Yükleniyor...

Bir Reddit Kullanıcısı Nasıl 100 Saniyede Tüm Ethereum’larını Kaybettiğini Açıkladı

Bugün Reddit'de bir kullanıcının paylaştığı hikaye, kripto paralar ile uğraşırken nasıl daha hassas olmamız gerektiğinin adete bir kanıtı diyebiliriz.

reddit kullancisi nasil tum ethereumlarini kaybettigini anlatti

Bugün Reddit’de bir kullanıcının paylaştığı hikaye, kripto paralar ile uğraşırken nasıl daha hassas olmamız gerektiğinin adete bir kanıtı diyebiliriz. Kullanıcı kripto cüzdanı için verilen anımsatıcı kelimeleri, web tabanlı depolama servisi GitHub’a kaydettikten sonra saniyeler içinde 1200 dolar değerindeki Ethereum’unu (ETH) kaybetti.

Bir kripto cüzdanına erişmek için verilen ve cüzdanın özel anahtarını temsil etmek için kullanılan 12 kelimelik listeyi unutmak istemeyen Reddit kullanıcısı, bu kelimeleri GitHub’a yükledi. Fonları çalan bilgisayar korsanları oluşturdukları bir bot sayesinde GitHub’da yer alan kurtarma kelimelerini tarayıp, cüzdana erişim sağladılar.

Bot GitHub üzerinden erişim sağladığı özel kelimeleri kullanarak, Matemask cüzdanında yer alan 1.200 dolar değerinde Ethereum’u 100 saniye gibi kısa bir süre içerisinde başka bir cüzdana aktardı.

Burada sorulması gereken soru, neden GitHub bilgilerine erişmek bu kadar kolay? Kullanıcı da bu konu üzerine yaptığı açıklamda, kurtarma ifadelerini GitHub’a bırakarak, aptalca bir hata yaptığını kabul etti.

Yaptığı hatadan ders çıkaran kullanıcı, kripto paralarını cüzdanlarda tutan kullanıcılar için de, özel anahtarlarınızı asla dijital ortamda saklamayın ve Metamask kullanıyorsanız, rastgele özel anahtarlar oluşturmayı da ihmal etmeyin tavsiyesinde bulundu.

Kullanıcı şimdi kaybettiği Ethereum’ları geri getirmek için yollar arıyor ancak ne yazık ki bu çok da mümkün görünmüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner