Yükleniyor...

BIS, yeni raporunda kriptoyu eleştirdi

BIS, yeni yayımladığı raporda kripto para sektörüne yönelik eleştiriler gerçekleştirdi.

BIS

BIS, yeni yayımladığı raporda kripto para sektörüne yönelik eleştiriler gerçekleştirdi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), yeni yayımladığı raporda kriptoyu ele aldı. Bununla birlikte banka, gerçekliğin DeFi ile örtüşmediğini söyledi.

BIS: gerçeklik DeFi ile örtüşmüyor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), kripto paraları eleştiren bir rapor yayımladı. Kriptonun merkeziyetsiz vizyonunun gerçekliğe uymadığını ve kusurlu olduğunu savundu. BIS, teknolojinin işe yarasa ve daha güvenilir bir geleneksel finansal sistemde kopyalanabilse bile kripto paraların uluslararası para sisteminde önemli bir rol oynamaya uygun olmadığını düşünüyor.

finansal istikrar kurulu kripto varliklara yonelik rapor hazirlayacak

Raporda, kripto paraların kusurlarının teknolojiden ziyade doğrulayıcıların altında yatan teşviklerden kaynaklandığı belirtiliyor. BIS, kripto para sektörünün merkeziyetsiz vizyon altında faaliyet gösterdiğini iddia etse de pratikte yeni merkezi aracıların, fonların kripto ekosistemine kanalize edilmesinde ve içinde aracılık etmede önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Banka, finansal işlemlerin programlanabilirlik, birleştirilebilirlik ve otomasyon gibi yeniliklerinin daha güvenli ve güvenilir geleneksel finans sistemi içinde çoğaltılabileceğini veya benimsenebileceğini söylüyor.

BIS, merkezi olmayan finans sektörünü “kendi kendine referanslı” olarak nitelendirerek eleştiriyor ve DeFi’ın riskleri büyüttüğünü ve gerçek ekonomide finansman faaliyeti olmadan risklere neden olduğunu savunuyor. Raporda, kripto ve DeFi’ın para sisteminde yapıcı bir rol oynamaya uygun olmayan yapısal kusurlara sahip olduğu ifade ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner