Yükleniyor...

Bir Zamanların Popüler Kripto Paraları Şimdi Tarih Oldu

Uzun yıllar geçiren kripto para piyasasında, bazı coin'ler güzel kazançlar sağlarken bazıları ise tarihe karıştı.

Bir Zamanlarin Populer Kripto Paralari Simdi Tarih Oldu

Uzun yıllar geçiren kripto para piyasasında, bazı coin’ler güzel kazançlar sağlarken bazıları ise tarihe karıştı.

Kripto para yatırımcılarının en büyük keşkesi, şüphesiz piyasaya daha önce girmek olmuştur. Yatırımcılar, Bitcoin (BTC) fiyatının 1 dolar olduğu dönemleri yakalayamasalar da altcoin’lerin sudan ucuz olduğu dönemleri yakalamak isterdi. Özellikle son iki yıldır yoğun ilgi gören kripto paralar, daha önceki dönemlerde neredeyse çok az tanınıyordu. Uygun zamanda yatırım yapan insanlar, şimdinin zenginlerine dönüştüler.

Kripto Paralar Ya Vezir Etti Ya Da Derbeder

Kripto paraların yoğun ilgi görme sebeplerinden şüphesiz birincisi, yatırımcılarına çok yüksek oranlı kazanç sağlaması oldu. BTC ve ETH tarafına yıllar önce yatırım yapanların çoğu spesifik kazançlar yakalamayı başardı.

Özellikle geçmişte kripto paralar, güçlü yükseliş ve bol kazanç imkanı sundular. Bu durumun getirdiği algı modeli uzun vadeli yatırım, bazı coin’lerde işe yaramadı. Kripto para piyasasında Ripple, Ethereum, Monero gibi coinler varlığını sürdürmeyi başarırken, bazı coin’ler ise tarihe karıştı. Sizler için bir zamanların popüleri ancak şimdilerde kaybolan coin’leri derledik.

NXT Coin

Anonim yazılım geliştirici BCNext tarafından 2013 yılında piyasaya sürülen NXT, bir zamanların en popüler coin’lerinden biri oldu. Bitcoin benzeri bir yapıya sahip olan NXT, kullanıcılara kendilerine ait kripto para oluşturma imkanı verdi. O dönem için büyük bir başarı olarak gözüken bu özellik, NXT için popülerlik sağladı. Bir dönemin en popüler coin’lerinden biri olan proje, kullanıcılarına ticaret, özgürlük, deneyim ve devamlılık sağladı. CoinMarketCap verilerine göre, 2014 yılında piyasa değeri bakımından 5. en büyük kripto para birimi olmayı başardı. Ancak gelişen piyasa koşulları, yeni ürünler ve rekabet ortamı, NXT’yi tarihe gömdü. Bir zamanların popüler projesi, halen varlığını sürdürse de eskiden gördüğü ilgiyi kaybetti.

fff

BanxShares Coin

Bir diğer zamanının popüler coin’i BanxShares oldu. Günlük yaklaşık 36 BTC’lik bir işlem hacmi yakalamayı başarmış proje, insanlara yenilikçi etkinlikler sunuyordu. Veri paylaşımı, aktarımı ve transferi konularına yoğunlaşan bir zamanların popüler coin’i şimdilerde tarihe karıştı. Web sitesinde, Çince reklam panolarına yer veren proje halk tabiriyle çöp oldu. BanxShares, CoinMarketCap verilerine göre 2015 yılında en iyi 7 kripto para arasında gösteriliyordu.

banxsharescoin

BitConnect Coin

Bir zamanların popüler coin’i, şimdinin ponzi şeması BitConnect, tarihe karışan coin’ler arasında yer aldı. Proje ekibi, kullanıcıları için spesifik bir method önerdi. Kabaca tabir ile yatırımcıların parasını alan ve bunu bir bot yazılımla ticaret yapan proje, günlük en az yüzde 1 kazanç vadediyordu. Katılımcıların yatırım yaptığı ve düzenli ödeme aldığı bir sistem olarak kurulan BitConnect, bir zamanların en popüler coin’lerinden oldu. CoinMarketCap verilerine göre, 2017 yılında en iyi 15 kripto para biriminden biri olarak gösteriliyordu. Bitconnect 2017 yılında günlük 3 milyon dolarlık işlem hacmine sahipti. Sisteminin ponzi çıkmasıyla, şimdilerde tarih oldu.

bitconnect

Auroracoin Coin

Tarihi geriye sardığımızda karşımıza bir başka coin, Auroracoin çıkıyor. Kripto paraların, henüz şimdiki kadar benimsenmediği dönemde Auroracoin oldukça popülerdi. Auroracoin, 2014 yılında Bitcoin’e alternatif olmak için piyasaya çıktı. İzlanda merkezli proje, aynı zamanda İzlanda kronu için de alternatif olmak istedi. Eşler arası ödeme yöntemiyle güçlü bir proje oluşturan ekip, Auroracoin’i popüler hale getirmeyi başardı. CoinMarketCap verilerine göre, 2014 yılında Auroracoin en iyi 7 kripto para birimi arasında gösteriliyordu. Şimdilerde halen varlığını sürdürse de hayalet coin’ler arasında yer aldı.

auroracoin

PayCoin Coin

Kripto para birimleri adeta rüzgar gibi esen PayCoin, bir dönemin en popüler coin’leri arasındaydı. Paycoin, bulut tabanlı bir cüzdan üstünde inşa edilen sistem ile yatırımcılarına para kazandırmayı amaçlıyordu. En eski bulut madenciliği projelerinden olan popüler coin, Bitcoin madenciliğinin düşmesine bile neden olmuştu. PayCoin üstündeki madencilik artışı, Bitcoin hash oranlarını ciddi bir şekilde etkilemeyi başardı. Kazım yapan madencilere, 2 saatte bir 1 adet BTC veriyordu. Her ne kadar çıktığı dönemlerde rehavet görse de zamanla ponzi şemasına dönüştü. Şimdilerde hayalet coin olarak varlığını sürdürüyor. CoinMarketCap verilerine göre, PayCoin 2015 yılında en iyi 3 kripto para biriminden biriydi. Evet, Bitcoin ve Ripple’dan sonra geliyordu.

paycoin

Bakıldığı zaman, kripto paralara uzun vadeli yatırım yapmak dikkat gerektiren bir iş. Yatırımcıların hangi projede ve hangi coin’de olacağını iyi seçmesi gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner