Yükleniyor...

Birleşik Krallık Brexit’i Kripto İçin Kullanabilir

İngiltere, Avrupa Birliği’nden farklı bir kripto düzenlemesi yapmak için Brexit fırsatını kullanacak.

birleşik krallık

İngiltere, Avrupa Birliği’nden farklı bir kripto düzenlemesi yapmak için Brexit fırsatını kullanacak. 

Birleşik Krallık Hazine Bakanı Andrew Griffith, CNBC’ye verdiği röportajda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına atıfta bulunarak bazı açıklamalarda bulundu. Griffith yaptığı açıklamada: “Kural kitabımızın kontrolünü elimize aldık, bu İngiltere’nin uzun yıllardır sahip olmadığı bir şey. Dolayısıyla çevik ve orantılı bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahibiz. Ben bu fırsatı kesinlikle en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

İngiltere ve AB Farklı Yollar İzleyecek

İngiltere’nin önerdiği kripto düzenlemesi için danışma süresi bu yıl 30 Nisan’da sona erecek. İngiltere bu düzenleme ile kripto varlık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için güvenli bir yargı alanı oluşturmayı, yenliği teşvik etmeyi ve firmalara planlanan düzenleyici çerçeve konusunda netlik sağlamayı amaçlıyor. 

Avrupa Birliği’nde ise durum biraz daha farklı. Avrupa Birliği’nin kripto varlık piyasalarına ilişkin yeni düzenleme önerileri İngiltereye göre daha ayrıntılı. AB’nin düzenleme önerisi stablecoin’ler, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve finansal istikrara yönelik tehditler ve tükecinin korunması gibi birçok alana odaklanıyor. 

Griffith, CNBC’ye yaptığı açıklamaların devamında ise Birleşik Krallık’ın yeni kripto yasalarının geleneksel finans düzenlemeleriyle birlikte yürütüleceğini söyledi. Griffith: “Mümkün olan her yerde, aynı varlığın, aynı işlemin aynı şekilde düzenlendiğini görmek istiyoruz. Ancak kripto varlık veya dağıtılmış defter alanında bazı ek fırsatlar var ve bundan yararlanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ı kripto varlık teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmek istediğini söylemişti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner