Yükleniyor...

Yam Protocol (YAM) Coin Nedir? YAM Coin Yorum ve Geleceği

Yam Protocol (YAM), programlanabilir para ve yönetişimdeki en heyecan verici yeniliklerden bazılarını bir araya getiren deneysel bir protokoldür.

yammm

Yam Protocol (YAM), programlanabilir para ve yönetişimdeki en heyecan verici yeniliklerden bazılarını bir araya getiren deneysel bir protokoldür.

Yatırımcıların kâr etmesi için daha iyi ve daha güvenli yollar sağladığını iddia eden son aylarda ilgi odağı haline gelen birçok kripto projesi var. Yam Protokolü, programlanabilir para kazanmayı deneyen projelerden biridir. Ancak, bunun yerine trajik bir dönüş yaşadı.

DeFi protokolünü rahatsız eden sorun kripto alanını da olumsuz etkiledi. ETH gaz ücretlerinin yükseldiği ve birçok likidite havuzunun düşük hacimlerden muzdarip olduğu bir zamanda geldi.

Yam Protocol (YAM) Coin Nedir?

Yam Protocol, Ethereum üzerinde çalışan ve küresel bir kullanıcı ağını ABD dolarının fiyatını yansıtan bir kripto para birimini çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. Bunu, YAM adlı yeni bir kripto varlığı kullanarak yapar. 

Bu şekilde YAM, genellikle “istikrarlı para” olarak adlandırılan veya başka bir varlığın fiyatını taklit eden bir kripto para biriminin bir örneğidir. Stabilcoinlerin popüler örnekleri arasında USDT ve DAI bulunur.

Yazılım, bu başarıya, yeniden temellendirme adı verilen bir süreçte YAM tokenlerinin tedarikini günlük olarak ayarlayarak ulaşır. Her bir YAM tokeninin fiyatı 1 doların üzerine çıkarsa, o zaman YAM arzı yükselerek fiyatı düşürür. Fiyat 1 doların altındaysa, arz daralarak fiyatı yükseltir.

Yam, kısa ömründe, bir ürün veya hizmet sağlamak için birden fazla kripto varlığının birlikte kullanıldığı,  merkezi olmayan finans (DeFi) adı verilen bir kavramın popülerleşmesine yardımcı oldu .

Bununla birlikte, Yam’ın öncülünün vaadine rağmen, dolar eşdeğerini korumak için mücadele ettiği için biraz ibretlik bir hikaye haline geldi.

Yam Coini Kim Yarattı?

Yam Protokolünün beş kurucusu vardır: Brock ve Trent Elmore, Clinton Bembry, Dan Elitzer (IDEO CoLab’lı bir yatırımcı) ve Will Price (araştırma firması Flipside Crypto’da bir veri bilimcisi). 

Belgelerine göre, Yam Protokolü Ampleforth, Compound, Synthetix ve yEarn dahil olmak üzere mevcut DeFi projelerinden gelen bir kod parçasından oluşturuldu .

Unutulmaması gereken nokta, Yam ekibinin projenin başlangıcında herhangi bir YAM tokeni almamış olmasıdır. Bunun yerine, tüm YAM tokenleri, YAM kazanmak için kripto para birimlerini kilitleyen kullanıcılara dağıtıldı. 

Bununla birlikte, ilk sürümünü başlattıktan bir gün sonra, kodda, protokol tarafından dağıtılması amaçlanan fonların sonsuza kadar kilitlenmesini sağlayan kritik bir hata bulundu.

Proje daha sonra yazılımın üçüncü bir sürümünde YAM’a geri taşınmadan önce yeni bir yazılım ve YAMv2 adlı yeni bir token ile yeniden başlatıldı .

YAM Coin Nasıl Çalışır?

Yam Protokolünün belirleyici özelliği, piyasada bulunan YAM kripto para birimi arzını değiştirerek ABD doları ile fiyat istikrarını koruma yeteneğidir. 

YAM başına amaçlanan hedef 1 yUSD’dir, yEarn Finance’ın protokolüne yatırıldığında verimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan sabit parası.

Her 12 saatte bir YAM tokenlerinin arzı, coinin talebini yansıtacak şekilde ayarlanır. YAM talebi yüksekse, YAM’ın fiyatı 1 doların üzerinde olur, yani fiyatı düşürmek için arzın artması gerekir. 

Protokol, YAM’ın fiyatı 1,05 doları aşarsa token ekler veya fiyat 0,95 doların altına düşerse tokenleri yakar. Unutulmaması gereken nokta, YAM arzı yeniden ayarlamalarının tüm token sahipleri için orantılı olarak gerçekleşmesidir. 

Bu, bir kullanıcının tedarik yeniden ayarlamasından önce tüm YAM’ın %1’ine sahip olması durumunda, arzın sonraki 12 saatlik pencerede artması veya azalması durumunda yine de tüm YAM’ın %1’ini elinde tutacağı anlamına gelir. 

yamm

yUSD/YAM

Şu anda kullanıcılar, yUSD/YAM Uniswap havuzuna likidite sağlayarak YAM kazanabilmektedir. 

Bunu yapanlar, her hafta verilen ödüllerin bir kısmını kazanacaklar. Protokolün ilk haftada 92.500 YAM yayınlaması planlandı, bu ödül sonraki her hafta %10 azaldı. 

Ayrıca, YAM pozitif bir yeniden temele girdiğinde, protokol yUSD tokenlerini satın almak için yUSD/YAM havuzuna satmak için kullandığı %10’luk ek YAM tokenlerini basar.

Satın alınan yUSD jetonları daha sonra YAM sahipleri tarafından yönetilen bir hazineye yatırılır. Hazinenin yUSD kullandığını not etmek önemlidir, çünkü bu yüksek getirili bir stabilcoindir ve üstel büyüme ile tutarlı bir değere izin verir. 

Yam v2 ve v3

YAM tokeninin kendisi zaman içinde bazı değişikliklere uğradı. Lansmanından sonra ortaya çıkan hata nedeniyle, YAM sahipleri YAM v2 adlı yeni bir tokene geçmek zorunda kaldı. Ancak, bu yeni tokenin yeniden temellendirme işlevi yoktur, bu da sabit bir fiyatı korumaya çalışmadığı anlamına gelir. 

YAM v2 tokeni, protokolü yöneten kararların oylanması için kullanılır. Sonuç olarak, YAM sahipleri sistemdeki çeşitli parametreler üzerinde anlaşmaya varabildiler. 

Bu, orijinal tokeni bir YAM v3 tokeni olarak yeniden başlatmayı içerir. İlk rebase’in üç gün sonra gerçekleşmesi bekleniyor. 

YAM’ı Değerli Yapan Nedir?

YAM, Yam protokolünün işleyişindeki kullanımından değer alır. 

Protokoldeki varlıkları kilitleyen kullanıcılar için bir ödül olarak hizmet etmenin yanı sıra, tüm YAM tokenlerinin sahipleri, yazılımın çalışmasıyla ilgili kararları oylayabilir. 

Örneğin, Yam protokolü geçici olarak çevrimdışı olduğunda, protokolü yeniden başlatma yolunda oy kullananlar YAMv2 sahipleri oldu. 

Diğerleri, arzının bir kısmını büyük yatırımcılara tahsis eden herhangi bir ilk satış yapılmadan piyasaya sürüldüğü için YAM’ın değeri olduğuna inanıyor. 

Bunun yerine, YAM’ın değeri vardı, çünkü bir stabilcoin başlatmanın ilginç yeni bir yoluydu, kullanıcılar ona sahip olmak ve açık piyasada fiyatını belirlemek istediler. 

YAM Coin Yorum ve Geleceği

Yaygın olarak kullanılabilecek bir stablecoin işletmek için deneysel bir yaklaşıma katılmaya inanıyorsanız YAM ilginizi çekebilir. 

Yazılımın geleceğini etkileyebilecek tekliflere oy vermek istiyorsanız, YAM’ı da düzenlemek isteyebilirsiniz.

Son olarak, stablecoin portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsanız YAM kullanışlıdır. Piyasada, birçoğu fiyatlarını korumak için farklı mekanizmalara sahip çok çeşitli stablecoin’ler var.

yam

YAM Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 YAM Coin 2.75 TL TL’den işlem görüyor. YAM Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -2.38% değişim gösterdi. YAM Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 9,942 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 1,255,695 $ dolar seviyesinde.

YAM Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 YAM Coin 0.084803 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle YAM Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 174.20 dolarla kaydetti. Bununla birlikte YAM yılın en düşük seviyesini ise 0.2552 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner