Yükleniyor...

Bir Devrin Sonu: Eski Kripto Borsaları

Bir dönemi kasıp kavuran kripto borsaları yavaş yavaş kapanıyor, eskilerin dönemi sona ermiş olabilir mi?

hotbit bittrex

Bir dönemi kasıp kavuran kripto borsaları yavaş yavaş kapanıyor, eskilerin dönemi sona ermiş olabilir mi?

Kripto tarihinin bir zamanlarına damga vuran pek çok borsa kapanmaya başladı. Bittrex’in iflas başvurusunda bulunması ve Hotbit’in faaliyetlerini durduracağını yayınlaması gibi birçok olay, eski yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor. Sektörün eski zamanlarında öne çıkan kripto borsalarının birer birer kaybolması, bir dönemin sona erdiğine dair bir işaret mi? Bu borsaların zamanla nasıl böyle bir konuma geldiğini bu yazımızda ele aldık.

Bitmek Bilmeyen Düzenleyici Baskıları

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve birçok düzenleyicinin, kripto şirketleri üzerindeki baskınlığı devam ediyor. Özellikle de SEC’in birçok kripto borsasıyla davalık olması, kripto endüstrisini etkisi altına aldı.

SEC’in bu tutumundan birçok kripto borsası etkilenmiş olsa da en net gelişme Bittrex tarafında yaşandı. 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan Bittrex, eski yatırımcıların en net hatırladığı kripto borsalarından biri. O zamanlar piyasada çok az kripto para varken, kripto ticaretinin büyük bir çoğunluğu Bittrex ve Hotbit gibi borsalarda dönüyordu.

Bittrex 800x533 L 1665567254

Geçtiğimiz haftalarda Bittrex, SEC’in kıskacına girmişti. SEC, Bittrex ve borsanın eski CEO’su William Shihara’yı kayıt dışı menkul kıymet borsası işletmekle suçlamıştı. Daha önce yayınlanan bir haberde, SEC’in Bittrex’e Wells bildirimi gönderdiği ve dava açmaya hazırlandığı ifade edilmişti.

Üstüne üstlük SEC’in, Bittrex’in bir kolu olan Bittrex Global GmbH‘yi, ulusal menkul kıymetler borsası olarak kaydolmadığı gerekçesiyle suçlaması, Bittrex tarafının direncini tamamiyle kırdı. Bu tarz skandal olaylar ile giderek kullanıcı yitiren Bittrex, geçtiğimiz günlerde Delaware’de Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Düzenleyicilerin yarattığı zorluklar ile çöküşe sürüklenen bir diğer köklü kripto borsası Hotbit oldu. Borsa yayınladığı duyuruda, ekipteki eski bir üyenin Ağustos 2022’de bir soruşturmaya tabi tutulmasından bu yana çalışma verimliliğinin kötüye gittiğini belirtti.

Soruşturmalar, davalar gibi bir sürü olay ile başı derde giren Hotbit, geçtiğimiz senenin Ağustos ayından beri çeşitli problemlerle mücadele veriyordu. Bunlardan en çarpıcı olanıysa, o dönemlerde geçici olarak tüm para yatırma çekme ve alım satım işlemlerini askıya alması olmuştu.

Hotbit ekibi, merkezi borsaların giderek daha uğraştırıcı bir hale aldığını ve uzun vadeli eğilimleri karşılayamayacağını belirtti. Borsa, tek seçeneğin daha merkeziyetsiz hale gelmek ya da düzenlemeyi benimsemek olduğunu söylemişti. 22 Mayıs 07:00 itibariyle operasyonlarını sonlandırdığını belirten Hotbit, kullanıcılardan 21 Haziran 07:00’dan önce varlıklarını çekmelerini talep etti. İflas sebepleri arasında, siber saldırılar ve proje kusurlarının kötü niyetli kullanıcılar tarafınan istismar edilmesi yer alıyor. Böylece Hotbit, güvenlik konusuna da parmak basmış oldu.

Çağa Ayak Uyduramadılar

Sürekli gelişmekte olan kripto sektörü, beraberinde de birçok yeniliği getirmişti. Günümüzde pek çok yapı için kolaylık, göze hoş gelmesi, hız gibi etmenler en önemli sebepler arasında yer alıyor. Önceki süreçlerde kripto borsalarının az sayıda olması, yatırımcıyı bu borsalara mecbur kılıyordu. Fakat zamanla daha hızlı, güvenlik önlemi daha fazla olan, tasarımı göze hitap eden kripto borsalarının ortaya çıkması, eski borsaları adeta solladı.

bigstock Upgrade Concept Cell Blurred B 236127907 1024x683 1

Yeniliğe adapte olmakta zorluk çeken eski borsalar, bu yüzden günden güne kullanıcı kaybetmeye başladı. Kullanıcıların azalmasıyla birlikte şirketlerin elde ettikleri gelirler, çöküşe zemin hazırladı. Borsayı güçlendirmek için başlıca kaynaklardan olan sermaye konusu, eski borsalar adına gittikçe zor bir hal almıştı. Hem düzenleyici baskıları, hem gelirlerin azalması, hem de çağa ayak uyduramayıp gelişme gösteremeyen bu borsalar, kaderine terkedilmiş oldu.

Yeni Yatırımcının, Eski Borsaları Tercih Etmemesi

Kripto endüstrisinin en çok geliştiği ve parladığı zamanlara baktığımızda, aslında 2017 ve sonraki süreçler olduğu görülüyor. 2017 yılına kadar Bittrex, Hotbit gibi köklü borsalar piyasaya çıkmış olsada, güncel olmayı başarıp ayakta kalanlar yola devam edebildi. Bunun en net örneği Binance olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılında kurulan Binance, kendisinden yıllar önceki tüm borsaları geri planda bıraktı. Bu durum ise, yeni yatırımcının artık eski kripto borsalarına ilgi duymadığı, daha güncel, gelişmiş, güvenlik sistemleri sağlam, hızlı, tasarımı başarılı olan borsalara yöneldiğini gösteriyor.

yatirimci.jpg

Kripto Paraların Artması

Eski borsaların popüler olduğu dönlemlerdeki kripto para sayısı inanılmaz oranda azdı. Borsalarda dönen ticaret, kısıtlı kripto paralar arasında döndüğünden dolayı pek çok kripto parada kısa sürede devasa artışlar görülüyordu. Bu artışların da diğer kripto paralara yansıması çok kısa bir zaman aldığından dolayı, eski kripto borsalarındaki işlem hacmi ve komisyon kazancı gibi unsurlar zirvedeydi. Kripto paraların her geçen gün artması, bu olayı baltalayarak, borsaları geri plana atan bir diğer etmen oldu.

kripto para 1566364

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner