Yükleniyor...

Bitcoin; Amazon, Altın ya da Apple’ın Piyasa Değerine Ulaşmak İçin Kaç Dolar Olmalı?

Son zamanlarda Bitcoin'in (BTC) gelecekteki fiyatı için birçok rakam ortaya atıldı, piyasa değeri büyük şirketlerle, altınla kıyaslandı.

bitcoin altin amazon apple

Son zamanlarda Bitcoin’in (BTC) gelecekteki fiyatı için birçok rakam ortaya atıldı, piyasa değeri büyük şirketlerle, altınla kıyaslandı.

Bitcoin ile olan benzerliğinden dolayı altın sıklıkla bu konuda BTC’nin karşısına çıkıyor. Tabi bunun tersi de geçerli. Açıktır ki, altının piyasa değeri ve S2F oranı Bitcoin’inkinden çok daha yüksek. Bu, Bitcoin’in ona ulaşmayacağı anlamına mı geliyor? Hayır, Bitcoin’in yapması gereken tek şey, Altının 9T dolarlık piyasa değerine ulaşmak için BTC başına 600.000 dolarlık bir fiyat elde etmek.

Bu aynı zamanda Bitcoin’in altın kazanırken kazanmadığı anlamına mı geliyor? Hayır! Açıkçası, Bitcoin altından daha iyi performans gösteriyor ve bir süredir bunu yapıyor. Aslında, BTC’nin yılın başından bu yanaki (YTD) performansı altının 7,5 katıdır. Peki bu, Bitcoin’in kazandığı anlamına mı geliyor? Evet ama hayır. Gerçekten belirsiz bir durum hakim.

Ekteki Bloomberg tablosu, altın ve Bitcoin ETP’lerine (borsada işlem gören ürün)
para akışını vurguluyor. Açıktır ki, 2020 yazında, Bitcoin girişleri katlanarak artarken, altın girişi aniden düşüş yaşadı.

goldvsbtcetp

Bundan, Bitcoin’in altından daha fazla talep gördüğü sonucuna varılabilir. Bununla birlikte, altın ETP’lerden çıkan paranın bir kısmının Bitcoin’e taşınmış olabileceği anlamına da gelebilir. Buradaki bir başka ilginç nokta ise, 600.000 dolarlık Bitcoin’in, dünyanın en popüler yatırım şirketi olan BlackRock, Apple, Amazon, Microsoft’tan daha yüksek bir piyasa değerine sahip olmasıdır. Teorik olarak kulağa iyi gelse de, ulaşılabilir olduğu anlamına mı geliyor? Açıkçası, bunu kimse garanti edemez.

Öyleyse, biraz hafifletelim 100.000 dolarlık Bitcoin’e ne dersiniz? Ulaşılabilir görünüyor, değil mi? Sonuçta, bu hedef zaten piyasadaki birçok yatırımcı/analistin düşüncesinde. AMBCrypto bile 2023’e kadar benzer bir hedef [22 Ağustos 2022’ye kadar 118.000 dolar] tahmin etmişti. Bu gerçekleşirse, Bitcoin’in benimsenmesi bugün olduğundan çok sayıda katmana sızmış olacak. Aynı zamanda Jeff Bezos’un net değerini, JP Morgan, Facebook, Microsoft, Amazon, PayPal, Visa, Google, Tesla vb. markaların piyasa değerlerini de geçecek.

Belki de, ana akım medyanın 2022’nin sonunda veya 2023’ün başlarında rapor edeceği şey budur: “Bitcoin’in piyasa değeri artık ____ değerini aştı.”

Bu makaleden çıkarılacak sonuç, Bitcoin’in temellerinin ölçeklenebilirlik olmamasına rağmen her zamankinden daha güçlü görünmesi olmalıdır. Ancak, Bitcoin bir değer deposu için kendi başına bir “altın standartı” haline geldiğinden, ölçeklenebilirlik henüz önemli değil.

Bitcoin zincir üzerinde ölçeklenebilirliğe ulaşırsa Bitcoin’in bir değişim aracı ve hesap birimi olarak benimsenmesi organik olarak gerçekleşecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner