Yükleniyor...

BAE, Dijital Varlıklar İçin AML Kurallarını Yürürlüğe Koyacak

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nın (CBUAE) yeni kuralları uyarınca, lisanslı finans kuruluşlarının (LFI’ler) tüm müşterilerinin kimliklerini doğrulaması gerekecek.

BAE Devlet Bakani Kripto Para Konusunda Iyimser

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nın (CBUAE) yeni kuralları uyarınca, lisanslı finans kuruluşlarının (LFI’ler) tüm müşterilerinin kimliklerini doğrulaması gerekecek. 

CBUAE, 31 Mayıs’ta sanal varlıklar ve sanal varlık hizmet sağlayıcılarıyla ilgili riskler hakkında bir kılavuz yayınladı. 44 sayfalık bu belge, BAE’de kripto ile ilgilenen bankacılık kurumları için Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele konusundaki yeni kuralları belirliyor. Merkez bankasının tanımına göre LFI’ler, bankalar, finans şirketleri, döviz büroları, ödeme hizmeti sağlayıcıları, kayıtlı havale sağlayıcıları ve sigorta şirketleri dahil olmak üzere sanal varlık sağlayıcıları ile ilişki kuran tüm kurumları kapsıyor. 

CBUAE ve Hong Kong Yetkilileri Bir Araya Geldi

Belgeye göre, LFI’ler’in her bir VASP için hesap açmaya itiraz edilmemesi adına merkez bankasına duruma göre bir talep sunması ve ulusal lisansı olmayan VASP’lerle herhangi bir iş birliği yapmaması gerekiyor. 

Müşteriler için genel doğrulama sürecinin yanı sıra, LFI’lerin müşterinin işinin niteliğini anlamaları gerekecek. Bu adım, müşterinin gerçekleştirmesi beklenen işlem türleri ve hacimleri de dahil olmak üzere bir profilinin oluşturulmasını öneriyor. LFI’ler ayrıca, kurumsal olmayan bireysel müşterilerin yüksek riskli yargı bölgelerinden VASP’ler ile yaptıkları kripto işlemlerinin hacimlerini izleme yükümlülüğüne sahip olacak. Bu durumlarda, müşteriler sanal varlıklarını yalnızca BAE lisanslı VASP ekosistemi dışındaki kendi hesaplarına aktarabilecekler. 

Bunun yanı sıra CBUAE temsilcileri, dijital varlık düzenlemelerine ilişkin iş birliğini görüşmek üzere Hong Kong Para Otoritesi’nden mevkidaşlarıyla bir araya geldi. İki merkez bankası, her bölgenin kendi inovasyon merkezleriyle ortak fintech geliştirme girişimleri ve bilgi paylaşımı çabaları üzerine tartışmaları kolaylaştırma sözü verdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner