Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Haberleri Avrupa Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!

Avrupa Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir!

ABONE OL:google-news

Avrupalı Birliği’nin (AB) liderleri, üç gün süren müzakereler sonucunda birliğin en önemli pozisyonlarına hangi isimlerin aday gösterilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardı. Adaylığı üzerinde uzlaşma sağlanan ve kripto topluluğunu yakından ilgilendiren isim ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı olan Fransız Christine Lagarde oldu.

Christine Lagarde

Avrupa Merkez Bankası’nın başkan adayı olarak gösterilen Christine Lagarde’nin en dikkat çekici yanı, kripto paralara ve özellikle yeni nesil ülke kripto paralarına olan ilgisi. IMF Başkanı olduğu dönemde merkez bankalarını uyarmış ve kripto paralar konusunda geç kaldıklarını ifade etmişti.

Yaptığı dijital para açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Lagarde, Bitcoin ile başlayan 10 yıllık kripto para döneminin yeni bir evreye girmesini sağladı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın başkanı olması durumunda oyunun kuralları daha farklı olacak.

2018 yılında Singapur’da gerçekleşen Asya Pasifik Ekonomik Birliği etkinlikleri kapsamında yaptığı açılış konuşmasında “Biraz daha açık olayım: Merkez bankaları kendi dijital paralarını çıkarmalı mı? Bir başka deyişle hesapları doğrudan Merkez Bankaları tarafından oluşturulup vatandaşların ve şirketlerin ödemelerde kullanılabileceği devlet destekli bir dijital para olabilir mi? ‘Mevcut bankacılık sistemindeki para işleyişi de bu şekilde. Ne varki bunda?’ diyebilirsiniz. Öyle ama, aynı kağıt parada olduğu gibi, parayı dijitalleştirme görev ve sorumluluğu özel bir kuruma değil devlete ait olmalı!” demişti.

Lagarde’ın kimi çevreler tarafından sürpriz olarak nitelenen bu çıkışı, IMF’nin uluslararası para sisteminde son dönemde baş gösteren radikal değişimleri yakından izlediğinin ve buna ilişkin çözüm arayışları peşinde olduğunun da bir göstergesiydi. Lagarde, sadece bu konuşmayı yapmakla kalmadı, aynı zamanda IMF’nin hazırladığı ve konuya ilişkin çeşitli uygulama senaryolarını içeren bir çalışma raporunu da ilgilenenlerin bilgisine sundu.

Merkez bankalarını kendi dijital paralarını çıkarmaya davet eden Lagarde’nin şimdi Avrupa Merkez Bankası başkanı koltuğuna oturmaya oldukça yakın olması bize birçok ipucu veriyor. Bakalım ilk dijital parasını çıkaran merkez bankası Avrupa Merkez Bankası mı olacak, bekleyip göreceğiz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar