Yükleniyor...

Bir Araştırmaya Göre Metaverse Pazarı 2030’a Kadar 678 Milyar Dolar Değerine Yükselebilir

Grand View Research, Metaverse hakkında bir rapor yayınladı.

hands digital universe background

Grand View Research, Metaverse hakkında bir rapor yayınladı. Rapor, metaverse’ün 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolarlık potansiyel pazar büyüklüğüne sahip olabileceğine dair iyimser tahminlere işaret ediyor.

Grand View Research tarafından yayınlanan araştırma verileri, metaverse pazarının 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolar değerinde olabileceğini gösteriyor. 2021’de bu rakamın 38,85 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu ve on yıl içinde beklenen birleşik yıllık büyüme oranı (CAGR) %39,4’tü.

Rapordan elde edilen tahminler, metaverse hakkındaki genel görüşle uyumludur ve endüstri içinden birçok kişi, bunun ileriye dönük eğlence ortamının önemli bir parçası olacağına inanmaktadır. Rapor, AR, VR ve MR’nin büyümesiyle birlikte dijital dünyanın internet üzerinden evriminin metaverse’ün genişlemesini destekleyeceğini belirtiyor.

Spesifik örnekler olarak Grand View Research, Fortnite, Roblox, Minecraft’ın yanı sıra Decentraland ve The Sandbox gibi merkeziyetsiz projelere işaret ediyor. Bunların tümü geniş kullanıcı tabanlarına sahiptir ve toplu olarak 600 milyonu aşan aktif aylık kullanıcılarla ilgi çekicidir.

Firma, dijital varlıklara yönelik artan talebi ve genişleyen B2B ve B2C fırsatlarını Metaverse pazarı için itici güçler olarak belirledi. Bununla birlikte, dünya giderek dijital hale geldikçe siber saldırıların büyük bir endişe kaynağı olacağını belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner