Yükleniyor...

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), orijinal kripto para Bitcoin’in (BTC) Ethereum (ETH) blockchain ağı üzerinde tokenleştirilmiş halidir.

Wrapped Bitcoin WBTC nedir

Wrapped Bitcoin (WBTC), orijinal kripto para Bitcoin’in (BTC) Ethereum (ETH) blockchain ağı üzerinde tokenleştirilmiş halidir. WBTC esasında bir ERC-20 token’i olarak faaliyet gösteriyor. Bilindiği üzere ERC-20 token standardı ETH ağında kullanılan bir sistem. Bu standardı takip eden token’ler ETH ekosisteminde yer alan bütün merkezsiz uygulamalarla uyumlu hale geliyor. ETH ağının sunduğu tüm olanaklardan WBTC de faydalanabiliyor. Değeri milyonlarca doları geride bırakan merkezsiz finans (DeFi) ekosistemi düşünüldüğünde bu durumun önemini daha iyi anlamak mümkün. Bu içerik boyunca WBTC token’lerden, kullanıcılarına sunduğu imkanlardan bahsedeceğiz. Bu kripto paraya ilişkin birtakım teknik verilere de değineceğiz.

“Bitcoin’in gücünü ERC-20 esnekliğinde sağlamak.” Ekibin WBTC token’e yönelik kayda geçirdiği ifadelerden birisi. Bire bir oranında BTC’ye dayandırılan WBTC kullanıcılarına çok sayıda avantaj sunan bir proje. Kripto para piyasasının gözde altcoin’i Ethereum (ETH) bilindiği üzere çok sayıda yeni projeye ev sahipliği yapıyor. Bu yeniliklerin değeri milyonlarca doları aşıyor. Merkezsiz finans (DeFi) ekosisteminin kalbinin ETH ağında attığını söyleyebiliriz. Bu benzersiz ekosistemi orijinal kripto para Bitcoin (BTC) tarafından sağlanan güçle birleştirmek… Uzmanlar bunun oldukça iyi bir fikir olduğunu ifade ediyor. Gerçekten de ERC-20’nin hareket kabiliyetini BTC gücüyle buluşturmak kripto para ekosistemi için büyük olanaklar verebilir.

WBTC nedir

Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin (BTC) ile birebir oranında olacak şekilde tasarlandı. Bu durumun geçerliliği topluluk tarafından kontrol ediliyor. Ağı kullanan yatırımcılar ve ağın diğer bileşenleri WBTC’nin birebir oranını daima kontrol ederek temin ediyor. Ayrıca ağdaki bu bileşenler WBTC’nin likiditesini de garanti altına alıyor. Bitcoin’e birebir oranında dayandırılan tarihteki ilk ERC-20 tokeni WBTC’dir. Girişimcilerin bu bağlamda bir çığır açtığını da belirtmek gerekiyor. Wrapped Bitcoin (WBTC) amamıyla şeffaf, %100 onaylanabilen ve en önemlisi kendi topluluğu tarafından yönetilen yenilikçi bir kripto para olarak dikkat çekiyor. Ekibin iddialarında birisi de BTC’nin bu şekliyle daha güçlü ve kullanışlı olduğu yönünde. WBTC’nin ETH ekosistemine de daha iyi bir likidite imkanı verdiği ifade edilenler arasında yer aldı.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Ne Zaman Başlatıldı?

Wrapped Bitcoin (WBTC) projesi ilk olarak 26 Ekim 2018 tarihinde kripto para severlere ilan edildi. Projenin hayata geçirilmesi ve faaliyetlerine başlaması 31 Ocak 2019 tarihinde mümkün oldu. Wrapped Bitcoin (WBTC) projesi esasında Wrapped token’lar projesinin bir ürünü. Bir kişi tarafından değil de farklı organizasyonların bir araya gelmesiyle kurulan WBTC ekosistemin dikkat çeken girişimleri arasında yer alıyor. BitGo, Kyber Network ve Ren WBTC’nin kurucu kuruluşları olarak biliniyor.

Wrapped BTC

BitGo adlı kuruluşun ilk faaliyetleri 2013 yılına dayanıyor. Kurumsal düzeyde hizmet veren bu kuruluş kullanıcılarına çeşitli finansal hizmetler sunuyor. WBTC’nin temel teminatçısı olduğunu bildiğimiz BitGo bu projenin önde gelen geliştiricileri arasında yerini aldı. WBTC projesinin diğer kurucu organizasyonu Kyber Network ise bir tür Blockchain likidite protokolü şeklinde faaliyet veriyor. Bu platformdan faydalanan kripto severler farklı para birimlerini çeşitli merkezsiz uygulamalarda kullanabilmenin keyfini sürüyor. WBTC’nin bir diğer mimarı Ren ise yine merkezsiz finansı hedefine almış bir diğer proje. Bu projenin de tarihinde güzel başarılara imza attığını görüyoruz. Görünen o ki Wrapped Bitcoin (WBTC) platformunun geliştiricileri, sahip oldukları tecrübeleri bir araya getirerek ortaya kaliteli bir platform çıkarmayı hedeflemiş.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Çalışır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) bir tür ERC-20 token’idir. Bilindiği üzere ERC-20 token’leri Ethereum (ETH) ağında kullanılan bir standarttır. Bu standardı takip eden token’ler uyumlu bir şekilde tüm ETH ağında hüküm sürebiliyor. Bu da WBTC gibi token’ler için oldukça geniş bir kullanım alanı anlamına geliyor. Bir ERC-20 token’i olarak WBTC, Ethereum ağının sahip olduğu teknik imkan ve özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ethereum cüzdanlarında saklanabilen WBTC bu ağda yer alan tüm merkezsiz uygulamalara (dApps) ve akıllı sözleşmelere entegre olabiliyor. Peki bu durumu nasıl yorumlayabiliriz? Buna göre WBTC’nin oldukça geniş ölçekte kullanılabilecek bir kripto para olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

WBTC, lider kripto para Bitcoin’in (BTC) ERC-20 formatıyla standardize edilişidir. Bu durumun tartışmaya açık olduğunu kabul edelim. Ancak sonuç olarak ortaya kullanıcılar için çeşitli fırsatlar sunan bir ürün çıkıyor. WBTC sayesinde BTC için akıllı sözleşme meydana getirmek mümkün hale geliyor. WBTC çeşitli Ethereum node’larının da desteklendiği bir kripto para. Buna göre çok sayıda uygulamada ödeme yapma, ETH uyumlu cüzdanları kullanma imkanı bulunuyor.

wbtc

Wrapped Bitcoin (WBTC) Fiyatı

Şu anda wBTC’nin fiyatı son 24 saatte 2.47% değişimle 2,205,481.08 TL liradan alınıp satılıyor. Öte yandan Wrapped BTC’nin fiyatı ABD doları karşısında 68,419.33 $‘dan, Euro karşısında ise 62.785,55 ‘den işlem görüyor.

Bir ERC-20 token’i olduğu için bu kripto paranın toplamda arz edileceği miktar sınırlı değil. Halihazırda dolaşımda bulunan wBTC token sayısı ise 230 bin 261 şeklinde seyrediyor. WBTC bu içeriğin hazırlandığı an itibariyle bir yılda en düşük 13.900 dolar seviyesini gördü. Tüm zamanlar rekoru için ise 66.400 dolar seviyesinin kayda geçtiğini söyleyebiliriz.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nereden Alınır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) çok sayıda borsa platformundan temin edilebilir. Elbette bu kripto parayı temin etmenin borsa dışı yolları da mevcut. Ancak borsalar kullanıcıların güvenebilecekleri bir taraf olma özelliği taşıyor. Yine de kullanıcıların hangi borsayı tercih edecekleri hususunda dikkatli davranmaları gerekiyor. Binance, Coinbase, FTX, Uniswap veya Kucoin borsaları platformlarında WBTC için işlem olanağı veriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner