Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesinden Bitcoin’e Övgü

Euro Bölgesi'nin en büyük parasal iktisatçılarından olan Benoît Cœuré, Bitcoin'e bir miktar övgüde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin

Euro Bölgesi’nin en büyük parasal iktisatçılarından olan Benoît Cœuré, Bitcoin’e bir miktar övgüde bulundu. Cœuré, Bitcoin’in türlü türlü sorunlardan muzdarip son derece akıllı bir fikir olduğunu savundu.

Avrupa Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu’nda görev yapan Benoît Cœuré, bu iddiayı Basel, İsviçre Uluslararası Bankalar Bankası (BIS) tarafından düzenlenen 9. Ödemeler Ekonomisi Kongresi’nde dile getirdi.

“Merkez bankalarının bankası” lakabını alan BIS’de Ödemeler ve Piyasa Komitesi başkanlık eden Cœuré, konuşmasının uzun bir bölümünü kripto para birimi teknolojisine ve merkez bankalarının kendi ödeme akışlarında kripto paraları nasıl kullanabilecekleri üzerine konuştu

Satoshi Nakamoto’nun büyük 2008-2012 küresel ekonomik krizinde Bitcoin’i serbest bıraktığına dikkat çeken Cœuré, “Bitcoin, finansal krizin kötülük kaynağıdır” dedi ve ekledi, “Bitcoin son derece zekice bir fikirdi. Ne yazık ki, her zeki fikir iyi bir fikir değildir.”

Fransız iktisatçı, kripto paralarla ilgili eleştirilerini bir kenara bırakarak şu anda merkez bankalarının üçte ikisinden fazlasının merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) oluşturmak ve dağıtılmış defter (LTD) teknolojisini kullanarak sınır ötesi havale ile ilgili ödeme hizmetlerini nasıl gerçekleştirebileceğini araştırdığını dile getirdi. Cœuré, merkez bankalarının önümüzdeki on yıl içinde kendi dijital para birimini vermesinin ihtimal dahilinde olmadığını da vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner