Yükleniyor...

Enjin (ENJ) Coin Nedir?

Enjin oyunlarda ve oyun platformlarında kullanılan bir kripto para birimidir.

enjin nedir

Enjin oyunlarda ve oyun platformlarında kullanılan bir kripto para birimidir. Oyun içerisinde kazanılan Enjin coinler ile oyundaki üyelik seviyesi yükseltilebilmektedir. Ayrıca oyunun dijital ürünleri, nesneleri ve öğeleri de satın alınabilmektedir.

Enjin Coin Nedir?

ENJ Coin, Enjin firmasının bir ürünü olarak bilinir. Enjin firması ise blockchain tabanlı oyun şirketi olarak işlev görür. Enjin’in amiral gemisi olan Enjin Network, kullanıcılar, klanlar ve sanal koleksiyonların gerçek zamanlı satışına olanak tanır. İlk olarak 2017 temmuzunda açıklanan proje, 2018 Haziran’ında Ethereum ağında piyasaya sürüldü. 

Enjin’in Özellikleri Nelerdir?

Enjin, NFT’ler dahil olmak üzere blokzincir tabanlı değer depolama birimi olarak görülür. Tüm ENJ token’ları ise çıkarılarak NFT’ler içinde yakılır. Ağ içerisinde Enjin token’ları çıkarmanız durumunda elde edeceğiniz faydalar ise şu şekilde listelenebilir:

  • Rezerv değeri olarak gösterilmeleri,
  • Enjin token’larının kısıtlı ve şeffaf olmasını sağlamak,
  • Anında likidite sağlamaları
  • Oyunlar ve uygulamalarda fayda sağlaması
  • Deflasyonel para birimi olması (satın alım gücü artıyor)
  • Enjin’in erime fonksiyonu sayesinde tüm blockchain tabanlı varlıkların gerçek değerini toplayabilirsiniz.
enjin

Enjin Firmasının Kısa Bir Yolculuğu

Enjin ilk olarak 2009’da oyun ekosisteminde aktif bir firma olarak bulunmuştu. Ama zaman içerisinde yönünü değiştirerek blokzincir tabanlı oyun endüstrisine doğru kaydı. 2017’de ICO’ya giden firma, başarıları sonucu blokzincir alanında en etkin oyun firmalarından biri olarak kendini kanıtladı. Bu sayede Enjin, kendisini bu alanda en çok bilinen ve güvenilen firmalardan biri haline dönüştürdü. Son olarak firmanın kurucu ortağı Witek Radomski, ilk NFT’yi tasarladı ve ardından ETH üzerinden ERC-1155 token standardını oluşturdu.

Enjin’in Kurucuları Kimlerdir?

Platform ilk olarak oyuncular için bir topluluk olma amacıyla 2009’da Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kuruldu. Üç sene sonra Radomski Bitcoin’e (BTC) ilgi duymaya başlayınca, firma Bitcoin üzerinden ödemeleri kabul etmeye başladı. Radomski Bitcoin’e ilgi duymaya başladıktan sonra ise Ethereum ile ilgilendikten sonra ağa entegre edilebilen bir yazılım oluşturdu. Bunun sonucunda ERC-1155 standardı hayata geçti ve hem eşsiz hem de benzer token’ların oluşturulduğu bir platform olarak ön plana çıktı.

Enjin’in Farkı Nedir?

Ethereum tabanlı oyun projelerinden en önemli farkı, hem ağ içi hem de ağ dışı çözümler konusunda tek proje olmasıyla bilinir. İkinci özellik olarak da ERC-1155 olarak bilinen standardı oluşturan firmadır. Bu sayede Ethereum’dan bağımsız olarak ağa entegre olabilirler. Neticede kişisel token’ları çıkardığınız sürece Enjin token’larının yakılması sonucu Enjin token’larının değerinin artırılması hedefleniyor.

Enjin Uygulamaları Nelerdir?

Platform

Enjin’in ilk ürünü olan platform, NFT’lerin kod yazmadan ağ içinde entegre edilmesine olanak sağlar. Platform sayesinde oyun geliştirip geleceğin sanal dünyalarını oluşturabilirsiniz. Ardından blokzincir tabanlı web, mobil ve bilgisayar uygulamalarını ise kolayca çalıştırabilirsiniz. Ayrıca az miktarda kod ile internet sitesine blokzincir teknolojisini uygulayabilirsiniz. 

İstediğiniz uygulamaları yaratmanız durumunda NFT’lerinizi çıkarmak için bir panel oluşturabilirsiniz. Panel, size basit bir arayüz aracılığıyla benzer ve eşsiz token’larınızı oluşturur. İkinci olarak platform sayesinde ürünleriniz satıldıkça Enjin token’larını kazanabilirsiniz. Uygulamanızı Unity, Godot ve Java kullanarak oluşturup platforma entegre edebilirsiniz.

Wallet

Enjin’in ikinci uygulaması olan wallet, kripto para ve NFT işlemlerine olanak sağlayan mobil cüzdandır. Google Play Store ve Apple App Store üzerinden yükleyip ağ ile etkileşimde bulunabilirsiniz. 

Enjin cüzdanında sizi takip eden herhangi bir özellik ve sinirinizi bozabilecek reklamlara rastlamazsınız. Kendi anahtarlarınıza ve 12 kelimelik şifre yedeğine sahip olursunuz. İkinci olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB), Dogecoin (DOGE), ERC-20, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarındaki tüm token’ları depolayabilirsiniz. Son olarak tüm merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) ile güvenlikten ödün vermeyerek etkileşimde bulunabilirsiniz. 

Piyasa

Enjin piyasasında, platformda listelenen tüm NFT’lerin alım satımına olanak tanınır. Piyasa sayesinde önde gelen blokzincir projelerinin token’larına erişebilir, Enjin Wallet aracılığıyla oyun itemleri ve koleksiyonları alabilir ve envanterinizi genişletebilirsiniz. Diğer bir özellik olarak NFT’lerinizi listeleyerek kendinize ait bir piyasa oluşturabilirsiniz. Piyasanızda ise ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilir, böylece müşterileriniz için bir platform oluşturabilirsiniz. Enjin, piyasa uygulamasında piyasa için API oluşturmak için çalışmaktadır.

Beam

Beam uygulaması ile Enjin üzerinden QR kodlar aracılığıyla hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. 

QR kodları hayranlarınızla etkileşimde bulunmak, müşterilere dönüştürmek ve gelişen oyuncu toplulukları oluşturmak için faydalanabilirsiniz.

Beam Nasıl Çalışır?

İlk olarak Beam’in görsel ara yüzü üzerinden QR kodunuzu oluşturun. QR kodda ödülün miktarını ve türünü yazın. Ayrıca gizli kod oluşturabilirsiniz. Ama gizli kodlar sadece bir kereliğine açılır. İkinci olarak QR kodlarınızı birçok yerde paylaşarak birçok kişinin ulaşmasına olanak tanıyın. Son adımda ise QR kodunu Enjin Wallet üzerinden tanıttıktan sonra ödülünüzü alabilirsiniz. 

enjin nedir

Enjin’in Sağladığı Çözümler Nelerdir?

Enjin, oyun sektörü, kripto para ve yazılım alanlarında farklı çözümler sağlar. Çözümler games, crypto ve software olarak sınırlandırılabilir.

Games

Enjin platformunda gelişmiş tasarımlar, akıllı büyüme ve daha iyi monetizasyon sayesinde oyun dünyanızı geliştirebilirsiniz.

Games çözümü, blokzincir tabanlı senkron oyunlar oluşturarak sanal dünyaları değiştirmenize olanak tanır. Bu çözümün en önemli özellikleri merkeziyetsiz veri tabanına sahip olması, kazanmanız için oynamanız, adaletli monetizasyon, yaratıcı özgürlük ve zarar verilemeyen bir değere sahip olmasında yatar. Oyun endüstrisine bakıldığında merkezi veri tabanları, kazanmak için ödeme gerekliliği, kaybedilen gelirler, tasarımın kimseyle paylaşılmaması ve değerlerinin azalması sorunlarını çözmesi, oyun sektörü içinde son derece avantajlı bir konuma ilerlemesine olanak tanıdı.

Crypto

Enjin’in ikinci çözümü, borsalar aracılığıyla Enjin ekosistemine kullanıcı çekmek için kullanılıyor diyebiliriz. Borsalar aracılığıyla kripto para alım satım işlemlerinde hacim oluşturma, token’lar üzerinden yatırımcılarınızı artırma ve web sitesi aracılığıyla sadık takipçiler edinebilirsiniz.

Software

Enjin’in ana çözümü olarak çalışan software, müşteri oranınızı artırma, müşterilerinizi geri kazanma ve blokzincir ödüllerine yönlendirme amaçlı kullanabilirsiniz.

Yazılım çözümünün ilk aşamasında online katılımı teşvik edersiniz. Sonrasında kullanıcılarınızı yazılımı kullandıkları için ödüllendirip sonrasında memnun kullanıcı kazanabilirsiniz. 

Yazılım çözümü sayesinde başarıları, puanları, ödülleri, indirimleri ve daha fazlasını tek bir düğme aracılığıyla kullanabilir, QR kod oluşturarak yollayabilir ve ödülleri tetikleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızla yazılım çözümü aracılığıyla kolayca etkileşime geçer ve topluluğunuzu organik olarak büyütebilirsiniz. 

Enjin Nasıl Satın Alınır?

Enjin’i Binance, Bithumb, Bittrex, KuCoin ve Bitfinex gibi borsalardan alabilirsiniz. Enjin alacaksanız ENJ/USDT, ENJ/USD, ENJ/BTC ve ENJ/ETH işlem çiftlerini kullanıp kolayca işlem gerçekleştirebilirsiniz.

ENJ ATH’si Kaç?

Enjin en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021 tarihinde 4,82 USD olarak kaydedilmiştir. ATH, yatırımcılar için önemli bir gösterge olabilir çünkü varlığın önceki en yüksek seviyesini aşması, o varlığın büyümesine ve olası karlılık potansiyeline işaret edebilir. Ancak, ATH’nin aşılması her zaman olumlu sonuçlar doğurmaz ve fiyatlar düşebilir veya dalgalanabilir. Bu nedenle, ATH’nin aşılması, yatırımcılar için sadece bir gösterge olarak kabul edilmeli ve yatırım kararlarına tek başına etki etmemelidir.

ENJ ATL’si Kaç?

Engin en düşük ATL fiyatı 12 Kasım 2017’de 0,01 USD olarak görülmüştür. ATL seviyeleri, kripto para birimlerinin geçmiş performansı hakkında bilgi verir ve yatırımcıların fiyat seviyeleri hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilir. Ancak, ATL seviyeleri yatırım kararlarının tek faktörü değildir ve kripto para birimlerinin fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, yatırımcılar, kripto para birimlerinin tamamlayıcı göstergeleri de dahil olmak üzere diğer faktörleri de dikkate alarak yatırım kararlarını vermelidirler.

ENJ

Enjin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Enjin ile ilgili gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Enjin ile alakalı gelişmelerine Discord grubundan ve Blog üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Coinkolik.com olarak Enjin ile alakalı gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Enjin platformunu kullanan projeler nelerdir?

Binance, marka elçileri için Enjin tabanlı NFT’ler oluşturdu. Sonrasında Boonance.US aracılığıyla Binance.US için 5 soruluk oyun karşılığında NFT dağıttı. Ayrıca Enjin’in altyapısını kullanarak Age of Rust ve Aidan Legends gibi oyunlar oluşturdu. 

Enjin arzı ne kadar? Herhangi bir sınır var mı?

Şu an piyasada 834.313.757 ENJ coin bulunuyor. Ama toplam arz 1 milyara geldiği zaman limitine ulaşmış olacak. Öte yandan Enjin, NFT’ler aracılığıyla daha fazla token yakarak toplam arzı azaltma yoluna gidecek. O nedenle toplam arz 1 milyar ENJ’den çok daha az olabilir. 

Enjin hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Enjin ve Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Coinkolik’i takip edebilirsiniz.

Enjin Ne İşe Yarar?

Enjin platformunun en önemli avantajı, sizin oyunlarınızı kod kullanmaksızın oluşturmanızı sağlamasıdır. Ardından oyununuz için güçlü bir topluluk oluşturarak oynamaları karşılığı ödül elde etmelerine rahatça olanak tanıyabilirsiniz. 

Oyun dağıtıcılarının oyunculara ödül olarak ENJ vermesi oyunlarına olan ilginin artmasını sağlayan güzel bir pazarlama yöntemi oluyor. Özellikle yeni oyunları oyuncular ile tanıştırmak için ve online oyun içerisindeki kullanıcı sayısını arttırmak için fayda sağlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner