Yükleniyor...

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zilliqa, kripto para birimlerinin ölçeklenebilirlik ve verim sorunlarını gidermek için tasarlanmış açık bir blokzincirdir.

zilliqa

Zilliqa, kripto para birimlerinin ölçeklenebilirlik ve verim sorunlarını gidermek için tasarlanmış açık bir blokzincirdir. Ağ, parçalama yöntemini kullanarak işlem hızını artırmaktadır. ZIL token ise ağın yerel kripto para birimidir.

Zilliqa Nedir?

Kripto varlıkların ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırmak için geliştirilen Zilliqa, sharding kullanarak dünya çapında dağıtık uygulamaların yüksel ölçeklenebilirlikle çalışmasını hedefler. Böylece Zilliqa Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve EOS (EOS) gibi platformların da sahip olduğu merkezsiz uygulamalar (dApps) ekosistemini geliştirilebilir.

Zilliqa, farklılaşmak için sharding kullanır ve birçok farklı blockchain ağı ile birlikte bağlı olabilir. Scilia isminde programlama diliyle de çalıştırılan blokzincir ağı, gerçek zamanlı ürün ve hizmetlerin güvenli bir şekilde tasarlanmış uygulamaları çalıştırmalarını sağlar.

ZIL token ise platform ile programların çalışması ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılır. 

zilliqa

Zilliqa’nın Özellikleri Nelerdir?

Sharding

Ağ üzerindeki sharding, platformun ölçeklenebilirliği için kullanılır. Böylece Zilliqa ekosisteminin ihtiyaçları ortak bir paydada karşılanmış olur.

Çevre Dostu Olması

Zilliqa’nın mutabakat algoritması sayesinde madencilik aktivitelerinden dolayı gerçekleşen enerji tüketimi ciddi oranda azalır. Bu süreç Zilliqa ağında 2-3 saatte bir, sadece 1 dakikalık süre içinde çıkarılmasına izin vermesiyle gerçekleşir.

Akademik Araştırmalar Sonucu Çıkması

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacıların çalışmaları sonucu çıkan blokzincir ağı, üniversitedeki akademisyenler ve girişimcilerin çalışmaları ile hayata geçti. Böylece dünyadaki farklı akademisyenler tarafından değerlendirilip uygulanmış oldu.

Güvenli Akıllı Kontrat Diline Sahip Olması

Ağ, Scilla programlama diliyle çalışır ve bu programlama dili, dünyadaki akademisyenler tarafından değerlendirilerek hayata geçti. Programlama dili fonksiyonel programlama yöntemlerini kullanırken statik kontrollerin daha kolay gerçekleştirilip onaylanmasını sağladı.

zilliqa 1

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa, sharding ve pratik Bizans hata toleransı (PBFT) yöntemlerini kullanarak çalışır. Ağ, birçok farklı blokzincir ağında benzer olarak akıllı kontratlar, işlemlerin gerçekleştirilmesi ve token sahipliği olmak üzere üçe ayrılır. Yazılımcılar Scilla kullanarak akıllı kontratları ve merkezsiz uygulamaları geliştirerek farklı ürün ve hizmetleri kullanabilirler.

Uygulama kısmında zorluklar yaşanabilse de, Zilliqa’nın prensipleri akıllı kontratların çalıştırılması ve ağdaki işlemlerin ölçeklenebilir ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. 

Sharding

Sharding, ana blockchain ağının belli parçalara bölünerek node’ların işlemlerin belli bir kısmını gerçekleştirmelerini sağlamaktır.

Bu yöntemde shard’ların kendilerine ait blokzincir ağları vardır ve node’lar da verilerin depolanması, işlemlerin işlenmesi ve yeni blokların eklenmesi için çalışırlar ve bunlar mikro bloklar veya shard chain olarak bilinirler.

Mikro bloklar yaptıkları işlemleri DS nodes olarak bilinen Direk hizmet node’larına yönlendirir ve işlemlerin tamamı Zilliqa ağına kaydedilmiş olur. Buradan eğer kullanıcılar isterse ağ üzerinde gerçekleşen işlemlerin tamamını izleyebilirler.

Pratik Bizans Hata Toleransı

ZIL ağı pratik Bizans hata toleransı algoritmasıyla yönetişim işlerini çözer. Böylece dağıtık ağdaki bilgisayarlar birbiriyle senkron olurlar.

Node’ların blockchain ağını çalıştırıp oy verebilmeleri için ilk olarak ZIL token’larını stake ettirmeleri gerekir. Yani ZIL token’larına sahip olanlar ağın çalışmasına yardımcı olabilir. PBFT algoritmasını kullanarak node’lar belli shard’ları çalıştırır ve belli shard’ların mikro blokları oluşturmalarına izin vermeleri gerekir. Ardından işlemler tamamlanır ve ana bloğa işlemler eklenir.

Ödüller her bir node arasında bloğun oluşturulmasına ne kadar katkı sağladıklarıyla orantılı dağıtılır.

Zilliqa Kurucusu Kimdir?

Zilliqa kurucusu Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Amrit Kumar ve Xinshu Don’dur. 2017 yılında oluşturulsa da ağ, 2019 yılında piyasaya sürüldü. Ağ ilk olarak 2017 yılında ilk coin arzını (ICO) gerçekleştirdi ve sonrasında 22 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) elde ettiler.

Ağ şu an Zilliqa Research ve ZILHive tarafından desteklenen bir projedir.

ZIL Token Nasıl Satın Alınır?

ZIL satın almak için Coinbase, Kraken ve Binance gibi borsalarda hesap açıp kimliğinizi doğruladıktan sonra ZIL/USDT, ZIL/BTC ve ZIL/ETH işlem pariteleri başta olmak üzere birçok farklı işlem çifti üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ZIL Token Arzı ve Fiyatı Ne Kadar?

Kripto para arzı, belirli bir kripto para biriminin piyasada dolaşımda bulunan toplam miktarını ifade eder. Bu arz, kripto para biriminin başlangıçta oluşturulan arzı ile başlar ve daha sonra yeni blokların madenciler tarafından kazılmasıyla artar. ZIL token arzı 16 milyar adettir, piyasa değeri ise 413 milyon dolardır.

zilliqa

Zilliqa (ZIL)

0.017398 $

Zilliqa Hakkında Sık Sorulan Sorular

Zilliqa kapsamını nasıl genişletiyor?

Zilliqa, kapsamını farklı ortaklıklar ile genişletmeyi hedefliyor. Bunlar inkübasyon programlarından farklı firmalar ile ortaklıklar kurmaya kadar geniş bir yelpazede gerçekleşiyor.

Neden farklı bir akıllı kontrat dili geliştirildi?

Scilia dili, yazılımcıların güvenlik prosedürlerini daha kolay tasarlayıp test edebilmeleri için geliştirildi. Böylece farklı blockchain ağlarında gerçekleşebilecek saldırılara karşı yazılımcıların daha dikkatli olmasını sağladı.

ZIL hakkında daha fazla bilgiye nereden erişebilirim?

Zilliqa hakkında daha fazla bilgiye Zilliqa Blog, Binance Research ve Zilliqa’nın web sitesindeki kaynaklardan erişebilirsiniz. ZIL token ile ilgili sıcak gelişmelere, Zilliqa coin haberlerine, ZIL yorum ve analizlerine Coinkolik.com’un kripto para haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner