Yükleniyor...

BIS: 10 Merkez Bankasından 9’u CBDC’leri Araştırıyor

BIS tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, on merkez bankasından dokuzunun CBDC’leri araştırdığını ortaya koydu.

bis 10 merkez bankasindan 9u cbdcleri arastiriyor

BIS tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, on merkez bankasından dokuzunun CBDC’leri araştırdığını ortaya koydu. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) 2021’de yürüttüğü ve 81 merkez bankasını içeren bir çalışmaya göre, dünyadaki her on merkez bankasından dokuzu merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında araştırma yapıyor. Merkez bankalarının yarısından fazlasının CBDC’ler geliştirdiğini veya somut deneyler yürüttüğünü ortaya koyan anket ayrıca bankaların kurumsal kullanıma yönelik CBDC’ler yerine bireysel kullanıma yönelik CBDC’ler geliştirdiğini gösteriyor. 

BIS, Eylül 2021’de merkez bankalarına CBDC’ler üzerinde çalışmaya başlamalarının sinyalini vermişti. Özellikle Çin’in bu konudaki liderliği ele geçirmesiyle bazı hükümetler, CBDC’leri parasal egemenlik için bir oyun alanı olarak görmeye başladı. 

Merkez bankalarına CBDC’lere ek olarak stablecoinlere ilişkin sorular da soruldu ve raporda konu hakkında şu ifadeler yer aldı:

“Merkez bankalarının stablecoinlerin büyüyeceğine, yaygın olarak kullanılacağına ve bir ödeme aracı olarak kabul edileceğine dair beklentileri farklılık gösteriyor.” 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x