Yükleniyor...

XRP yorumları ve 2023-2024 fiyat tahminleri

XRP yorumları son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor.

xrp yorumlari

XRP yorumları son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Yasal engellere rağmen XRP, ticaret hacmi ve piyasa derinliği açısından 2023 yılının ikinci çeyreğinde Bitcoin ve Ethereum’un ardından en çok işlem gören üçüncü kripto para birimi olarak ortaya çıktı.

Altcoin haberleri içerisinde belki de en çok takip edilen SEC davası, XRP’nin değeri için önemli bir itici güç olmaya devam ediyor. Kripto para analistleri, firma hakkında olumlu bir karar çıkması halinde XRP token için bir yükseliş beklenebileceğini, olumsuz bir sonuçta ise ters etki yaşanabileceğini düşünüyor.

Bu tahminleri destekleyen bir örnek ise Hinman belgelerinin yayınlanmasının ardından XRP’nin toparlanması olarak görülüyor.

Ripple, ABD’deki yasal zorlukların yanı sıra, XRP’nin değerlemesini artırabilecek bir faktör olarak ödeme teknolojisiyle ilgili önemli ortaklıklara güveniyor. Örneğin CEO Brad Garlinghouse, yakın zamanda Dubai’ye doğru genişleme duyurularıyla şirketin dünyanın diğer bölgelerinden ilgi gördüğünden bahsetmişti.

XRP en yüksek kaçı gördü?

CoinMarketCap verilerine göre, XRP‘nin ilk fiyatı 2013’te 0,005875 dolar olarak kaydedilmiş ve Kasım 2013’teki kısa bir boğa koşusunun ardından kripto paranın fiyatı 0,05238 dolara yükselmişti.

Bunu takiben kripto paranın fiyatı düştü ve fiyatın 0,33 dolara yükseldiği 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar çoğunlukla 0,01 doların altında işlem görmeye devam etti.

XRP’nin fiyatı daha sonra konsolide oldu ve 4 Ocak 2018’de ATH’si olan 3,84 dolara ulaştı.

Aralık 2020’de SEC, Ripple’a kayıtsız menkul kıymetler sattığı için dava açtı. Bu, 2021 boğa koşusuna rağmen, XRP’nin zirvede 1,9637 dolara temas ederek yeni bir ATH kazanamayacağı şeklinde yorumlandı.

Nisan 2021’deki boğa koşusu zirvesinden sonra XRP, Eylül 2022’de kırılmayı başardığı bir düşüş trend çizgisini takip etti. Ardından XRP fiyatı, sıçrama yapmadan ve Nisan 2023’te kısa bir süre için yeni bir yüksek seviye belirlemeden önce trend çizgisini yeniden test etti.

xrp yorumlari 2023

XRP yorumları fiyat tahmini 2023

Hem yükseliş hem de düşüş eğilimi gösteren çeşitli faktörler mevcut durumda XRP’yi etkilemeye devam ediyor. Ancak XRP’nin kısa vadede patlayabilecek bir kripto para olup olmadığını belirleyen ana gösterge fiyat tablosu…

Düşüş trend çizgisini kırdığından beri, XRP fiyatı bir birikim aşamasına girdi. Bu, ayı piyasasının sona ermesinin ardından bir piyasa döngüsünün ilk aşaması olarak görülür. Bu aşama, genellikle yüksek belirsizlik ve bir varlığa nispeten düşük ilgi ile gelir.

Yavaşlayan küresel ekonomi, mevcut kripto ayı piyasası ve Ripple’ın SEC ile devam eden davası göz önüne alındığında, XRP ve daha geniş kripto piyasası hakkında hala çok fazla belirsizlik bulunuyor.

Dolayısıyla bu durumu göz önünde bulundurarak, XRP fiyatının yılın geri kalanında konsolide olması ve 3. çeyrekte aşağı yönlü potansiyel bir sapma yaşanması bekleniyor. Bu nedenle, Ripple fiyat tahmini 2023’ün sonuna kadar ortalama fiyatın 0,38 ABD doları olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan fiyat desteğin altına saparsa veya bir “siyah kuğu” olayı meydana gelirse, 0,20 dolarlık olası düşük seviyelerin de görülebilme olasılığı bulunuyor. Kripto piyasası daha geniş çerçevede bir toparlanma gösterirse de olası en yüksek seviye olan 0,56 dolar yine beklentiler arasında yer alıyor.

xrp yorumlari fiyat analizi

XRP fiyat tahmini 2024

Ripple’nın, SEC’e karşı açtığı davayı kazanması bekleniyor. Mart ayında şirket, Yüksek Mahkeme’nin Ripple’ın davadaki en önemli savunmalarından birini desteklediğini duyurmuştu. Buna karşılık savunma ise XRP’ye dava öncesi menkul kıymet olup olmadığı konusunda “adil uyarı” verilmediği yönündeydi.

Daha yakın bir zamanda, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddialarını daha fazla savunmaya yardımcı olan “Hinman e-postaları” yayınlandı.

Hinman e-postaları, Eski SEC Başkanı William Hinman tarafından yazılan ve SEC’in Bitcoin veya Ethereum’u menkul kıymet olarak görmediğini belirten mesajlardan oluşuyor. E-postalar 2020’den beri davaya dahil edilse de ancak yakın zamanda kamuoyuna açıklanmıştı.

Genel olarak Ripple’ın davasında SEC’i yeneceği yönünde bir beklenti söz konusu. Şayet bu tahmin gerçekleşirse, XRP mahkemede menkul kıymet olmadığını kanıtlayan tek kripto para olacağı için inanılmaz derecede yükseliş gösterebilir.

Ancak SEC’in davayı kazanma ihtimali de var. Bu senaryonun gerçekleşmesinde ise XRP fiyatının 2024’te sıkıntıya girebileceği öngörülüyor.

Mahkemede yaşanacak herhangi bir yenilgi, Ripple’ın ağır bir para cezasına çarptırılacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, XRP blokzinciri açık kaynaklıdır ve herkes bir node çalıştırabilir. Bu nedenle, blokzincir hala tasarlandığı gibi çalışmalıdır.

Diğer bir husus ise kripto boğa koşusunun Bitcoin halving’in ardından yani 2024’te başlayacağı tahmin ediliyor. Tüm bu verilere dayanarak, “Ripple için olumlu bir dava sonucu, XRP fiyatını desteklemeye yardımcı olabilir.” yorumu öne çıkıyor.

Popüler analistler, XRP yorumları ve fiyat tahmini için 2024’ün sonuna kadar 1,80 dolarlık bir gidişatı öngörüyor.

Öte yandan davanın sonucuna ve kripto piyasası koşullarına bağlı olarak, XRP çok daha yükselebilir ve potansiyel olarak 3,10 dolara ulaşabilir. Bununla birlikte, durum SEC’in lehine dönerse, 0,50 dolarlık düşük seviyeleri de görebiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner