Yükleniyor...

ABD’nin Çin’in Dijital Para Atağı Konusundaki Endişeleri Artıyor

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), Çin'in dijital para alanındaki hakimiyetinin ABD'yi dezavantajlı konuma getirebileceği endişesi üzerine bir mektup yazdı.

abd nin cin in digital para atagi konusundaki endiseleri artiyor

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), Çin’in dijital para alanındaki hakimiyetinin ABD’yi dezavantajlı konuma getirebileceği endişesi üzerine bir mektup yazdı.

Washington Examiner gazetesinin Salı günü aktardığına göre John Ratcliffe, ajansı ABD’deki işletmeleri daha rekabetçi hale getirecek kurallar getirmeye zorlamak amacıyla Kasım ayının başlarında SEC Başkanı Jay Clayton’a bir mektup yazdı.

Ratcliffe’in küresel kripto para madenciliği gücünün yarısından fazlasının Çin merkezli olduğu ve Çin Halk Bankası’nın ulusal dijital para birimini geliştirmekte olduğu gerçeğini gündeme getirdiği söyleniyor.

Ratcliffe’in üst düzey ekonomik istihbarat yetkililerinin Clayton’a sorunlar hakkında bilgi vermesini teklif ettiği bildirildi. Gazete ayrıca SEC’in Clayton’ın brifingi kabul edip etmeyeceğini soran sorusuna hemen yanıt vermediğini söyledi.

Ratcliffe ayrıca Clayton’a yaz aylarında ABD Senatörü Tom Cotton tarafından gönderilen, “politikanın daha net ifade edilmesi” ve dijital para birimleri hakkında resmi rehberliğe ihtiyaç olduğunu belirten bir mektubun bir kopyasını eklediğini söyledi.

Clayton, bu yılın sonunda SEC rolünden istifa edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner