Yükleniyor...

Axie Infinity’nin (AXS) Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı 1 Milyonu Aştı, Ancak Bir Sorun Olabilir

Geliştirici Sky Mavis'in güncel rakamlarına göre, Ethereum tabanlı bir video oyunu olan Axie Infinity, günlük 1 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

axie infinitynin axs gunluk aktif kullanici sayisi 1 milyonu asti ancak bir sorun olabilir 1

Geliştirici Sky Mavis’in güncel rakamlarına göre, Ethereum tabanlı bir video oyunu olan Axie Infinity, günlük 1 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

Popülerliği her geçen gün artan Axie Infinity’nin günlük aktif kullanıcı sayısı, Haziran ayından bu yana on kat artarak 1 milyona ulaştı. Ancak, uygulamayı yükleyen kullanıcıların tümü, oyunu gerçekten oynamak için gerekli Axie canavarı NFT’lerine sahip olmayabilir.

Ethereum tabanlı canavarlarla mücadele oyunu Axie Infinity kısa süre önce yükselen NFT işlem hacmi ve yerel AXS yönetim token’ının belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Şimdi ise oyun başarılarına bir yenisini ekledi ve günlük bir milyondan fazla aktif kullanıcıya (DAU) ulaştı. 

Geliştirici Sky Mavis tarafından sağlanan veriler, Axie Infinity uygulamalarının son 24 saat içinde 1.02 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştığını gösteriyor.

Ancak bu günlük rakama ilişkin dikkate değer bir uyarı var: Axie Infinity’yi indirmek ücretsiz olsa da, hemen oyuna girip oynamaya başlayamıyorsunuz. Oyun, NFT şeklinde satılan üç Axie canavarından oluşan bir ekip gerektiriyor. Bu token’lar, dijital bir öğeye -bu durumda, etkileşimli bir video oyunu yaratığı- sahiplik belgesi gibi hareket eder ve ucuz değillerdir. Her bir NFT, 200-300 dolar bandından başlar.

Bununla birlikte, Axie sahiplerinin fazla NFT’lerini bir kar paylaşımı modeli aracılığıyla oyunculara Yeld Guild Games startup’ı aracılığıyla ödünç verdiği üçüncü taraf bir “burs” seçeneği de mevcuttur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki bazı oyuncular, oyun oynayarak ve savaşta kazanılan SLP token’larını satarak geçimlerini sağlıyor. Bu hafta kripto para borsası FTX, Yield Guild Games programı aracılığıyla 137 ek Axie akademisyenine sponsor olacağını duyurdu.

Sky Mavis, uygulamayı indiren ve açan kullanıcı sayısına kıyasla Axies’e sahip kullanıcı sayısıyla ilgili güncellenmiş rakamları paylaşmadı. Bununla birlikte, 2 Ağustos Pazartesi itibariyle geliştirici, Axie NFT’leri tutan 836.000’den fazla cüzdanla günlük 910.000’den fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu bildirdi. Kripto para analitik firması CryptoSlam şu anda toplam 914.000’den fazla cüzdanın Axie NFT’leri barındırdığını bildiriyor. Başka bir deyişle, oyunu indirip açan ancak henüz tam anlamıyla oynayacak donanıma sahip olmayan büyük bir kitle var.

Buna rağmen Axie Infinity, son iki ayda oyuncu sayısında muazzam bir artış gördü. 8 Haziran’da Sky Mavis, günlük 108.000’in biraz üzerinde aktif kullanıcıya sahip olduğunu bildirdi ve bu sayı 5 Temmuz itibarıyla üç kattan fazla artarak 350.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Bu yılın başlarında Axie, Ethereum ücretlerini ve tıkanıklığı en aza indirmek için bir Ronin yan zincirini devreye soktu ve mevcut patlama başlamadan hemen önce Nisan ayı sonlarında kullanıcıların NFT varlıklarını Ronin’e taşımaya başladı.

Ancak, hızlı genişleme bazı sorunları beraberinde getirdi. Axie Infinity, oyun son haftalarda her zaman düzgün çalışmadığı için artan kullanıcı talebinin ağırlığı altında mücadele etti. Bunun da ötesinde Sky Mavis, sunucu barındırma sorunlarının yanı sıra dağıtılmış hizmet reddi (DDOS) saldırıları nedeniyle sorun yaşadı.

Axie Infinity’nin artan rakamları, oyunun resmi piyasasının son 30 gün içinde 1 milyar dolardan fazla NFT işlem hacmi bildirmesiyle şaşırttı. Ancak CryptoSlam, son 30 gün içinde 740 milyon dolarlık NFT satışı gösteren farklı rakamlar bildirdi ve tüm zamanların seviyesi şu anda 1 milyar doları aşıyor. Bu farklılık kısmen, bugünün mevcut değeri üzerinden hesaplamak yerine, her satın alma yapıldığında ETH değerinin dikkate alınmasından kaynaklanıyor olabilir. Diğer taraftan Ethereum’un değeri son 30 günde %26 arttı. 

Oyunun AXS token’ı, 1 Ocak’ta sadece 0.59 dolardan işlem görüyordu. Temmuz sonunda ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 52 doların üzerine çıktı. Bu %8.700’den fazla bir artış anlamına geliyor. Token şu anda 43.21 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner