Yükleniyor...

Bill Gates, NFT’leri Eleştirdi

Microsoft kurucusu, piyasa bugüne kadarki en kötü çöküşlerinden birini yaşarken kripto para birimlerine yönelik eleştirisini devam ettirdi.

gates

Microsoft kurucusu, piyasa bugüne kadarki en kötü çöküşlerinden birini yaşarken kripto para birimlerine yönelik eleştirisini devam ettirdi. Gates eleştirilerini NFT’ler üzerinden devam ettirdi.

Gates, Salı günü TechCrunch Sessions: İklim 2022 konferansında, milyonlarca dolar ve ünlülerin desteğini çeken Bored Ape Yacht Club NFT’lerine alaycı bir şekilde atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“Açıkçası maymunların pahalı dijital görüntüleri dünyayı iyileştirecek.”

Gates, sürdürülebilir enerji girişim fonu Breakthrough Energy’nin kurucusu olarak konferanstaydı. Gates, kripto para birimlerini ve NFT’leri, duyarlılık tarafından yönlendirilen bir pazar olarak nitelendirdi. Gates, “Bir varlık sınıfı olarak, %100 büyük aptal teorisine dayanıyor” ifadelerini kullandı.

“Büyük aptal” teorisi, insanların, bir başkasının gelip bunun için daha da fazlasını ödeyeceği umuduyla, gerçek değerlerinden bağımsız olarak, aşırı değerli varlıklara yatırım yaptıkları bir uygulamadır. Ancak her zaman daha fazla ödemeye istekli birinin olacağı inancıyla yönlendirilen piyasalar, sonunda bir engele çarpabilir.

Gates daha önce kripto para birimlerini herhangi bir gerçek değeri olmadığı için eleştirmişti. Gates, Mayıs ayında bir Reddit soru-cevap oturumunda, “Kripto değeri, bir başkasının onun için ne kadar ödeyeceğine karar verdiği değerdir, bu nedenle diğer yatırımlar gibi topluma katkıda bulunmaz” demişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner