Yükleniyor...

Binance CEO’su CZ, Binance Smart Chain’deki Ethereum Taklitleri Hakkında Konuştu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, merkeziyetsiz uygulamaları barındırmak için kendi blokzinciri olan Binance Smart Chain'i (BSC) piyasaya sürdükten birkaç ay sonra, şirket Ethereum'un alanını ve potansiyel olarak bazı projelerin fikri mülkiyetini istila eden projeler ile doldu.

binance ceosu cz binance smart chaindeki ethereum taklitleri hakkinda konustu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, merkeziyetsiz uygulamaları barındırmak için kendi blokzinciri olan Binance Smart Chain’i (BSC) piyasaya sürdükten birkaç ay sonra, şirket Ethereum’un alanını ve potansiyel olarak bazı projelerin fikri mülkiyetini istila eden projeler ile doldu. 

Cuma günü Ethereal Virtual Summit’te yer alan Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, bunların yenilikçi olmanın bir parçası olduğunu söyledi:

“Ethereum blokzincirini icat etmedi. Ethereum, blokzincirini Bitcoin’den kopyaladı… Ve tabii ki insanlar Ethereum’da neyin popüler olduğuna bakacak ve bunu BSC’ye kopyalamaya çalışacak.”

Bu durumun iyi bir şey olabileceğini ima eden CZ, işlem hacminde Ethereum tabanlı Uniswap’i geride bırakan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olan PancakeSwap’e işaret etti:

“Uniswap muhtemelen otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıyı, likidite havuzlarını vb. icat etti, bu harika, ancak merkeziyetsiz bir dünyada kavramlarınız çok hızlı bir şekilde kopyalanacak.”

Zhao daha sonra, tarihsel olarak yüksek olan Ethereum ağ işlem ücretlerinin benzer ancak daha iyi ürünler için bir açıklık yarattığını belirtti:

“Dürüst olmak gerekirse, işlem başına 100 dolar gibi bir maliyete sahip bir blokzincirinde kalırsanız, o kadar çok kullanıcı elde edemezsiniz.”

binance ceosu cz binance smart chaindeki ethereum taklitleri hakkinda konustu
Kaynak: BitInfoCharts

BSC, Eylül ayındaki lansmanından bu yana daha düşük ücretler ve daha hızlı işlem vaadiyle Ethereum DeFi trader’larını kendine çekmeyi başardı. 

Ethereum’un öncü statüsünün farkında olan ve BSC üzerine proje inşa eden geliştiriciler, Euler Beats, Hashmasks ve CryptoPunks gibi Ethereum tabanlı projelerin Musical Beats, Bashmasks ve Binance Punks adlı BSC versiyonlarını oluşturdular ve kökenlerini gizlemek için de çok bir çaba sarf etmediler. 

CZ konuşmasını detaylandırdı:

“Bu şununla aynı şey: ABD’de bazı startup projeleri popülerse ve Çin’de engellenmişse, bilin bakalım ne olacak? Çinliler, Çin içinde bir kopya yapmaya çalışacaklar. Çin çok büyük bir pazar, dünya nüfusunun beşte biri gibi. Ve neden olmasın, değil mi? Bu yüzden Google’ın bir kopyası var, Facebook’un bir kopyası var, Twitter’ın bir kopyası var, hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyin bir kopyası var, PayPal’ın bir kopyası var. Yani bu oldukça doğal. Ve kavramları korumak imkansız. Telif hakkı yasalarının, patentlerin işe yaradığını düşünüyorum, ancak genellikle çok zordur.”

CZ’nin argümanı, merkezi bir aktörden ziyade dağıtılmış bilgisayar ağları tarafından sürdürülen blok zinciri tabanlı ürünler üzerinde telif hakkı uygulamasının pratikliği ve istenebilirliği ile ilgilidir. Ancak, taklitler yaratmanın potansiyel yasadışılığını ortadan kaldırmaz.

ConsenSys Genel Danışmanı Matt Corva geçtiğimiz Mart ayında bu durumun ücretsiz bir lisans anlamına gelmediğini söylemişti:

“İnsanlar merkeziyetsizliği sadece kurallardan ve haklardan tamamen feragat etmekle bir tutuyor. Tüm işlerini ve ürünlerini kopyalayıp yapıştırmak ve kendi markanız altında yayınlamak ücretsiz bir lisans değildir.”

Sahipliği gösteren ve kripto para ekonomisinin önemli bir parçası haline gelen bir blokzinciri aracılığıyla doğrulanabilen benzersiz dijital varlıklar olan DeFi ve NFT’lerle, savaş sona ermekten çok uzak görünüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner