Yükleniyor...

Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor

Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle düzenlenen d;pact'in ikincisinde, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramları ele alındı.

merkeziyetsizlik web3

Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle düzenlenen d;pact’in ikincisinde, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramları ele alındı.

Paribu Hub‘ın desteklediği d:pact, medya ve blockchain alanındaki usta isimleri ve alana ilgi duyanları buluşturdu. Etkinliğin odak noktasında, “Merkeziyetsiz medya mümkün mü? Bu nasıl olabilir?” sorusu yer aldı.

Etkinlikte, Aposto, Argonotlar, News Labs Turkey gibi yeni medya mecralarından katılımcılar yer aldı. Ayrıca d:pact’te, içerik üreticilerinin ve tüketicilerinin, merkeziyetsizliği ve medyayı nasıl gördüğü konuşuldu.

Merkezi Medyada Dikkat Çeken Sorunlar

Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle gerçekleştirilen d:pact’te, merkezi medyadaki sorunlar da işlendi. İkincisi düzenlenen etkinlikte, güncel sorunlar üzerinden yola çıkılarak neden merkeziyetsiz bir medyaya ihtiyaç duyulduğu irdelendi. Merkezi medyadaki sorunlar, şu şekilde sıralandı;

  • 1- Şeffaflık ve sorumluluk eksikliği
  • 2- Sansür, bilgi kirliliği ve manipülasyon
  • 3- Veri ihlalleri ve güvenlik riskleri
  • 4- Tekelleşme
  • 5- Değerlerin değişimi
paribu hub ve merkezsiz

Merkezi medyadaki sorunların ve bu sorunların nelere yol açabileceğinin konuşulduğu etkinlikte, merkeziyetsiz medyanın avantajları da konuşuldu. Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle düzenlenen etkinliğe göre, merkeziyetsiz medyanın avantajları şu şekilde;

  • 1- Sansürsüzlük ve özgürlük
  • 2- Değiştirilemezlik
  • 3- Adil gelir paylaşımı

Merkeziyetsizlik Henüz Yolun Başında

Etkinlikte konuşan Enes Özcan, merkeziyetsiz medyanın çözülmesi gereken bir dizi konuyla birlikte ilerleyebileceğini aktardı. Ayrıca Özcan, merkeziyetsizlik konusunda şunları söyledi;

“Merkeziyetsiz olan her teknolojinin temelinde, aşılması gereken iki ana problem var: teknik kapasite ve finansman. Blokzincir özünde, değiştirilemezliği ile öne çıkan bir veri saklama teknolojisi. Güvenli, dağıtık ve değiştirilemez şekilde veri tutma sözü veriyor çoğu blokzincir, ama demokrasi getirme ve hız sağlama gibi bir iddiası yok. Örneğin blokzincirde 2017 hype’ı yaşandığında şirketler blokzinciri nasıl entegre edeceğini düşünürken SAP sistemini blokzincire aktarabilir miyiz? diye soruyordu. Mümkün olmazdı. Her gün milyonlarca satır veri geliyor, çok fazla veri olduğu için masraflı ve zor olacaktı.”

Konuyla ilgili Turan Sert‘ten de yorum geldi. Sert, Web3’ün bir vizyon olduğunu ve henüz yolun başında bir teknoloji olarak öne çıktığını belirtti. Sert, merkeziyetsizlik kavramının henüz bir deney olarak görülebileceğini ve tüm soruların yanıtının yavaş yavaş alınacağını aktardı.

Merkezsiz’in mimarı olduğu etkinlik d:pact, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramlarının ileriye dönük birçok sorunu çözeceğini ele aldı. Etkinliğe katılan profesyonel isimler ve konuşulanlar ışığında, Web3 ile işlerin daha kolaylaşması mümkün görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner