Yükleniyor...

Web 3.0 Coinleri Hangileri? En İyi 10 Web 3.0 Coini

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu 2021'de 3 trilyon dolara ulaştı ve daha fazla büyüme için bolca alana sahip.

web 3.0

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu 2021’de 3 trilyon dolara ulaştı ve daha fazla büyüme için bolca alana sahip. Metaverse interneti kasıp kavurduktan sonra, Web 3.0 kripto dünyasındaki yeni moda sözcüklerden biri olarak ortaya çıktı. Web 1.0 ve Web 2.0 internet dünyasındaki büyümeyi desteklerken, Web 3.0 kullanıcılara verilerini kontrol etme özgürlüğü vererek ademi merkeziyetçiliğe odaklanarak daha cesur geliyor. Ancak Web 3.0 tam olarak nedir? Web 3.0 coin’leri hangileri? İşte en iyi 10 Web 3.0 coini

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, internetin bir sonraki önemli evrimi için yeni moda sözcüklerden biridir. Web 1.0, çoğu web sitesinin statik olduğu ve işletmeler tarafından oluşturulduğu 1990’dan 2004’e kadar gerçekleşti. Bu aşamada, bir fırsat gören kişiler, daha sonra bu alanlara ihtiyacı olan işletmelere daha yüksek fiyatlarla satmak için alan adları satın aldı.

[Not: Web 3.0 ve Web3 terimleri farklı kökenlere sahip olsa da, bu iki terim genel kullanımda kaçınılmaz olarak birbirine karıştırılmaktadır. Bu makale için ilk terimi kullanacağız.] 

Web 2.0, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve sosyal medya çağıydı. Kullanıcılar, bloglar, vlog’lar ve sonunda ana akım haline gelen sosyal medya gibi sosyal ağlar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girmeye ve bağlantı kurmaya teşvik edilir. Evrim, verilerin çoğunun Google, Microsoft ve Facebook gibi daha küçük bir teknoloji devleri grubu tarafından kontrol edildiği daha büyük miktarda içerik oluşturma anlamına geliyor. Bu aynı zamanda kullanıcının gizliliğinin güvenli olup olmadığı sorusunu da gündeme getirdi?

Web gelişmeye devam ederken, Web 3.0, verilerinin nasıl kullanıldığını kontrol edenin kullanıcıların olduğu eşler arası internet çözümleri konsepti tarafından yönlendirilen ademi merkeziyetçiliğe odaklanır. Web 3.0’ın, özellikle birçok uygulama ve hizmetin blok zinciri teknolojisi, meta veri kaynakları ve yapay zeka (AI) tarafından desteklenmeye başlamasından bu yana, blok zincir teknolojisine dayanan veri şeffaflığını ve içerik erişilebilirliğini artırması bekleniyor. Bu teknolojinin kullanımı, veri depolama için merkezi bir otorite kullanımının ortadan kaldırılmasına ve dağıtılmış fikir birliği yoluyla güvenliğin korunmasına yardımcı olur. Esasen Web 3.0, büyük şirketler yerine insanların, kullanıcılarının eline daha fazla kontrol vermeyi amaçlamaktadır.

Web 3.0 ve Metaverse Birlikte Nasıl Çalışır?

Web 3.0, kullanıcıların etkileşiminin ve ölçeklenebilirliğinin, kullanıcı işlemlerini desteklemek için gerekli olduğunu öne sürer. Web 3.0’ın gerçekten işlevsel olması için üç ana özelliği elde etmesi gerekir: ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik. Web 3.0 ve Metaverse’in birlikte çalışabilirliği, kullanıcıların sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girdiği NFT’lerin tanıtımıyla görülebilirken, Web 3.0 ticaret ve iletişimi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Web 3.0, merkezi olmayan bir platformdaki bir uygulamalar topluluğu olduğundan, uygulamaların metaverse kavramıyla birbirine bağlanması yoluyla birlikte çalışabilirlik sağlanabilir. Örneğin, Decentraland Mana, dijital gayrimenkul alıp satarak ortak bir sanal dünyayı işletmek için küresel kullanıcı ağı için açık bir bağlantı başlattı. Başlamak için, kullanıcıların dijital gayrimenkullerini temsil eden arazilerinin sahipliğini tanımlamak için LAND’i satın almaları gerekir. MANA, ARSA ve Decentraland’daki malların satın alınmasını kolaylaştırmak için kullanılırken. Pazar yeri, katılımcıların LAND tokenlerini değiş tokuş etmesine olanak tanır ve ayrıca oyun içi öğelerin işlem görmesi için kullanıcılar arasındaki etkileşimleri kolaylaştırır. 

Sonuç olarak, merkezi olmayan internet, merkezi uygulamalardan daha az kısıtlayıcı olduğu için metaversenin önemli bir bileşenidir. Merkezi uygulamalarla birlikte çalışabilirliği etkinleştirmek için izinlerin istenmesi gerekir.

Web 3.0 Coinleri Hangileri? 

  • Kusama

Kusama, açık kaynaklı, ölçeklenebilir bir blok zinciri ağıdır. Özel blok zincirleri, Substrat çerçevesi ile oluşturulmuştur. Kusama, blockchain geliştiricilerinin yaratıcılıklarını keşfetmeleri ve yenilikçi fikirleri hızla hayata geçirmeleri için bir platform sağlar. Ağ, statükoyu bozma ve gücü kullanıcıların ellerine geri verme kavramlarını benimsiyor. Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, Kusama’yı yarattı.

kusama nedir ne ise yarar

Ağın tokeni KSM, yönetişim referandumlarına oy vermenize, doğrulayıcıları aday göstermenize, ağı doğrulamanıza ve parachainleri bağlamanıza olanak tanır. KSM’nin şu anki fiyatı 170-374 dolar arasında değişiyor ve şu anki piyasa değeri 1.4 milyar dolar. WalletInvestor, KSM’nin 2026 yılına kadar 4.581.970$’a ulaşacağını tahmin ediyor.

  • Theta

Theta, kullanıcıları ekstra bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını paylaştıkları için ödüllendiren bir video akışı platformudur. YouTube’un kurucu ortağı Steve Chen, Theta’nın YouTube’un 2005’te yaptığı gibi çevrimiçi video endüstrisini farklı bir şekilde de olsa bozacağını söylüyor. Theta, videonun dünyanın belirli bölgelerine ulaştırılması sorununu maliyetlerini düşürerek çözüyor. Kaliteden de ödün verilmez. Theta, herkes için yüksek kaliteli akış sağlamanın önemli olduğuna inanıyor.

theta token deger kazaniyor

 Kullanıcılar, bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını paylaştıklarında Theta Fuel jetonu (TFUEL) ile ödüllendirilir. Normal Theta tokeni (THETA), platformun yönetimi ile bağlantılıdır. Theta’nın bir başka yararı da, topluluktan yeniliğe izin veren açık kaynaklı bir platform olmasıdır. Ağ, güvenliğini sağlamak için hisse kanıtı (PoS) ve çok seviyeli Bizans hata toleransı (BFT) kullanır. THETA şu anda 2.56 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 2.56 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

  • Arweave  

Arweave, verileri ve uygulamaları kalıcı olarak depolamanıza izin veren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Verileriniz, asla unutmayan, ortaklaşa sahip olunan bir sabit diskte depolanır. Bu mimarinin faydalarından biri, hiç kimsenin verilerinizin üzerine yazamamasıdır. Arweave’in çözdüğü ek sorunlar,  404 s, web uygulamalarında kalitenin düşmesi ve gizli düzenlemelerdir. Arweave’in kalıcı web’inin korunmasına yardımcı olursanız, AR belirteçleriyle ödüllendirilirsiniz. Arweave topluluğa aittir ve işletilmektedir. Tazminat almanın diğer yolları, ekstra depolama alanı kiralamak ve ağ için bir uygulama oluşturmaktır.

Arweave’in fiyatı şu anda 33 dolar ve piyasa değeri 1 milyar doların biraz üzerinde. Ağ,  yeni bir bloğu yalnızca öncekine değil, aynı zamanda rastgele ek bir önceki bloğa da bağlayan bir blok zinciri varyasyonu olan blok örgü teknolojisini kullanır. Ağ, Coinbase Ventures, Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures’tan fon aldı.

  • Siacoin

Merkezi olmayan interneti desteklemek istiyorsanız, SC ilgileneceğiniz bir Web 3.0 coinidir. Sia, veri depolamada başka bir seçenek sunar. Bu platform, verilerinizi merkezi olmayan bir ağ üzerinden bulutta depolar ve özel şifreleme anahtarlarınızı kontrol etmenize olanak tanır. Sia, diğer bulut depolama sağlayıcılarından daha uygun maliyetlidir ve 1 TB dosya depolamak için ayda yalnızca 1–2 ABD Doları tutarındadır. Siacoin, depolama için ekstra sabit disk alanı sunmaları için ana bilgisayarlara ödeme yapan platformun kripto para birimidir. Madencilik ve ticaret yaparak SC elde edebilirsiniz. Şu anki fiyatı 0,0092 dolar ve piyasa değeri 0,46 milyar dolar.

siacoin
  • Flux  

Flux, ölçeklenebilir, merkezi olmayan bir bulut altyapısıdır (aynı ada sahip diğer şirketlerle karıştırılmamalıdır). Bu bulut yazılımı, merkezi olmayan olmanın avantajlarıyla Amazon Web Services gibi teknoloji devleriyle rekabet eden ürünler sunar. Flux kullanan geliştiriciler, sunucular oluşturabilir, yönetebilir, barındırabilir ve Web 3.0 uygulamalarını rekabetçi hızlarla birden çok sunucuda başlatabilir. Flux blok zinciri yönetişim, paralel varlıklar ve ekonomi için kullanılır. 

Flux ayrıca FluxOS adı verilen merkezi olmayan özelliklere sahip bir işletim sistemi sunar. Platform için herkes bir düğümü çalıştırabilir ve siz de – GPU madencileriyle birlikte – 50/50 oranında ödüllendirilirsiniz. Flux kripto, teknoloji devleri Nvidia ile geliştirme konusunda yakın zamanda yaptığı ortaklıkla Web 3.0’ı yükseltiyor. Ortaklık Flux’a, Nvidia’nın merkezi olmayan bir internetin daha da geliştirilmesini destekleyecek mühendislerine ve pazarlamacılarına özel erişim elde etme konusunda üstünlük sağlıyor. Bu yazı itibariyle FLUX, 327 milyon dolarlık piyasa değeri ile 1,46 dolar olarak fiyatlandırılmıştır.

  • Ocean Protocol

Ocean Protocol, Web 3.0 uygulamaları oluşturmak için gerekli araçları sağladığından, bu alana yatırım yapmak istediğinizde kontrol etmeniz gereken bir paradır. Ocean Protocol ayrıca internet üzerinden veri paylaşımını ve erişimi merkezden uzaklaştırır. OCEAN tokeni, verileri alıp satar ve topluluk finansmanını yönetir. Kullanım hacmi arttıkça artacak şekilde tasarlanmıştır. Token arzı da uzun vadeli istikrarı ve kısa vadeli büyümeyi teşvik etmek için zaman içinde dağıtılır. OCEAN’ın şu anki fiyatı  0,5775 dolar ve piyasa değeri 354 milyon dolar.

  • Kadena

Bu platform, küresel finansal sistemleri güçlendirmek için tasarlanmıştır. Kadena, daha güvenli akıllı sözleşmeler, yenilikçi enerji verimliliği ve PoS güvenliği sağlar. Şebeke talebi arttıkça daha fazla enerji kullanan diğer birçok platformun aksine Kadena aynı miktarı kullanmaya devam ediyor. Örgülü zincirler kullandığı için saniyede 480.000 adede kadar işlem gerçekleştirebilir.

KDA, Kadena’nın blok zincirindeki işlemleri işlemek için kullanılan tokendir. 120 yıllık bir süre içinde çıkarılacak toplam bir milyar KDA var. Bir KDA şu anda  5,21 dolara mal oluyor ve Kadena’nın piyasa değeri 870 milyon dolar.

  • Audius

Audius müzik severlerin ilgisini çekecektir. Bir plak şirketiyle anlaşmanın önemini en aza indirmeyi amaçlayan bir müzik akışı platformudur. Müzisyenler müziklerini yayınlayabilir ve Audius’ta bir hayran kitlesi oluşturabilir. Sanatçılar AUDIO’yu paylaştığında, rozetlerin ve sanatçı tokenlerinin kilidini açabilir ve hayranlarından oylama gücü alabilirler. 

Audius

AUDIO tokeni, topluluğa ait yönetişim ve özel özellik erişimi ile birlikte gelir. Ağın da güvenli kalmasına yardımcı olur. Audius’u destekleyen sanatçılardan bazıları deadmau5, 3LAU, Rezz ve Stafford Brothers’dır. Bu platform, 320 kbps’de yüksek ses akışı kalitesi sağlar. AUDIO şu anda 0,8232 dolardan fiyatlandırılıyor ve piyasa değeri 424,5 milyon doların üzerinde.

  • Radicle  

Radicle, kod işbirliği için merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platformdur. Erişim kontrolünü yönetmek için akıllı sözleşmeler kullanılır ve mülkiyet çoklu imzalarla paylaşılabilir. İnsanlar projelere sponsor olmak ve yönetime katılmak için RAD belirtecini kullanabilir. RAD şu anda  131 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile 5 dolara satıyor. Radicle, halihazırda yayınlanmış 1.000’den fazla projeyle Web 3.0 alanının geliştirilmesinde rol oynuyor.

  • Syntropy

Syntropy’nin misyonu, Web 3.0 alanındaki sorunları çözerek, merkezi olmayan interneti kullanıcıları için daha da güvenli ve faydalı hale getirmektir. Ele aldığı alanlara örnek olarak güvenlik, yönetişim, gizlilik, güvenilirlik, performans ve etkin kaynak kullanımı verilebilir. 

Web 2.0, güvenlik sertifikaları ve güvenilir yetkililer gibi güvenlik için üçüncü taraflara güvenir. Syntropy, üçüncü tarafı veri şifrelemesinden kaldırır. Syntropy tokeni (NOIA), ağ üzerinden bağlantıya izin verir. Bu yazı itibariyle, fiyatı  68,5 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle 0,13 doların biraz üzerinde, bu da onu erken başlamak için harika bir fırsat haline getiriyor.

Web 3.0 Coinlerinin Geleceği

2022 ve önümüzdeki yıllar için kripto pazarındaki en iyi fırsatlardan bazıları Web 3.0 coinleri, metaverse coinleri ve NFT’lerdir. Teknoloji, merkezi olmayan bir internete doğru genişliyor ve internet deneyimine daha fazla yapay zeka ve sanal gerçeklik katıyor. Blockchain teknolojisi de daha fazla insan tarafından benimseniyor. 

Web 3.0’ı ve kripto pazarını desteklemek ve aynı zamanda kendinize kar etme şansı vermek istiyorsanız, yukarıda listelenen 10 tokenin, yatırım yapabileceğiniz mevcut en iyi 10 token olduğuna inanıyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner