Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Geliştiricileri, İşlem Ücretlerini Düşürmek İçin Çalışıyor

Ethereum (ETH) kullanma oranı Nisan ayından bu yana %500 civarında bir artış gösterdi.

ethereum eth

Ethereum (ETH) kullanma oranı Nisan ayından bu yana %500 civarında bir artış gösterdi. Bu durumdan dolayı da işlem ücretlerinde ciddi bir artış söz konusu.

Ortalama gas ücretleri Temmuz 2018’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olmasa da, yine de ortalamaya göre yüksek bir seviyede. Bu sorun Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte azalacak olsa da yine de kullanıcılar açısından problem teşkil ediyor.

Ethereum İyileştirme Teklifi (IEP) 1559 olarak adlandırılan güncelleme ile, geliştiriciler ağın işlem maliyetlerini azaltmayı amaçlıyor.

İlk olarak Nisan 2019’da tanıtılan EIP 1559, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından yazılan Ethereum’un fiyat açık artırma modeliyle ilgili Ağustos 2018 tarihli bir makaleye dayanıyor. EIP ilk olarak, Ethereum geliştiricileri Eric Conner, Rick Dudley, Matthew Slipper ve Ian Norden’a ek olarak Buterin tarafından birlikte yazılmıştır.

EIP 1559, Ethereum Foundation araştırmacısı Barnabé Monnot’a göre “algoritmik fiyat keşfi” uygulayarak ücret baskısını çözmeye çalışıyor. Bu güncelleme, belirli eşikler arasındaki kuyruktaki işlem sayısına bağlı olarak blokların boyutunu dinamik olarak değiştirerek, talep çok yükseldiği zamanlarda da belirli kullanıcıları fiyatlandırarak sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Yapılandırma ayrıca, ağın çok sıkışık olduğu zamanlarda yani bir işlemin gerçekleştirilmesinin neredeyse imkansız olduğu durumlarda bir kurtarıcı olarak yetişiyor. Böylesine bir sıkışıklık Ethereum tarihinde iki kez gerçekleşti. İlki 2017 yılında CryptoKitties’in yükseliş zamanlarında, diğeri ise 12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalara “Kara Perşembe” olarak geçen tarihi günde yaşandı.

Diğer bir yandan MetaMask geliştiricisi Dan Finlay tarafından yazılan EIP 2593, kullanıcıların ücret yapısını göreceli ihtiyaçlarına göre değiştirmelerini sağlayan bir “yürüyen merdiven algoritması” öneriyor. Kısaca EIP, bir madenci bir sonraki bloğa dahil etmeye karar verene kadar işlem ücretini yavaşça artırarak kullanıcının işlem ücretini mümkün olan en düşük seviyede tutmayı amaçlıyor.

Ethereum geliştiricileri arasında öne sunulan bu fikir oldukça sevildi ve şimdiden geliştirmeciler arasında bu fikrin daha da ileriye nasıl taşınabileceği konuşulmaya başlandı.

Madenciler şu anda bir blok ödül ve işlem ücreti ile işlem yapmak için ETH ile ödüllendiriliyor ancak buradaki en büyük problem, bir ekip bir maden havuzuna kolaylıkla ulaşabilir ve siparişlerinin önce gerçekleşmesi için onlara fiat ödeme yapabilir.

Etheruem 2.0 güncellemesi ile birlikte, ağda yer alan bir dizi sorun çözülecek gibi görülüyor ancak geliştiriciler tarafından ortaya atılan öneriler de ağın sağlığı açısından oldukça değerli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner