Yükleniyor...

Artık Metaverse’te de Vergi Ödenecek, Second Life’tan Vergi Duyurusu Geldi

Vergiler, günümüzde hayatımızın her alanında; her yerinde -elde ettiğiniz gelir, satın aldığınız gıda veya hatta abone olduğunuz hizmetler- bizimle.

second life vergi

Vergiler, günümüzde hayatımızın her alanında; her yerinde -elde ettiğiniz gelir, satın aldığınız gıda veya hatta abone olduğunuz hizmetler- bizimle. Ve ne yazık ki, bu durum bizi metaverse’e kadar takip edecek.

Bir ArsTechnica haberine göre en uzun ömürlü oyunlardan biri olarak kabul edilen popüler çevrimiçi metaverse platformu, şimdi ABD kullanıcılarından metaverse satın alımlarında yerel satış vergisi alacağını duyurdu.

Bu duyuru geliştirici Linden Labs tarafından yapıldı. 2018 Yüksek Mahkeme kararı Güney Dakota vs Wayfair Inc, Et Al, eyaletlerin ve bölgelerin, o eyalette herhangi bir fiziksel varlığı olmayan çevrimiçi şirketler tarafından satılan ürünler için bile satış vergisi talep edebileceğini belirledi.

Linden Labs, birkaç yıl önce Second Life’ta daha fazla dünya içi nesne oluşturan kullanıcılardan daha fazla dünya içi para biriminin tahsil edildiği (çünkü bu, kullanıcının daha fazla sunucu kaynağı kullanması anlamına geldiği için) karmaşık bir vergi sistemi oluşturmaya çalışmıştı. Second Life vatandaşları tarafından organize edilen isyan, Linden Labs’ı kullanıcıları aylık bir ücretle doğrudan arazi için ücretlendirerek sistemi değiştirmeye zorladı.

Linden Labs, “sakinlerimizi bu vergilerden mümkün olduğunca uzun süre korumak için elinden geleni yaptık ancak artık onları karşılayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ücret Almaya Başlayacak

Yapılan açıklamada 31 Mart 2022’den itibaren ABD’de satış vergisi alınmaya başlanacağı duyuruldu. Vergiler, şu an için yalnızca premium abonelikler ve arazi ücretleri gibi yinelenen faturalardan alınacak. Tahsil edilen vergi miktarı, makbuz veya faturada açıkça bildirilecek. Şirket, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, paylaşmaktan hoşlanmadığımız bir haber, ancak işin ve Second Life’ın sağlığı için artık bu vergi yüklerini üstlenmeye devam edemeyiz. Anlayışınız ve Second Life’a verdiğiniz sürekli desteğiniz için teşekkür ederiz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner