Yükleniyor...

Birleşik Krallık, DeFi Vergilendirmesi İçin Fikir Arıyor

Birleşik Krallık Hazinesi, DeFi stake etme ve borç vermenin vergilendirilmesi konusunda fikir arıyor.

birleşik krallık

Birleşik Krallık Hazinesi, DeFi stake etme ve borç vermenin vergilendirilmesi konusunda fikir arıyor. 

Önerilen düzenleyici değişiklikler, DeFi iadelerinin vergilendirilme şeklini basitleştirmeyi ve vergi mükellefleri için idari yükü azaltmayı amaçlıyor. İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi tarafından 27 Nisan’da başlatılan istişare, 22 Haziran’a kadar devam edecek. Bu kapsamda DeFi faaliyetlerinde bulunan yatırımcılar, profesyoneller ve firmalar ile temsilci kuruluşlar ve düşünce kuruluşlarından hükümetin önerdiği DeFi vergi uygulamasına ilişkin görüşlerini sunmaları istenecek. 

İstişare, DeFi Çerçevesi Oluşturmayı Amaçlıyor

Hazine’nin vergilendirme kolu olası yeni bir rejim için fikir ararken, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde borç verme ve borç almanın vergi uygulaması yakında değişebilir. 

Önerilen yasa değişikliklerine göre, DeFi işlemlerinde kullanılan kripto, genellikle bir Sermaye Kazançları Vergisi (CGT) sürecini tetikleyen vergi uygulamaları için bir elden çıkarma veya satış olarak değerlendirilmeyecek. Bunun yerine, DeFi olmayan bir işlemde kripto paralar elden çıkarıldığında CGT uygulanacak ve vergiye tabi olacak. 

İstişareye göre, bir işlemin DeFi işlemi olarak kabul edilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekiyor. 

Özellikle, kripto varlıkların bir borç verenden borç alana ilk transferini veya borç token’larını iade etmekle yükümlü olduğu akıllı bir sözleşme yoluyla yapılmasını gerektirmektedir. Buna ek olarak, borç veren başlangıçta ödünç verilen ya da stake edilen token miktarının aynısını geri çekme hakkına sahip olmalıdır. 

İstişarenin amacı, DeFi borç verme ve stake etme işlemlerinde kullanılan kripto varlıkların vergilendirilmesini belirleyen ve kullanıcıların düzenlemelere uymasını kolaylaştıran bir çerçeve oluşturmaktır. 

İstişare, beş aşamalı bir sürecin ikinci aşaması olup, bunu mevzuatın hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi ve nihayetinde değişikliğin gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi takip edecek. İngiliz hükümeti, DeFi bağlamında kripto varlık kredilerinin ve staking’in vergilendirilmesine ilişkin geri bildirim talep ederek Temmuz ayında sürecin ilk adımını atmıştı. 

İdari süreci basitleştirmenin yanı sıra, DeFi’ye katılan vergi mükellefleri için maliyetleri azaltmanın ve aynı zamanda vergi uygulamasının bu işlemlerin ekonomik özünü nasıl daha iyi yansıtabileceğini araştırmanın ana hedef olduğu bir kez daha belirtildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner