Yükleniyor...

Anket: Rus Yatırımcıların %77’si Bitcoin’i, Altın ve Dövize Tercih Ediyor

Bir ankete göre, Bitcoin Rusya'da giderek daha popüler hale geliyor.

arastirma rus yatirimcilarin yuzde 77si bitcoini altin ve dovize tercih ediyor 2

Bir ankete göre, Bitcoin Rusya’da giderek daha popüler hale geliyor.

Döviz piyasasına odaklanan yerel bir öz-denetim kuruluşu olan Association of Currency Brokers (AFD), Rus yatırımcılara Bitcoin ve varlıklar hakkındaki algılarını ölçmek için bir anket yaptı. AFD, ankete katılanların büyük çoğunluğunun Bitcoin’i altın ve dövize tercih ettiğini ortaya koydu.

Ankete katılanların yaklaşık %77’si Bitcoin ve kripto varlıkların radarların yer alan “en ileriye dönük” yatırım olduğunu belirtti. Bu, ankete katılanların yalnızca %8.8’i tarafından en iyi yatırım olarak seçilen altınla çelişiyor. Biraz daha yüksek tercih oranlarında ise ankete katılanların yaklaşık %14’ü tarafından tercih edilen “tanıdık ulusal para birimleri” yer alıyor.

Ankete katılan yatırımcıların sadece %23’ü Bitcoin’i hiç kullanmadıklarını söyledi. Bununla birlikte, %77’si yakında Bitcoin ve kripto varlıklara yatırım yapmayı planladığını söyledi. Çalışma, Bitcoin’i hiç kullanmamış olanların yalnızca %7.6’sının varlık sınıfına dahil olmaya şiddetle karşı çıktığını buldu. Bitcoin’e yatırım yapmaya değip değmeyeceğinden şüphe duyanlar, ankete katılanların %15’ini oluşturdu.

AFD başkanı Evgeny Masharov, anketin Rus yatırımcıların Bitcoin’i artık bir “aldatma” olarak değil, gerçek bir yatırım olarak algıladıklarını açıkça gösterdiğini söyledi. AFD, anket sonuçlarını Rusya Merkez Bankası’na ve Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi’ne gönderecek. Geçen yıl, Dünya Altın Konseyi tarafından yürütülen bir anket de Rusya’nın Bitcoin benimseme seviyelerine ışık tuttu ve Bitcoin’in yatırım araçlarının popülaritesinde beşinci sırada olduğunu keşfetti. Bitcoin’in Rus halkı tarafından artan benimsenmesi ve popülaritesi, Avrupa’nın totaliter görüş eğilimini takip eden hükümetlerinin aldığı duruşla çelişiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner