Yükleniyor...

Hacker’lar Rusya’nın Oylama Sistemine Müdahale Etmeye Çalışıyor

Bir hacker, Rusya Federasyonu'ndaki anayasa değişiklikleri için, şu anda kullanılan bir blockchain oylama sistemini bozmakla uğraşıyor.

blockhain oylama

Bir hacker, Rusya Federasyonu’ndaki anayasa değişiklikleri için, şu anda kullanılan bir blockchain oylama sistemini bozmakla uğraşıyor.

Rus haber ajansı TASS tarafından bildirildiği üzere, Moskova hükümetinin BT Teknolojileri Departman Başkanı Artem Kostryko, blok zincirindeki bir gözlem düğümünün hacker’lar tarafından hedef alındığını ancak sistemin hala düzgün çalıştığını söyledi. Yayınlanan raporda, hacker’ların nelere ulaşabildiği, sisteme ne kadar nüfuz ettiklerine dair detaylı bir bilgi ise bulunmuyor.

“Şu anda, artırılmış güvenlik modu tanıtıldı. Oylamada herhangi bir kesinti olmadı ve tüm oylar garantili bir şekilde blok zincirine kaydedilecekler.”

Merkez Seçim Komisyonu tarafından daha önce yapılan açıklamaya göre, web sitesinin aşırı yükü kaldıramadığı ve geçici olarak çöktüğü bildirildi.

Rusya’nın seçim gözlemcileri hareketi başkanı Golos Grigory Melkonyants’a göre bağımsız gözlemciler blokchain’e bağlamadı ve bu durum bir sorun teşkil edebilecek nitelikte. Melkonyants ayrıca yaptığı açıklamada, oylamanın Moskova Bilgi Teknolojileri Departmanı’nda yürütüldüğü ve sistemin en azından bölge sandık istasyonları arasında dağıtılmasını önerdiklerini ancak kabul edilmediğini bildirdi.

Yapılan oylama sonucunda Ruslar artık anayasa değişiklikleri konusunda söz sahibi olacaklar ve en önemlisi ise mevcut başkan Vladimir Putin’in görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner