Yükleniyor...

Bankacılık Devi Citi, Metaverse İle İlgili Bir Rapor Yayımladı

Uluslararası bankacılık devi Citi, metaverse ekonomisi için toplam pazarın 2030 yılına kadar 8 trilyon dolar ile 13 trilyon dolar arasında büyüyebileceğini tahmin ederek, metaverse kullanıcı sayısının beş milyara kadar çıkabileceğini belirtti.

metaverse citi

Uluslararası bankacılık devi Citi, metaverse ekonomisi için toplam pazarın 2030 yılına kadar 8 trilyon dolar ile 13 trilyon dolar arasında büyüyebileceğini tahmin ederek, metaverse kullanıcı sayısının beş milyara kadar çıkabileceğini belirtti.

Citi Perşembe günü “Metaverse ve Para: Geleceğin Şifresini Çözmek” başlıklı yeni bir Küresel Perspektifler ve Çözümler (Citi GPS) raporu yayımladı.

184 sayfalık rapor, metaverse’ün çeşitli yönlerini ele alıyor. Metaverse’ün ne olduğunu, altyapısını, metaverse’teki NFT’leri ve dijital varlıkları, metaverse tabanındaki merkeziyetsiz finansı ve metaverse için geçerli olan düzenleyici gelişmeleri derinlemesine kapsıyor.

Metaverse, 8 ila 13 Trilyon Dolarlık Bir Fırsat Olacak”

metaverse

Öte yandan metaverse ekonomisinin boyutuyla ilgili açıklamalarda bulunan Citi şunları söyledi:

“Metaverse’ün, internetin yeni nesli olabileceğine inanıyoruz. Fiziksel ve dijital dünyayı kalıcı ve sürükleyici bir şekilde birleştiriyor. Tamamen sanal bir gerçeklik dünyası olmadığını gösteriyor.”

Citi, PC’ler, oyun konsolları ve akıllı telefonlar aracılığıyla erişilebilen bir cihazdan bağımsız metaverse’ün çok büyük bir ekosistemle sonuçlanabileceğini belirterek şu ifadelerde bulundu;

Metaverse ekonomisi için toplam adreslenebilir pazarın 2030 yılına kadar 8 trilyon ila 13 trilyon dolar arasında büyüyebileceğini tahmin ediyoruz.

Ayrıca raporda, toplam metaverse kullanıcısının yaklaşık beş milyar olabileceğini düşündükleri belirtildi.

Kripto Para Birimleri Metaverse’te Büyük Bir Rol Oynayacak

Citi, metaverse’ün böylesine yüksek bir pazar değerine ulaşmak için çok fazla altyapı geliştirmesi gerekeceğini de sözlerine ekledi. Oraya ulaşmak için bilgi işlem, depolama, ağ altyapısı, tüketici donanımı ve oyun geliştirme platformlarında büyük yatırımlara ihtiyaç duyulacağı bildirildi.

Citi, kripto para birimlerinin metaverse’te büyük bir rol oynayacağını, mevcut para biçimleriyle bir arada bulunmaları gerekeceğini de şu sözlerle ifade etti;

“Farklı kripto para birimlerinin baskın olması bekleniyor, ancak kripto para ekosistemindeki çok zincirli eğilim göz önüne alındığında, kripto paralar büyük olasılıkla fiat para birimleri, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve sabit paralarla bir arada var olacak.”

Bunun gerçekleşmesi için dijital varlık endüstrisinin ve herhangi bir büyük metaverse ekosisteminin düzenlenmesi ve dijital mülkiyet haklarının ele alınması gerekeceği aktarıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner