Yükleniyor...

Beklenen Altcoin Sezonu Bitcoin Engeline Takıldı!

Bitcoin, 2019 yılında kayda değer bir iyileşme kaydetti ve art arda her ay değerini artırdı.

Bitcoin ve Altcoinler

Bitcoin, 2019 yılında kayda değer bir iyileşme kaydetti ve art arda her ay değerini artırdı. Yıla 3.800 dolar ile giriş yapan Bitcoin, geçtiğimiz hafta son 18 ayın en yüksek seviyesi olan 13.768 dolara çıktı. Buna karşın, Bitcoin yükselirken çoğu altcoin ona eşdeğer bir performans gösteremedi. Altcoinler öldü mü yoksa sadece bir duraksama dönemindeler mi?

2017 boğa piyasasında, Bitcoin’in güçlü yükselişi altcoinleri de şahlandırdı. Ancak, 2019’daki boğa koşusu sırasında 2017’deki gibi olmadı. Şimdi birçok bireysel yatırımcı, altcoin’lerin önceki boğa koşularında olduğu gibi USD ve BTC işlem çiftlerinde değer kazanacağı “altcoin sezonu”nu bekliyor. Ancak henüz altcoin sezonu başlamadı ve bazı veriler Bitcoin’e olan güvenin arttığını ve altcoinlere olan güvenin azaldığını ve bundan dolayı altcoinler için beklenen sezonun gelmeyeceğini gösteriyor.

Altcoin Kışı Devam Ediyor

Profesyonel trader Josh Olszewicz, yakın zamanda yayınladığı Brave New Coin podcast’inde söylediği gibi, altcoin sezonu Bitcoin’e benzer bir model izlemeye meyillidir. Bitcoin yükseldiğinde altcoinler onu ABD doları türünden takip ediyor, ancak Bitcoin gibi yükseliş eğilimlerini devam ettiremiyorlar. Çünkü insanlar kar ettikleri anda daha yüksek değerli altcoinlere ve en sonunda direkt Bitcoin’e geçiş yapıyorlar. Bu da altcoinlerin değerinin düşmesine neden oluyor.

Özellikle Bitcoin’in artan piyasa hakimiyeti karşısında altcoinlerin hiçbir şansı yok. Ancak Bitcoin’in piyasa hakimiyeti düştükçe altcoinler değerlerine değer katabilirler. Bu, özellikle 2018’in Ocak ayında görüldü ve birçok altcoin 10 kattan fazla değerini artırarak Bitcoin’e karşı değer kazandı.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Bitcoin hakimiyeti yüzde 63’te seyrediyor ve bu yüzdelik son 16 ayın en yüksek seviyesini temsil ediyor. Bu hakimiyet yüzdesi yatırımcıların henüz Bitcoin’lerini daha küçük piyasa değerine sahip altcoinlere kaydırmadıklarını gösteriyor.

Yatırımcıların altcoinlere ilgi göstermemelerinin ana nedeni, Bitcoin’in uzun vadede kazandıracağı, altcoinlerin ise uzun vadede ne yapacaklarının belirsiz olduğunun düşünülmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Google’daki “Bitcoin” sorguları son fiyat dalgalanması sırasında son 16 ayın en yüksek seviyesine çıktı ve Bitcoin fiyatı da son 18 ayın en yüksek seviyesi olan 13.768 dolara ulaştı. Bitcoin için Google arama hacmi henüz 2017’nin Aralık ayındaki seviyeden oldukça uzakta.

Olszewicz, bunun yatırımcıların bilinçlenmesinden kaynaklandığı görüşünde. Olszewicz, “Dürüst olmak gerekirse, Google aramalarının 2017’deki seviyeye ulaştığını göreceğimizi sanmıyorum, çünkü şu anda Bitcoin ile ilgili çok daha fazla makale var, çoğu insan Bitcoin hakkında çok şey duydu” diyerek mevcut yatırımcıların yeni yatırımcılar olmadığını belirtiyor. Trader, yeni yatırımcılardan ziyade bilinçli yatırımcıların şu anda piyasada bulunduğuna dikkat çekiyor.

Altcoin sezonunun önündeki bir diğer engel ise Bitcoin’e kıyasla altcoinlere olan ulaşım zorluğundan kaynaklanıyor. Bugün tüm kripto para borsalarında bulunan Bitcoin’e göre altcoin’lere ulaşmak, onları satın almak o kadar kolay değil. Kimi borsada A altcoini bulunurken, kimi borsada A altcoini bulunmuyor. Bu da yatırımcıların direkt Bitcoin’e yönelmelerini sağlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner