Yükleniyor...

BCB Group, Silvergate Açığını Kapatmak İçin Harekete Geçti

Kripto bankacılık firması BCB Group’un CEO’su Oliver von Landsberg-Sadie, dolar-kripto sistemi BLINC’in ikinci çeyreğin başlarında hayata geçebileceğini belirtti.

von landsbergsadie

Kripto bankacılık firması BCB Group’un CEO’su Oliver von Landsberg-Sadie, dolar-kripto sistemi BLINC’in ikinci çeyreğin başlarında hayata geçebileceğini belirtti.

CEO, CoinDesk’e verdiği röportajda, kripto şirketlerini bankacılık sistemine bağlayan bir ödeme aracı olan BCB Group’un, kısa süre önce kapatılan Silvergate Exchange Network’ün (SEN) bıraktığı boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için ABD doları yetenekleri ekleme planlarını hızlandırdığını söyledi. Birleşik Krallık düzenleyici kurumu Financial Conduct Authority’den (FCA) ödeme lisansı alan ilk kripto şirketi olan Londra merkezli BCB, Avrupa’da özellikle Bitstamp, Galaxy Digital, Gemini ve Kraken gibi kurumsal oyunculara sterlin, euro, İsviçre frangı ve yen gibi para birimleri için fiat-kripto seçenekleri sağlıyor. 

Sadie: BLINC Fonları Birebir Oranında ve Tam Korumalıdır

Bankacılık, birçoğu geleneksel finansın yeniden keşfini nihai hedefleri olarak gören kripto şirketleri için riskli bir konu olmuştur. Son zamanlarda yaşanan çöküşler ve skandallar, ABD’deki düzenleyicilerin dağınık bir tepki vermesine yol açtı ve kripto bankacılığı üzerinde bir tür tıkanma noktası yaşattı. 

BCB, 2020 yılının ortalarında BCB Likidite Değişim Ağı Konsorsiyumu (BLINC) adlı anlık yerleşim ağı üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu, SEN’in yakın zamana kadar ABD’de doları cinsinden işlem yapan büyük kripto müşterileri için kullandığı gerçek zamanlı bir brüt ödeme sisteminin neredeyse aynısı. 

Lansberg-Sadie, BLINC-dolar bileşeninin yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışıldığını ve piyasaya sürülmeye hazırlandığını söyledi. CEO, Silvergate’in artık çalışmadığı haberlerine atıfta bulunarak: “Açıkçası bunu mümkün olduğunda çabuk piyasaya sürmeye çalışacağım” ifadelerini kullandı ve devam etti: “İlkbahara kadar yayında olabileceğini söylemek isterim, bu nedenle SEN tarafından mağdur olanların BCB ve Silvergate müşterilerinin büyük ölçüde örtüştüğü göz önüne alındığında bir tür süreklilik elde etmelerini sağlamak adına ne gerekiyorsa yapacağız.” 

Landsberg-Sadie, BLINC ve SEN arasındaki temel farkın, ilkinin çok para birimli olması ve Silvergate ya da Signature Bank gibi tek bir kredi kurumuna bağlı olmaması olduğunu söyledi. 

Lansberg Sadie, bu merkezi olmayan bir model dedi ve sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Silvergate ve Signature ile sahip olduğunuz şey, öncelikle bir ödeme sorununa uygulanan bir kredi kurum çözümüdür. Silvergate’in sorunları, 2022’nin çılgın piyasalarında çözülmesi imkansız bir pozisyon olan kısa vadeli nakit mevduatlara karşı uzun vadeli Bitcoin yatırımlarına izin verdiklerinde başladı. BLINC fonları 1:1 oranında, kaldıraçsız, rehinsiz, her zaman tam korumalı fonlardır.” 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner