinde iş başarısız oldu ve iflas başvurusunda bulundu. Ancak o zaman bir aile dostunun yardımıyla girdiği bir pozisyon olan borsacılığa ilgi duymaya başladı.

1980’lerin sonlarında, Belfort 30 yaşına yaklaşırken, tezgah üstü bir aracı kurum olan finans şirketi Stratton Oakmont’u kurdu. Stratton Oakmont, önümüzdeki birkaç yıl içinde dikkate değer ölçüde başarılı oldu ve yaklaşık üç düzine farklı şirketin halka arzlarıyla bağlantılıydı.

Dolandırıcılık ve Diğer Suçlar

Stratton Oakmont’un kurucusu olarak, Belfort sonunda onu hapse gönderecek yasadışı faaliyetlerde bulundu. Stratton Oakmont, kuruşluk hisse senetlerinin fiyatını yapay olarak şişirmek için pump ve dump planları da dahil olmak üzere bir dizi farklı dolandırıcılığa katıldı.

Firma, yatırımcılara paralarını yüksek oranda spekülatif menkul kıymetlere yatırmaları için baskı yapan bir ekiple bir tür kazan dairesiydi. Zirvede, firmanın 1 milyar dolardan fazla yatırımları denetleyen yaklaşık 1.000 borsacı istihdam ettiği söyleniyor.

Stratton Oakmont’un tarihi boyunca, Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASD), firmaya karşı tutarlı yasal işlemler izledi. 1996 yılında firma kapatıldı. 1999’da Belfort ve ortağı Danny Porush, kara para aklama ve menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandı.

Belfort, yatırımcılarına 200 milyon dolara kadar mal olmuş olabilecek pump ve dump planları için dolandırıcılık yapmaktan suçlu bulundu. Dört yıl hapis cezasına çarptırıldı ve sonunda 22 ay hapis yattı.

Jordan Belfort..

Hapishaneden Sonra Hayat

Hapisten çıktıktan sonra ve iade anlaşmasının bir parçası olarak, Belfort’un 2009 yılına kadar gelirinin %50’sini dolandırılan eski yatırımcılarına ödemesi gerekiyordu.

Federal savcılar 2013 yılında, Belfort’un önceki yıllarda gelirinin uygun miktarını ödemediğini iddia ederek şikayette bulundu. Sonuç olarak, iade ödemelerini tamamlamak için federal makamlarla ayrı bir anlaşmaya vardı.

Jordan Belfort ve Kripto Para

Her ne kadar Jordan Belfort Bitcoin derslerini gizli tutmaya çalışsa da memnun kalmayan müşteriler tarafından bazı gerçekler gün yüzüne çıkartıldı. Belfort, şimdilerde bir kaç yıl önce yaptığı açıklamaları çiğnediğini gösteriyor.

Kripto para atölyesi adını verdiği bir konferans düzenleyen Jordan Belfort, giriş ücreti olarak 1 Bitcoin, yani yaklaşık 40 bin dolar talep ediyor. The New York Times tarafından paylaşılan habere göre geçtiğimiz Cuma günü yaptığı atölye buluşmasında “Beyin” adını verdiği sınıfa 9 seçkin (!) katılımcıyı kabul etti.

Burada kendini eski borsa komisyoncusu olarak tanıtan Belfort, finansın geleceği olarak gördüğü kripto para ve NFT’ler için özel dersler vererek kendi yaptığı yüklü yatırımlardan ve kripto para borsasından tüyolar paylaşıyor. Yani aslında borsacılık döneminde yaptığını tekrarlıyor diyebiliriz.

Tabii pek çok kişi Jordan Belfort tarafından 2018 yılında YouTube’da paylaşılan videoyu unutmadıklarını söylüyor. Zira kendisi, The Bitcoin Market has Finally Run Out of Greater Fools (Bitcoin Piyasası Sonunda Büyük Aptallar Bitti) başlıklı videoda bulunan Bitcoin ve diğer kripto paralar ile yatırımcılarına yönelik ağır ithamlarını unutmuşa benziyor.

Son Sözler

Anılarının ve The Wolf of Wall Street’in başarılı film uyarlamasının yanı sıra, Belfort kendini motivasyonel bir konuşmacı olarak yeniden keşfetti. Konuşması, finans dünyasındaki etik ve motivasyon sorularından satış becerilerinin pratik gösterimlerine kadar uzanıyor.

Belfort, Stratton Oakmont’ta geçirdiği süre boyunca yaptığı hataların altını çizerek, o sırada uyuşturucu bağımlılığının etkisi altında olduğunu ve dolandırıcılık yoluyla müşterileri için para kaybettiği için derinden pişmanlık duyduğunu belirtti.

2014’te medya kuruluşları, Belfort ile hükümet finansmanını içeren bir dolandırıcılığa katılmış olabilecek bir Avustralyalı çalışan eğitim şirketi arasındaki bağları ortaya çıkardı. 2019’un başından itibaren, bu olası bağlantıdan hiçbir şey çıkmadı ve Belfort oldukça başarılı bir motivasyon konuşmacısı olarak çalışmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner