Yükleniyor...

Avustralya Yatırım Platformları Duyuruda Bulundu

Avustralya’da faaliyet gösteren bazı yatırım platformları, yatırımcıların aynı platform üzerinden hem borsada yer alan menkul kıymetleri hem de kripto paraları alıp satmalarına izin veriyor.

Avustralya Menkul Kiymetler Borsasi Tokenize Varlik Ticaretine Yesil Isik Yakti

Avustralya’da faaliyet gösteren bazı yatırım platformları, yatırımcıların aynı platform üzerinden hem borsada yer alan menkul kıymetleri hem de kripto paraları alıp satmalarına izin veriyor. 

Australian Financial Review tarafından hazırlanan rapora göre, ülkenin finans düzenleyicisi iş modeli hakkında uyarıda bulundu. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), yatırımcıları broker’ların birden fazla varlık sınıfı riski ekleyebileceği modeli kullanmadan önce dikkatlice düşünmeleri konusunda uyarıyor. 

Syfe ve eToro, Tek Noktadan Kripto Hizmeti Sunuyor

Merkezi Singapur’da bulunan servet yönetimi platformu Syfe, geleneksel menkul kıymetlere ve kripto para birimlerine aynı anda yatırım yapmaya olanak sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Avustralya pazarına giren Syfe, “tek durak” iş stratejisini benimseyen şirketlerden biri oldu. Proje, platformuna 2.000’den fazla hisse senedi ve borsa yatırım fonu eklediğini bildirdi. 

Syfe Avustralya Genel Müdürü Tim Wallace, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Avustralya pazarında var olan gürültüyü, karmaşıklığı ve seçenekleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir çözüm geliştirdik.” 

Bununla birlikte eToro da, ASX şirketi aracılığıyla bölgesel bir borsa ürününü gizlice test etmeye başladı. Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX) , Avustralya’nın birincil menkul kıymetler borsasıdır. Bu nedenle, çok varlıklı aracı kurum, yatırımcıların aynı platform üzerinden hem kripto para birimleri hem de geleneksel hisse senetleri ticareti yapmalarını sağladı. 

ASIC, genişleyen kripto düzenlemelerinin 2023 için ana uygulama önceliklerinden biri olduğunu belirtti. 

Düzenleyici komisyon, geçtiğimiz günlerde finansal hizmetler, perakende ve kripto varlıkları dahil sektörlerde yaşanan suistimalleri, piyasa bütünlüğünü tehdit eden konuları ve tüketici zararlarını ele alacağını vurguladı. Avustralya mali düzenleyicileri, kripto para birimi sektöründe daha katı kurallar uygulayacaklarını 2022’de açıklamışlardı. Bu yüzden ülkede yer alan işletmelerin Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi’ne (AUSTRAC) kaydolması gibi bir zorunluluk bulunuyor. 

Bu işletmelerin ayrıca, kara para aklamaya mücadele ve terör finansmanı ile mücadele düzenlemelerine de uymaları gerekiyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner