Yükleniyor...

2023 Yılının Batan Bankaları

2023 yılının ilk çeyreği bankacılık sektörünü fena vurdu.

batan bankalar 2

2023 yılının ilk çeyreği bankacılık sektörünü fena vurdu. Art arda gelen iflas başvuruları ve tasfiyeler piyasayı sarstı. Öte yandan bu durum, kripto sektörünün de belirsizlik yaşamasına sebep oldu. Hali hazırda hisseleri düşüşe geçen bankalar topun ağzında görülürken, endişeli bekleyiş ister istemez sürüyor. Peki, bugüne kadar ne oldu ve bundan sonra ne olacak?

2023 yılında batan bankalar ve bundan sonrası için piyasaya ilişkin öngörüleri sizler için derledik…

silvergate 1

Bir Devrin Sonu: Silvergate

Silvergate, finansal sıkışıklık yaşadığını belirterek aslında iflasın ilk sinyallerini verdi. Piyasalar toparlanmaya çalışırken, banka üzerindeki karamsar hava ağırlığını hissettirmeye devam etti. Yaşanan sancılı sürecin ardından ise nihai son geldi ve Silvergate’in ana şirketi olan Silvergate Capital, beklenen duyuruyu yaptı. Ana şirket, finansal sıkıntıları gerekçe göstererek kripto bankacılık hizmeti Silvergate’in operasyonlarının durduğunu aktardı.

Öte yandan kripto para borsalarının, kurumların ve müşterilerin ABD doları ve Euro gibi para birimlerini takas etmelerine olanak tanıyan banka, bu tür bir ödeme sistemi geliştiren ilk düzenlemeye sahip bankalardan biriydi.

silicon valley

2023 Yılının İkinci Çatlağı: Silicon Valley Bank

Silvergate’in ardından bu yılın ikinci çatlağı da kendini gösterdi ve Silicon Valley “bankalar krizi”nin tetikleyici unsuru olarak iflas başvurusunda bulundu. Başvuru öncesi gelen kriz haberleri bile kripto piyasasını sarsarken banka, Bitcoin’in haftalardır bir ivme yakaladığı fiyat yükselişlerinin önünü kesti. Duyurunun ardından BTC 19 bin 500 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bankacılık krizini ateşleyen SVB, First Citizen Bank tarafından satın alındı. FDIC’in yayınlamış olduğu duyuruda, SVB’nin batmasının Mevduat Sigorta Fonu’na maliyeti yaklaşık olarak 20 milyar dolar oldu. Olay örgüsünün sonunda FDIC, First Citizens BancShares’den 500 milyon dolar tutarında hisse satın aldı. 27 Mart tarihi itibarıyla SVB’nin 17 Şubesi First Citizens olarak tekrardan faaliyete geçti.

batan bankalar 1

İflaslara Bir İmza Daha: Signature Bank

Banka iflas listesine adeta bir imza daha atıldı ve Signature Bank “sistemik risk” sebebiyle iflasını açıklayarak ABD tarihinin batan en büyük üçüncü bankası unvanını elde etti. New York eyaletindeki banka yetkilileri, Silicon Valley Bank’ın iflas etmesinden iki gün sonra, 12 Mart 2023’te bankayı kapattı. New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) yapılan açıklamada, FDIC tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyuruldu.

Sonrasında ise Signature Bank, Flagstar Bank‘e satıldı. Yapılan açıklamada, Flagstar Bank’in teklifinin, Signature Bank’in dijital bankacılığı faaliyetlerine dair yaklaşık 4 milyar dolarlık mevduatı içermediği belirtildi. Ayrıca FDIC’nin, bu mevduatları direkt olarak dijital bankacılık işiyle ilgili olan müşterilere sağlayacağı vurgulandı.

2023 batan bankalar

Batan Bankalar ve Hisseleri Düşen Bir Adet Credit Suisse

Küresel bankacılık krizi endişeleri artırırken Credit Suisse hisseleri de yüzde 30 oranında düşüş yaşadı. Son yıllarda ciddi kayıplar yaşayan Credite Suisse’nin CEO’su Ulrich Koerner, Ekim 2022’de bankanın çok kritik bir dönemde olduğunu söylemiş ve 9 bin kişiyi işten çıkarmıştı. Zor durumdaki İsviçre bankasının hisseleri, en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası’nın daha fazla finansal yardım sağlamayacağını açıklamasının ardından düşüşe geçti. Banka hisselerinde yaşanan bu düşüş ağır kayıplara yol açarken, satış baskısı piyasa geneline yansıdı.

Satış baskısından etkilenen BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank ve Deustche Bank gibi bankacılık devleri yüzde 8 ila 10 aralığında değer kaybı gördü.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Banka krizleri ve ardından gelen hisse düşüşleri “domino etkisi” olup olmadığı konusunda bir tartışma yarattı. Almanya’da yayınlanan ekonomi gazetesi Handelsblatt, önümüzdeki dönemde ABD ve Avrupa’da özellikle küçük bankaların benzer bir sorun yaşayabileceğine dikkat çekti. Varlıkların küçük bankalarda güvende olmadığı duygusuna kapılan yatırımcılar, kendilerine daha güvenli banka arayışına girebilirler. Dolayısıyla bu durum, özellikle isim olarak çok ön planda olmayan küçük bankaların iflasına yol açabilir.

Tıpkı Credit Suisse gibi, Alman Commerzbank’in de hisselerinde ciddi bir düşüş meydana geldi. Ayrıca kripto paraları odağına alan başka bankalar için de endişe ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner