Yükleniyor...

Bilgisayar Korsanları, Madencilik İçin Süper Bilgisayarları Kullanıyor

Bilgisayar korsanları, kripto para madenciliği amacıyla bu hafta Avrupa çapında birçok süper bilgisayara saldırdı.

bilgisayar korsanlari madencilik icin super bilgisayarlari kullaniyorlar

Bilgisayar korsanları, kripto para madenciliği amacıyla bu hafta Avrupa çapında birçok süper bilgisayara saldırdı. 16 Mayıs tarihli bir ZDNet haber raporuna göre, süper bilgisayar kümeleri, saldırıların sebebini bulmak için kapatılmak zorunda kaldı.

İngiltere, Almanya ve İsviçre’de başlayan saldırılardan son olarak İspanya’da yer alan yüksek performanslı bilgisayarlar merkezi etkilendi.

Üniversite kampüsleri ana kurbanlar

Saldırılan incelendiğinde, saldırı yapılacak yerler ilk olarak üniversitelerden seçiliyor. İlk saldırı Pazartesi günü Edinburgh Üniversitesi’ne ait ARCHER adlı süper bilgisayara düzenlendi.

Daha sonra ise Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan büyük üniversitelerin süper bilgisayarları, Pazartesi günü yapılan saldıraya benzer saldırılara maruz kaldı ve bilgisayarlar üniversite yönetimleri tarafından kapatılmak zorunda kalındı.

Hafta içinde ise Almanya, Ispanya ve İsviçre’de yer alan Leibnniz Bilgi İşlem Merkezi, Bayvera Bilimler Akademisi, Julich Araştırma Merkezi, Ludwig-Maximillians Üniversitesi Fizik Fakültesi ve İsviçre Merkezi Bilimsel Hesaplamalar Bölümü kurbanlar arasında yer aldı.

ABD merkezli bir siber güvenlik şirketi tarafından incelenen saldırılar da ilk tespit edilen durum ise, saldırılar kullanıcılara sunucularını internet üzerinden kontrol etmesini ve düzenlemesini sağlayan uzak yönetim protokolü (SSH) girişleri sayesinde düzenleniyor.

Bilgisayar korsanları, süper bilgisayarlara erişim sağladıktan sonra, erişimleri boyunca başta Monero (XMR) olmak üzere farklı kripto paralar için madencilik yapıyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner