Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!

Avrupalı Birliği'nin (AB) liderleri, üç gün süren müzakereler sonucunda birliğin en önemli pozisyonlarına hangi isimlerin aday gösterilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardı.

Avrupa Merkez Bankası Kendi Dijital Parası

Avrupalı Birliği’nin (AB) liderleri, üç gün süren müzakereler sonucunda birliğin en önemli pozisyonlarına hangi isimlerin aday gösterilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardı. Adaylığı üzerinde uzlaşma sağlanan ve kripto topluluğunu yakından ilgilendiren isim ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı olan Fransız Christine Lagarde oldu.

Christine Lagarde

Avrupa Merkez Bankası’nın başkan adayı olarak gösterilen Christine Lagarde’nin en dikkat çekici yanı, kripto paralara ve özellikle yeni nesil ülke kripto paralarına olan ilgisi. IMF Başkanı olduğu dönemde merkez bankalarını uyarmış ve kripto paralar konusunda geç kaldıklarını ifade etmişti.

Yaptığı dijital para açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Lagarde, Bitcoin ile başlayan 10 yıllık kripto para döneminin yeni bir evreye girmesini sağladı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın başkanı olması durumunda oyunun kuralları daha farklı olacak.

2018 yılında Singapur’da gerçekleşen Asya Pasifik Ekonomik Birliği etkinlikleri kapsamında yaptığı açılış konuşmasında “Biraz daha açık olayım: Merkez bankaları kendi dijital paralarını çıkarmalı mı? Bir başka deyişle hesapları doğrudan Merkez Bankaları tarafından oluşturulup vatandaşların ve şirketlerin ödemelerde kullanılabileceği devlet destekli bir dijital para olabilir mi? ‘Mevcut bankacılık sistemindeki para işleyişi de bu şekilde. Ne varki bunda?’ diyebilirsiniz. Öyle ama, aynı kağıt parada olduğu gibi, parayı dijitalleştirme görev ve sorumluluğu özel bir kuruma değil devlete ait olmalı!” demişti.

Lagarde’ın kimi çevreler tarafından sürpriz olarak nitelenen bu çıkışı, IMF’nin uluslararası para sisteminde son dönemde baş gösteren radikal değişimleri yakından izlediğinin ve buna ilişkin çözüm arayışları peşinde olduğunun da bir göstergesiydi. Lagarde, sadece bu konuşmayı yapmakla kalmadı, aynı zamanda IMF’nin hazırladığı ve konuya ilişkin çeşitli uygulama senaryolarını içeren bir çalışma raporunu da ilgilenenlerin bilgisine sundu.

Merkez bankalarını kendi dijital paralarını çıkarmaya davet eden Lagarde’nin şimdi Avrupa Merkez Bankası başkanı koltuğuna oturmaya oldukça yakın olması bize birçok ipucu veriyor. Bakalım ilk dijital parasını çıkaran merkez bankası Avrupa Merkez Bankası mı olacak, bekleyip göreceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner