Yükleniyor...

Bitcoin ATM Üreticisi General Bytes, Saldırıya Uğradı

En büyük Bitcoin (BTC) ATM üreticisi olan General Bytes, yaşadığı saldırı sonrası 1,5 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı.

bitcoinatm

En büyük Bitcoin (BTC) ATM üreticisi olan General Bytes, yaşadığı saldırı sonrası 1,5 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı. 

Bitcoin ATM üreticisi General Bytes, 19 Mart’ta yaptığı resmi açıklamada, hafta sonu saldırıya uğradıklarını bildirdi. Firma, olayın 17-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştiğini ve bilgisayar korsanlarının veri tabanına sızdığını duyurdu. Açığın Bitcoin ATM’lerinden ana sunucuya video yüklenmesini sağlayan bir arayüzden kaynaklandığını bildiren şirket, saldırganın bu arayüz sayesinde ana sunucuya Java yazılımı yükleyerek saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. 

Saldırgan, 56 BTC’yi Zimmetine Geçirdi

Şirketin açıklamalarına göre, saldırgan bu sayede iki faktörlü doğrulamayı devre dışı bırakmak, kullanıcı giriş bilgilerine ulaşmak ve kullanıcıların fonları üzerinde tasarruf sahibi olmak gibi pek çok yetkiye erişmiş oldu.

Bulut hizmetlerinin de ihlal edildiğini duyuran şirket, kullanıcılarını uyardı. Yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi: “Tüm müşterilerimizi, fonlarını ve kişisel bilgilerini korumak için derhal harekete geçmeye ve güvenlik bültenini dikkatle okumaya çağırıyoruz.” 

Saldırganın çaldığı bilgi miktarı hala belirsizliğini korurken, şirket bulut hizmetlerini geçici olarak kapattığını açıkladı. Bunların yanı sıra şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ATM’leri de kapatıldı. 

Sunulan veriler 1,5 milyon dolar değerinde 56 BTC’nin çalındığını gösteriyor. Saldırıda, Ripple, Cardano, Tron ve Binance USD gibi pek çok farklı varlık cüzdan adresinin kullanıldığı da detaylar arasında yer aldı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner