Yükleniyor...

Binance CEO’sundan Ethereum (ETH) Eleştirisi: Fakirleşecekler

Son birkaç gündür Binance Smart Chain (BSC) ve Ethereum (ETH) ağı karşılaştırmaları yapılıyor.

bsc ethereum

Son birkaç gündür Binance Smart Chain (BSC) ve Ethereum (ETH) ağı karşılaştırmaları yapılıyor. İki ağ arasında savaş varmış gibi bir izlenim yaratılmakta. Bu da kripto para topluluğunda sürekli tartışmalar çıkmasına neden oluyor.

Son olarak BSC eleştirilerine dayanamayan Binance CEO’su, Ethereum’u sert ifadeler kullanarak eleştirdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) göre, yüksek ücretler nedeniyle Ethereum zenginler için bir blockchain haline geldi.

Bilindiği üzere Ethereum ağı üzerine inşa edilen DeFi protokolleri, dApp’ler ve uygulamaların artan kullanımıyla beraber ağ ücretlerinde görülen artışlar, tartışmalar neden oldu. Hatta birçok rakip ap kendilerini Ethereum killer olarak tanıtmakta ve özellikle de yüksek fee’leri çözüme kavuşturacaklarını iddia etmektedir. Bunlardan birisi de Binance Smart Chain.

Ethereum mu Binance Smart Chain mi?

CZ, dün attığı bir tweet ile Ethereum’u eleştirdi ve yüksek ücretlere özellikle dikkat çekti. Ona göre Ethereum’da işlem ücretlerini yalnızca zenginler karşılayabilir:

“ETH şu anda zenginler için bir ağ, ancak yakında bu adamlar fakirleşecek.”

CZ, bu ifadelerinden sonra Ethereum’u sevdiğini ama artık kullanmadığını dile getirdi.

CZ’nin bu ifadelerini haklı bulan birçok insan var. Yine de Binance’in merkezi bir yapıda olması, insanların kendisine destek olmasının önünde büyük bir engel.

2021 yılı boyunca, Ethereum’daki ortalama işlem maliyeti ETH fiyatıyla beraber yükselile geçti ve neredeyse 15 dolara çıktı. Hatta verilere göre, sadece 4 gün önce, ağ ücretleri ortalama olarak yaklaşık 40 dolarlık bir ATH’ye ulaştı.

Ekran Resmi 2021 02 28 12.40.32Merkeziyetsizlik mi? Uygun Ücretler mi?

Binance Smart Chain, minimum ücretlerle son derece hızlı ödemeler sağlamak amacıyla tasarlanan bir sistem. Bilindiği üzere buradaki işlem ücretleri Ethereum ağından çok çok daha düşük. Fakat bir sorun var. O da merkezi olması. İnsanlar DeFi ağını merkeziyetsiz olmasından ötürü kullanırken, neden BSC’ye bağlı bir ağ kullanmak istesin, bu önemli bir soru işareti olarak öne çıkıyor.

Sadece para kazanmak için işlem yapanlar BSC’yi destekleyecekken, merkeziyetsizliğe önem verenler ise Ethereum’da kalmaya devam edecektir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner