Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, CBDC için Kural Kitabı Geliştirecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yakında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) girişimi için bir kural kitabı geliştirecek.

Avrupa Merkez Bankasi CBDC icin Kural Kitabi Gelistirecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yakında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) girişimi için bir kural kitabı geliştirecek.

ECB, özel sektör aracılarının CBDC dağıtabileceği bir kural kitabı planladığı için, dijital euronun yalnızca işlemleri doğrulamak için bankalar gibi üçüncü tarafları kullanarak çevrimiçi olarak çalışabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, CBDC Kuralları Üzerinde Çalışıyor

ECB’nin yönetim konseyi, Eylül 2023’te vadesi gelen euronun dijital bir versiyonunu yayınlayıp yayınlamama konusunda bir karara hazırlanıyor.

ECB tarafından yayınlanan belgede, ECB’nin çevrimdışı işlemleri doğrulamak için bireysel kullanıcıların kullanılmasını inceleyeceği belirtildi. Ancak teknoloji ve güvenlik konusundaki belirsizlikler göz önüne alındığında, bankalar gibi geleneksel aracıları içeren bir çözüme göre bu çözümün pazara çıkma süresinin daha belirsiz olduğu yer aldı.

Avrupa Merkez Bankasi CBDC icin Kural Kitabi Gelistirecek 1

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta bugün milletvekillerine, Eurosystem’in dijital euro ihraç ve yerleşimi üzerinde tam kontrole sahip olmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Ayrıca, yetkililerin özel sektörün nasıl olacağını belirleyecek düzenlemelere de baktıklarını da sözlerine ekledi.

Panetta, hangi kuruluşların katılabileceğini ve nasıl çalışacaklarını belirleyen bir kural kitabı hazırladıklarını şu şekilde belirtti:

“Dijital euro planı için bir kural kitabı üzerinde yakında çalışmaya başlayacağız”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner