Yükleniyor...

Avrupa Birliği, Metaverse Hakkında Endişeli

Avrupa Birliği, metaverse'ün pazar hakimiyeti sebebiyle tüketicilerin olumsuz etkilenebileceğini düşünüyor.

avrupa birligi metaverse

Avrupa Birliği, metaverse’ün pazar hakimiyeti sebebiyle tüketicilerin olumsuz etkilenebileceğini düşünüyor.

Avrupa Komisyonu, çevrimiçi pazarları adil olmayan bir şekilde kontrol edebilmek için dev teknoloji firmalarını hedef alıyor.

Avrupa Birliği, Bu Kez de Metaverse’ü Hedef Aldı

Son zamanlarda kripto sektörü için sıkıntı yaratabilecek hamleler yapan AB, bu kez yönünü metaverse’e ve büyük şirketlere çevirdi.

AB’nin antitröst otoritesinden iki yetkili yayınlanan blog yazısında, metaverse şirketlerinin daha fazla büyümesi ve tekelleşmesi halinde kullanıcıların seçimlerinin sınırlanabileceği ve fiyatların artabileceği belirtildi.

Avrupa Birliği, sanal çevrimiçi dünyalar için kendi stratejisini hazırlıyor. Blog yazısında yer alan fikirler, AB’nin teknoloji devlerine karşı uzun süredir devam eden bir antitröst kampanyasının son aşaması olabilir.

Facebook, teknolojiye yön verme amacıyla kendisini Meta ismiyle tekrar adlandırırken, düzenleyiciler, şirketin kullanıcıların kolayca terk edemeyecekleri “duvarlarla çevrili bir bahçe” yaratmaya çalışabileceğinden ötürü endişelerini dile getiriyor.

Friedrich Wenzel Bulst ve Sophie De Vinck, kapalı bir ekosistem inşa eden büyük şirketlerin, “tüketicileri, iş ortaklarını ve rakiplerini çeşitli yollarla kısıtlayabileceğini” belirtti. Şirketler, insanları kendi ürettikleri malları satın almaya zorlayabilir.

Avrupa Komisyonu’nun antitröst birimi, kısa bir süre önce Android işletim sistemini çalıştıran telefonlara verilen izin sebebiyle Google’a 4 milyar avronun üzerinde para cezası kesti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner