Yükleniyor...

Anket: Kripto Paralar İçin Vergi Düzenlemesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son günlerde çok konuşulan kripto para vergilendirmesi konusunda ne düşündüklerini, Coinkolik olarak Twitter üzerinden yaptığımız anket ile takipçilerimize sorduk.

WhatsApp Image 2020 07 15 at 15.14.58

Son günlerde çok konuşulan kripto para vergilendirmesi konusunda ne düşündüklerini, Coinkolik olarak Twitter üzerinden yaptığımız anket ile takipçilerimize sorduk.

543 kullanıcının oy verdiği ankette; katılımcıların %72,2’si kripto paralarda vergi düzenlemesinin “gereksiz”, %19,5’u ise “gerekli” olduğunu düşünüyor. Katılımcıların %8,3’ü ise bu konuda kararsız.

Anket sonucundan da anlaşılacağı üzere; kripto paralar için getirilmesi düşünülen vergi düzenlemesine kullanıcıların büyük bir kısmı karşı çıkıyor. Bu konuda anketimize yanıt olarak yerli kripto para trader’ı Crypto Soprano şunları söyledi:

“Borsaların ya da borsalarda listelenen projelerin belirli standartları ve gereklilikleri karşılayıp yatırımcıya güven vermesi durumunda insanların güvenli bir ortamda daha rahat yatırım yapmaları sağlanabilirse vergi mantıklı. Aksi durumda verginin bir anlamı yok.”

Daha önce BTCHaber tarafından Paribu sponsorluğunda yapılan KriptoVeteran yayınlarının ilkinde; İsmail Hakkı Polat bu düzenleme hakkında şunları söylemişti:

“Kripto paraların akışlarını kontrol altına almak için yapılacak bir düzenleme. Vergiden ziyade ülkede olan kripto para giriş çıkışlarındaki trafiği gözlemek. O paranın terör ya da kara para aklamada ya da farklı şeylerin finansmanında kullanılıyor mu, bu konuyla ilgili bütün dünyadaki akışı düzenlemek için yaptıkları bir şey aslında. Tabi vergi de bu düzenlemelerin bir parçası olacak.” 

Aynı yayında Cemil Şinasi Türün de şunları belirtmişti:

“İki çeşit vergilendirme olabilir. Birincisi, bugün döviz alırken kullanılan metot gibi dövizin kendi oranına yüzde olarak orantılı bir miktar ya da sabit bir miktar ve üzerine yüzde olabilir. İkincisi ise alınan fiyat ile satılan fiyatın arasındaki farktan bir yüzde olabilir.”

Rusya, Güney Kore gibi kripto paralarda vergi düzenlemesine giden ülkelerin ardından, bizim ülkemizde de bu düzenlemenin gelmesi bekleniyor.

Siz de bu anketi ve çıkan sonuçları ilgi çekici bulduysanız, benzer anketlerimize sosyal medya hesaplarımızı takip ederek katılabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner