Yükleniyor...

Yeni Teşvik Paketinin Bitcoin’i Canlandırması ve Ethereum’u Rekor Seviyelere Ulaştırması Bekleniyor

ABD’deki ek teşvik paketlerinin ulaşması sonucu yatırımcılar Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) yatırım yapmaları sonucu kripto paralar çarşamba günü canlandı.

btc eth

ABD’deki ek teşvik paketlerinin ulaşması sonucu yatırımcılar Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) yatırım yapmaları sonucu kripto paralar çarşamba günü canlandı.

Bitcoin 37.000 doları aşmışken, Ethereum önceki rekorunu kırarak 1574 dolara ulaştı. Diğer büyük hacimli kripto paralar Polkadot (DOT), Litecoin (LTC), Chainlink (LINK), bu süreçte %7-%9 arası arttı. Sonuç olarak diğer büyük kripto paralar toplam piyasa değerlerini 19 milyar dolar arttırdılar.

En yüksek kripto para birimlerinin kazançları ABD borsasının gerilemiş piyasa değerleri konusundaki endişeyi rahatlatıyor. Koronavirüs esnasında en çok kazandıran firmalar olan Alphabet ve Amazon, satışlarında rekor düzeyde artış olduğunu mali raporlarında belirttiler.

Spotify Technology ve Apollo Global Management ise borsa açılışından sonra kazançlarını açıklayacaklar. Qualcomm ve Costco ise kazançlarını borsa kapanışından sonra açıklamayı planlıyor.

Bitcoin Bazı Risklerle Yüz Yüze

Pandeminin en çok kazandıran kripto paralarından biri olan Bitcoin, borsa balonlarından dolayı bazı risklerle yüzleşmiş durumda. Mart ayında dünya genelinde finansal piyasaların çöküşü, yatırımcıların karlı pozisyonlarını marjlarını tamamlayıp nakite dönmek için satmak zorunda kaldılar. Bunun sonucu olarak Bitcoin’in değeri iki gün içinde %60 düştü.

Görünüşe göre, olumlu borsa algısı Bitcoin boğa piyasasını durdurdu. Ethereum, Bitcoin’le orantılı olarak, daha yüksek değerleri güvence altına almış gözüküyor.

Teşvik Görüşmeleri

Bitcoin yatırımcıları kanun koyucuların teşvik paketi konusundaki görüşmeleriyle yakından ilgililer. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini devreye sokmaya kararlı. Ama Cumhuriyetçiler teşvik paketini 618 milyar dolarla sınırlamak istiyorlar.

Demokratlar, Senato’nun yarısını ve başkan yardımcısı Kamala Harris’in karar verici oyunun yardımıyla yeni teşvik paketini kabul etmeyi planlıyorlar.

Principal Global Advisor Baş Stratejisti Seema Shah’a göre, piyasalar teşvik paketinin zamanlamasına daha çok odaklandı. Açıklamasının devamına göre insanlara teşvik paketinden daha fazla pay ulaşacak. Shah ama asıl sorunun ABD ekonomisinin teşvik paketine gerçekten ihtiyacı olup olmadığında yattığını açıkladı.

Alışıldığı üzere, ek teşvik paketleri ABD dolarını her türlü toparlama çabalarına rağmen düşürüyor. Bunun sonucunda, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere diğer kripto paralar orta vadedeki artış trendi devam edebilir.

Sizce ABD hükümetinin vatandaşlarına dağıttığı teşvik paketleri kripto paraları nasıl etkileyecek? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x