Yükleniyor...

Avalanche (AVAX) ile Nasıl Para Kazanılır?

Prof.

avax stake

Prof. Emin Gün Sirer’in CEO’su olduğu, Ethereum ağına rakip olarak gösterilen hatta “Ethereum Killer” olarak adlandırılan Avalanche’ın Mainnet Ağının lansmanı önceki gün gerçekleştirildi. Bu gelişmenin ardından kısa süre içerisinde platformun kendi token’ı AVAX da dünyanın en büyük kripto para borsalarında listelenmeye başlandı. Peki Avalanche platformu yatırımcılara nasıl kazanç imkanı sunuyor? Gelin bu rehberimizde birlikte inceleyelim.

Token’ları stake ederek kazanç sağlamak son zamanların popüler yöntemlerinden birisi. Avalanche platformu da sizlere AVAX kazanma fırsatı sunuyor. Öncelikle staking ne demek kısaca ona bakalım.

Staking Nedir? Staking Nasıl Yapılır?

Staking nedir? Öncelikle bunu açıklayalım. En yaygın tanım olarak kullanıcıların bir borsada token yatırıp bunu ellerinde tuttukları için ödüllendirilmesi ifadelerini kullanabiliriz.  Kullanıcılar borsada token tutarlar bunun karşılığında belirli bir ay boyunca stake etme ödüllerini oluşturan borsada tutulan toplam bakiyenin orantılı payına göre hesaplanan aylık getiriyi elde ederler.

Staking, madencilik için gerekli olan sürekli artan enerji tüketiminin ağ ölçeklendirmesi için bir sorun teşkil ettiği Bitcoin gibi madeni paralar tarafından kullanılan Proof of Work (PoW) modeline alternatif olarak geliştirildi. Proof of Stake (PoS), çok daha büyük bir ağ ölçeklendirmesine izin verecek dağıtılmış fikir birliğine ulaşmanın alternatif, enerji açısından verimli bir yolu olarak önerilmektedir.

Staking açık bir ağa katılımı sağlayan bir mekanizmadır. Kullanıcılara doğrudan gelir elde etme imkanı sunar.

AVAX Stake Etme Nasıl Yapılır?

Avalanche Wallet ile AVAX stake etmek mümkündür. Avalanche coin’e sahip olan kişiler, bu cüzdanı kullanarak delegatör ya da validatör olarak mainnete katılma imkanı elde ederler.

Validatör Olmak

Validatör ya da doğrulayıcı dediğimiz kavram, bir nodu işleten ve birincil ağda yer alan stake etmeye yahut doğrulamaya direkt olarak katılmak isteyen platform zincirinde (P-Chain) “addValitator” işlemi yapabilen token sahipleri için kullanılmaktadır.

Yapılan işlemler ise şu şekildedir:

 • Stake miktarı
 • Nod kimliği (kendisine ait)
 • Başlangıç ve bitiş zamanı
 • Delegasyon ücreti
 • Ödül adresi

Bu işlem kabul edildikten sonra para stake süresinin bitimine kadar kilitlenir. Eğer validatör olarak stake yapmak istiyorsanız 2 bin AVAX’a sahip olmalısınız.

Delegatör Olmak

Delegatör yahut temsilci dediğimiz kavram ise stake sürecine katılmak isteyen fakat hali hazırda olan doğrulama düğümüne güvenmeyi tercih eden coin sahipleri için kullanılır. Delegasyon da platform zincirine verilen “addDelegator” işlemiyle başlar.

Bu işlemler ise şu şekildedir:

 • Düğüm kimliği: Her düğümün staker sertifikasından üretilen kimlik (benzersiz bir kimliktir)
 • Başlangıç saati: Stake’in etkinleştirildiği tarih ve saat
 • Bitiş saati: Stake’in tamamlandığı tarih ve saat
 • Delegasyon ücreti: Bu ücret ağa katılan doğrulayıcı tarafından belirlenmektedir. Yetkilendirilen kişiler, yetki verdikleri onaylayıcıya bu ücreti öder.
 • Ödül adresi: Ödül adresi, biriken stake ödüllerinin gideceği adresi ifade eder

Avalanche Wallet ile Stake Yapmak

Avalanche Wallet, web tabanlı bir uygulamadır. Stake yapmak için şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. Adım Avalanche Cüzdanını Açın

Avalanche Wallet

2. Adım “Earn/Kazan” Sekmesini Tıklayın

earn

Stake yapabilmek için paranın P-Chain’de yer alması gerekmektedir. Eğer para borsa zincirinde (X-Chain) ise bunları P-Chain’e aktarmamız gerekir. Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra fonları stake yapmaya hazırsınız demektir. Son adım olarak cüzdanınıza bir validatör veya delagatör ekleyebilirsiniz.

3. Adım Doğrulayıcı (Validatör) Ol

Doğrulayıcı eklemek için, çalışan bir nod gerekmektedir. Yayınlanan binary dosyalarını kullanmak suretiyle bir tane kurabilir yahut AvalancheGo kaynak kodundan oluşturulabilir.

4. Adım Delagatör Ekleme

Etkin ağ doğrulayıcılar listesinden coin’lere yetki vermek istenilen doğrulayıcıyı seçin.

secme

Daha sonra stake süresini ve stake tutarını belirtin. Bitiş zamanına mutlaka dikkat edin. Detayları kontrol edip onaylayabilirsiniz.

adres

Tebrikler, işlem bu kadar.

Ekran Resmi 2020 09 23 16.35.29

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner