Anasayfa Altcoinler Yeni Başlayanlar için CoinMarketCap Nedir?

Yeni Başlayanlar için CoinMarketCap Nedir?

Bu rehberimizde CoinMarketCap nedir ve neden kripto para topluluğunda son derece popüler olduğuyla ilgili merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık. Bir kripto para biriminin anlık fiyat bilgisi, piyasa değeri veya daha spesifik bilgilerine ulaşmak için CoinMarketCap eşsiz bir platformdur.

CoinMarketCap’e girdiğinizde piyasa değeri, hacim, dolaşımdaki arz, BTC hakimiyeti, piyasalar gibi birçok bilginin yer aldığını görebilirsiniz. Peki bunların ne anlama geldiği biliyor musunuz? Kripto para piyasasına yeni giriş yapmış birisiyseniz ve özellikle CoinMarketCap gibi birçok yatırımcının uğrak yeri olan bazı temel kaynaklara aşina değilsinizdir.

Bu rehberimizle CoinMarketCap ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

CoinMarketCap Nedir?

CoinMarketCap, 2.200’den fazla kripto para birimi hakkında birçok veriyi sağlayan ABD merkezli bir kripto para piyasa analizi ve takip platformudur. Platform, Brandon Chez tarafından işletilmektedir.

1) Piyasa Değeri, 24s Hacim ve BTC Hakimiyeti Ne Anlama Geliyor?

CoinMarketCap Nedir? - 1

Piyasa Değeri: Kripto para piyasasının toplam değeri anlamına gelmektedir. Piyasa değeri her bir kripto para biriminin piyasa değerinin toplanmasıyla elde edilir. Yukarıdaki ekran görüntüsünden piyasa değerinin 281.6 milyar dolar olduğunu görebilirsiniz.

24s Hacim: Son 24 saatte kripto para borsalarından yapılan alım-satım miktarıdır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden 24s hacmin 55.2 milyar dolar olduğunu görebilirsiniz.

BTC Hakimiyeti: Bitcoin’in piyasa değerinin toplam piyasa değerine oranlanması sonucu oluşan veridir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde BTC hakimiyetinin %57.3 olduğunu görebilirsiniz.

2) Kripto Para Birimleri ve Piyasalar Ne Anlama Geliyor?

CoinMarketCap Nedir - Kripto Para Birimleri ve Piyasalar Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Birimleri: CoinMarketCap’te listelenen kripto para biriminin sayısıdır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden CoinMarketCap’te 2244 kripto para biriminin listelendiğini görebilirsiniz. Bu sayı her geçen gün değişmekte, artmaktadır.

Piyasalar: Kripto para birimlerinin alınıp satıldığı borsaların sayısını verir. Bu sayı değişkendir. Artıp, azalabilir.

3) Kripto Paralar için Piyasa Değeri, Fiyat ve Hacim Gibi Bilgiler

CoinMarketCap Nedir - Kripto Paralar için Piyasa Değeri, Fiyat ve Hacim

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, fiyat, hacim (24s), dolaşımdaki arz miktarı, değişim (24s) ve fiyat grafiği (7g) gibi verilere CoinMarketCap’in direkt anasayfasından ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Bitcoin için piyasa değerinin 180.2 milyar dolar, fiyatın 9.017,23 dolar, hacim (24s) 16.01 milyar dolar, dolaşımdaki arz 17.766.612 BTC ve değişim (24s) -%3,15 olduğunu görebilirsiniz.

Buradaki piyasa değeri verisi Bitcoin’in toplam piyasa değeridir. Fiyat, borsalardan alınan veriler ışığında derlenen fiyatı simgelerken, hacim (24) son 24 saatteki hacim miktarını verir. Dolaşımdaki arz kripto para biriminin dolaşımdaki miktarının verirken, değişim (24s) son 24 saatteki kripto para biriminin fiyatındaki değişimi verir.

4) Herhangi Bir Kripto Para Biriminin İsmine Tıkladığınızda

CoinMarketCap nedir - Kripto Para Detayları

CoinMarketCap’teki herhangi bir kripto para biriminin ismine tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden o kripto para birimiyle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Ekranın sol üst tarafında kripto para biriminin ismi ve simgesi yer alırken, hemen altında piyasa değerine göre sıralaması, web sitesi bilgisi, Blockchain’i ile ilgili verilere erişim bağlantısı (Explorer) ve white paper gibi teknik belgelere erişim bağlantısı bulunmaktadır.

Ekranın sağ orta bölümünde ise, fiyat bilgisi ve son 24 saatteki değişim, o anki BTC karşılığı, anasayfada da yer alan piyasa değeri, hacim (24s), dolaşımdaki arz ve ek olarak maksimum arz miktarı bilgisine ulaşılabilir.

Ekranın alt kısmında ise grafikler, kripto para biriminin işlem gördüğü borsalardaki fiyat bilgileri, sosyal medya hesapları ve geçmiş veriler gibi bilgiler yer alır.

Grafikler kısmında seçilen tarih aralığına göre fiyattaki değişim grafik üzerinde detaylı bir şekilde gösterilmektedir.

CoinMarketCap Bitcoin Grafiği

Piyasalar sekmesinden kripto para biriminin işlem gördüğü borsadaki anlık fiyat bilgisine erişilebilir. CoinMarketCap’te listelenen kripto para birimlerinin fiyat bilgisi Piyasalar sekmesindeki borsalardaki veriler ışığında oluşturulmaktadır.

Bitcoin Piyasalar CoinMarketCap

Derecelendirmeler sekmesinden kripto para projesinin durumunu ölçmek için kullanılan tek, tutarlı kıyaslanabilir bir değer olan Temel Kripto Varlık Puanı’na (Fundamental Crypto Asset Score), puandaki değişim grafiğine ulaşılabilir.

CoinMarketCap Derecelendirmeler

Geçmiş veriler sekmesinden ise kripto para biriminin geçmiş tarihlerdeki güne başlangıç ve kapanış fiyat bilgisi, o günkü en yüksek ve en düşük fiyat bilgisi gibi birçok veriye erişilebilir.

CoinMarketCap geçmiş veriler

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

771BeğenenlerBeğen
177TakipçilerTakip Et
12,207TakipçilerTakip Et
68AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!Türkiye’nin en hızlı büyüyen kripto para haber sitesi Coinkolik'ten kripto para dünyasındaki güncel haberleri günlük alın.

*Gizliliğinize saygı duyuyor, spam yapmayacağımıza söz veriyoruz.

Gizlilik Politikası