Yükleniyor...

Elrond, Avrupa’daki İlk Karbon Negatif Blockchain Oldu

Elrond önceki gün, Avrupa'da karbon negatif hale gelen ilk blockchain şirketi olduğunu duyurdu.

elrond coin

Elrond önceki gün, Avrupa’da karbon negatif hale gelen ilk blockchain şirketi olduğunu duyurdu.

Kripto para endüstrisinin karbon ayak izini sınırlamak için kademeli olarak daha çevre dostu yeniliklere kaymasıyla Elrond, yakın zamanda artık karbon negatif olduğunu açıkladı. Böylece, başarıya ulaşan ilk Avrupa blockchain projesi oldu.

“Elrond Karbon Negatif Oluyor”

Önceki günkü basın açıklamasına göre, internet ölçekli blockchain projesi, ağının kullandığından daha fazla CO2’yi telafi ettiğini ortaya koydu.

Elrond, teknolojisinin gezegene olumlu bir katkı yapmasını sağlamaya tamamen bağlı olduğunu kaydetti. Bu nedenle, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için karbon emisyonlarını azaltmaya odaklanan bir şirket olan Offsetra ile ortaklık kurdu.

Offsetra’dan uzmanlar, önce Elrond blok zinciri emisyonlarının derinlemesine bir analizini yaparak karbon durumunu olumsuzlamayı başardılar.

6 kıtaya dağılmış 30 farklı ülkede 5.000’den fazla sunucu tarafından tüketilen enerji miktarını ve bunları birbirine bağlayan ağın operasyonlarının çevresel etkisini analiz ettiler.

Offsetra, Elrond’un karbon ayak izinin yaklaşık 6 milyon kg olduğunu keşfetti ve daha sonra 7,4 milyon kg CO2’ye eşdeğer birimlerin kullanımdan kaldırılmasıyla dengelendi ve Elrond blok zinciri için çevre üzerinde %25 olumlu bir etki kazandı.

Projenin CEO’su ve kurucu ortağı Benjamin Mincu, bu dönüm noktasının projenin ileride kalmasına yardımcı olacağına ve onu gelecekteki yenilikçiler için uygun bir platform haline getireceğine inanıyor:

“Blockchain’imizin sorumlu olduğu daha fazla CO2’yi dengeleyerek, ekosistem büyümesinin önünde kalabilir ve bu nesil yenilikçilerin gelecek nesiller için dijital bir güven ağının temellerini atması için Elrond’u verimli bir zemin haline getirebiliriz.”

Karbon Emisyonları: Kripto Endüstrisinde Büyüyen Bir Endişe

Son zamanlarda, madencilik gibi kripto faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonu konusu, birçok kişiyi bu endüstrinin bir parçası olmaya şüpheyle yaklaştırdı. Enerji endişesi, Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ürünleri için Bitcoin kabul etmeyi geçici olarak durdurmasının ana nedeniydi.

Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanan bazı blok zincirleri, orta büyüklükteki bir ülkenin çok az sayıda hesaplama sürecini işlemek için kullandığı miktardan daha fazla enerji tüketir.

Ancak Elrond ağı şu anda saniyede 15.000 işlem kapasitesine sahip ve bu 100.000 TPS’nin üzerinde ölçeklenebilir. Bu, işlem hacminde ve yürütme hızında 1.000 kat iyileştirme sağlar ve bir işlemin işlenmesi için gereken enerji altı milyon kata kadar daha düşüktür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner