Yükleniyor...

ABD Kongre Üyesi Emmer, Stablecoin’ler İçin Yasa Tasarısı Hazırlıyor

Temsilci Tom Emmer, stablecoin'leri ele alan bir mevzuat hazırlığında.

tom emmer

Temsilci Tom Emmer, stablecoin’leri ele alan bir mevzuat hazırlığında.

Tasarının taslağı “temettü içeren stablecoin’lerin” SEC’e kaydolmasına olanak sağlayacak.

Daha spesifik olarak bu terim “Stablecoin’i destekleyen varlıkların yatırımından elde edilen gelirin tamamını veya bir kısmını stablecoin sahiplerine dağıtan bir stablecoin” anlamına gelir.

Taslağa göre SEC, bu tip paralar üzerinde denetim ve inceleme için yeni kurallar oluşturmalı ve yayınlamalıdır.

The Block tarafından görülen tasarının bu versiyonunun temettü içeren stablecoin’ler için bile SEC gözetimini zorunlu kılmadığı ifade edildi. Stablecoin sahiplerinin elde ettiği getirilerin çoğunun üçüncü taraf lending ve staking platformlarından geldiği göz önüne alındığında bu tasarının hangi neleri kapsayacağı tam olarak belli değil.

Örneğin TerraUSD (UST) sahipleri, Terra ile aynı ekip tarafından işletilen Anchor’dan %20 getiri elde edebilir. Ancak token’lar kar dağıtımı yapmamaktadırlar. Keza Ampleforth (AMPL), hisse senedi bölünmesine benzer bir şey yapan ancak destek varlıkları olmayan algoritmik bir stablecoin’dir. Ancak önerilen yasa piyasa değerine göre en büyük stablecoin’lerin bazılarına (USDT, USDC ve BUSD) uygulanmıyor gibi görünüyor.

Stablecoin düzenlemesi, son zamanlarda kripto odaklı mevzuat için en büyük önceliklerden birisi haline geldi. Biden yönetiminin mali düzenleyicileri, stablecoin ihracını banka benzeri kurumlarla sınırlandırmak için baskı yapıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x