Yükleniyor...

Araştırma: 2019’da Diğer Kripto Paralarla En Korele Kripto Para Ether (ETH)

Binance tarafından yapılan son araştırmaya göre, Ether'in (ETH) 2019'da kripto para piyasasının geri kalanıyla en korele kripto para birimi olduğunu ortaya koyuyor.

Ether Ethereum ETH

Binance tarafından yapılan son araştırmaya göre, Ether’in (ETH) 2019’da kripto para piyasasının geri kalanıyla en korele kripto para birimi olduğunu ortaya koyuyor.

Kripto para borsası Binance’in araştırma kolu 22 Ocak’ta yayınladığı son raporunda, 2019 boyunca ETH’nin ortalama korelasyon katsayısının 0.69 olduğunu belirtiliyor. En iyi 20 kripto para biriminin korelasyon verilerini karşılaştırılan araştırmada elde edilen veri şu şekilde:

Eter (ETH) en yüksek korelasyonlu varlıktır. 2019 boyunca 0.69’luk ortalama korelasyon katsayısı ile sürekli olarak en korelasyonlu varlıklar arasında yer aldı. Korelasyon Katsayı ilk çeyrekte 0.69’du ve ilk çeyrekte 0.72’ye yükseldi (İkinci çeyrekte: 0.65; üçüncü çeyrekte: 0.74).

Rapora göre Ether, 2019’un ilk yarısında çok daha az korelasyon gösterdi ve yılın ikinci yarısında en korelasyonlu varlık haline geldi. İlginç bir şekilde, raporda Ethereum’un NEO ve EOS gibi “programlanabilir Blockchain’lerle” genellikle programlanabilir olmayan varlıklardan daha yüksek korelasyon gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Kripto para piyasasının geri kalanıyla yüksek korelasyon gösteren diğer varlıklar sırasıyla Cardano (ADA), EOS (EOS), Litecoin (LTC), XRP (XRP) ve Binance Coin’i (BNB) oldu. Dahası, araştırmacılar en yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimleri arasında korelasyonun tipik olarak daha yüksek olduğunu gözlemlediler.

Kripto Paralar Korelasyon

Piyasanın geri kalanıyla en düşük korelasyona sahip varlıklar ise 0.31 korelasyon ile Cosmos (ATOM) ve 0.32, 0.4 kaysayıları sırasıyla Chainlink (LINK) ve Tezos (XTZ) oldu. Genel olarak, büyük kripto para birimleri arasındaki medyan korelasyon 2019’un son çeyreğinde hafifçe düştü.

Araştırmacılar tarafından işaret edilen bir başka ilginç bilgi ise Binance’da listelenen kripto paraların borsada bulunmayan varlıklardan daha yüksek korelasyon gösterdiği gerçeğini ifade eden “Binance Effect”. Firmanın araştırması aynı zamanda, piyasa değerine göre en büyük ilk on kripto para birimi arasında kendi kripto varlığı Binance Coin’in en yüksek kar getiren gören para olduğunu iddia ediyor.

Binance Coin

Kripto varlıklar arasında korelasyon yaygın iken, Bitcoin (BTC) ve geleneksel varlıklar (özellikle de altın) arasındaki ilişki halen tartışmaya açık. Yeni veriler, Bitcoin’in pek çok kişinin düşündüğünün aksine altınla daha az korele olduğunu gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner